Gençlerde mutsuzluğun nedenleri?

2019 yılında Milliyet Gazetesinde çıkan bir haberde Üniversitedeyken bu nedenlerle mutlu bir öğrencilik geçiremeyen öğrenciler, mezun olunca iş bulamakta zorlanıyor ya da istemedikleri işlerde çalışıyorlar. Eğitim sistemi, toplum baskısı, birey olarak ailede kabul görmeme gibi nedenlerin yanı sıra sosyal medyadaki sanal dünya da gençlerin mutsuzluğunu perçinliyor.

Habere göre Türkiye’de gençlerin büyük bir kısmı mutsuz. Bu yapılan araştırmalarla da kanıtlanıyor. Birleşmiş Milletler, Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı tarafından yayımlanan 2019 yılı Dünya Mutluluk Raporu’na göre Türkiye 156 ülke arasında 79. sırada. TÜİK’in Yaşam Memnuniyeti Araştırması sonuçlarına göre de 2018’de, 18-24 yaş grubundaki gençlerin yüzde 55,4 kendini mutlu olarak beyan ediyor. Yani her iki gençten biri mutsuz.

Araştırmaya göre genç erkekler, genç kadınlara göre daha mutsuz. Mutluluğun sebepleri arasında ilk sırayı sağlık alırken, onu başarı ve sevgi izliyor. Bunlara sahip olmamak, mutsuzluk nedeni. Ancak son yıllarda sosyal medya da gençlerin psikolojisini olumsuz etkiliyor. Sosyal medyadan yaptıkları paylaşımların beğeni oranı kadar mutlu olan gençler, sanal hayattaki kişilere özeniyor.

İstediğim mesleğe gelebilmek için 5 yıl kaybettim!

Gençlerin beklentileri üst segment. Bize göre öyle. Ama onlara göre en temel bir hak ve muhakkak olmalı.

Kurgu montaj, program kısacası gençler hayallerinin peşinden giderek hedeflerini gerçekleştirmek ve bunun için ihtiyaç duydukları, bilgisayar, telefon, bilgisayarda kullanabileceği bir grafik programının Amerika’da 10 dolara alabileceği ülkemizde ise 200 liraya satılması gençlerimiz için umutsuzluğu ve sonrasında mutsuzluğu getiriyor.

Bir Tv çalışanı arkadaşımız “ben kurgu, montaj da kendimi geliştirebilmek için istediğim bilgisayarı alabilmek adına tam 1,5 yıl çalıştım. 14 bin liralık telefonumu alabilmek için 3 yıl çalıştım. Bir üniversite de kaybettiğim vaktin üzerine kendimi geliştirebilmek adına bir o kadar daha vakit kaybettim. 27 yaşımdayım ve evlenebilecek bir düzeye gelemedim. Hayallerimi de henüz gerçekleştiremedim. Siz büyükler bizi anlayamayabilirsiniz ama bizim için durum bu ve ben hiç mutlu değilim.” dediğinde açıkçası gençlerimizin hükümetten ne bekliyor sorusuna cevap oldu.

Aslında onlar hobilerini gerçekleştirmek için önce parasal olarak güçlenmek ve buna yetişmeleri için çaba harcamaları gerektiğinin bilincindeler. Fakat istediği meslekte başarılı bir kariyer yakalamak için pahalı araçlar ve bu araçları alabilmek için yıllarını kaybediyorlar. Tabi  durumu iyi olan aileler için geçerli değil. Ama gençlerin en büyük sorunu ve yakındığı şey ekonomi ve elektronik ürünlerin bu kadar pahalı olması.

Z kuşağı için ekonomi  ve teknolojiye ulaşmak çok önemli çünkü hedeflerini gerçekleştirmek için tek ihtiyaç para. Parasız hiçbir şeyin yapılamadığı bir durum var ortada. Ve gün gittikçe zorlaşan şartlar.

Bence gençlerimizin hayalleri için bir aracı olan teknolojik ürünlere ulaşmak bu kadar zor olup vakit kaybettirmemeli. Bir an önce hedeflerine ulaşıp aile kurmalılar.

Sağlıkla kalın…

YORUM EKLE

banner124