Anneler Günü ne zaman ve anneler gününün tarihi nedir? İşte size anneler günü şiirleri

Gün yaklaştıkça her yaştan çocuğu anneler günü heyecanı kapladı. Bu heyecanla birlikte tetiklenen bir de soru var. Anneler günü ne zaman? Bu soruya ek olarak merak edilen diğer bir soruda Anneler günü nasıl çıktı?, Anneler gününün tarihçesi nedir? Anneler günü neden kutlanır? İşte tüm bu soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz. Ayrıca sizler için annelere dair birkaç şiir de paylaştık.

Anneler Günü ne zaman ve anneler gününün tarihi nedir? İşte size anneler günü şiirleri

Anneler günü geliyor çocuklar hazır mısınız? Anneler gününün ne zaman olduğunu merak edenlerin cevabı basit. Anneler günü her yıl mayısın 2. pazar günü kutlanıyor. Ancak diğer soruların cevapları biraz daha uzun. hadi gelin bu güzel günü başlık başlık inceleyelim.

ANNLER GÜNÜ NE ZAMAN?

Anneler Günü hazırlıkları her yıl olduğu gibi bu yıl da günler öncesinden başladı. Ülkelere göre kutlama tarihleri değişen bu anlamlı gün, Türkiye’de mayıs ayının ikinci haftasında kutlanıyor. Yani bu yılki Anneler Günü 13 Mayıs'a tarihine denk geliyor.

ANNLER GÜNÜNÜN TARİHÇESİ

Anneler Günü'nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD'nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.

Bu kutlama ilk kez, 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleşmiştir. Anna'nın bu girişimi, temsilciler meclisi tarafından uygun görülmemiş, resmiyete kavuşturulmamıştı. Anna bu durumu, medya ve politikacıların önde gelen isimlerine paylaşmış, bu çabalar sonunda 1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra anneler gününün ticarileştiğini gören Anna, davalar açmış fakat hiçbirisini kazanamamıştır.

Öte yandan Anneler günü geleneğinin Antik Yunanların Yunan mitolojisinde de yeri vardır. Bu özel gün Yunan mitolojisinde pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

ANNELER GÜNÜ İÇİN ŞİİRLER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER