Bitcoin veya kripto para caiz mi?

Bitcoin veya kripto para caiz mi?

Muhterem kardeşlerim,
Son zamanlarda dünyada kullanımı artan BİTCOİN gibi sanal kripto para ile ilgili Din İşleri Yüksek Kurulunun fetvasını sizlerle paylaşıyorum. BİTCOİN gibi dijital paralar dinen caiz değildir. Sakın ola ki bu hataya girmeyelim. Girmişsek bir an önce bu haramdan kurtulmak gerekir.

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULUMUZUN FETVASI

Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.

SON OLARAK DEMEM  O Kİ:
Sakın ola ki harama tevessül etmeyelim. Rızkın Allah’tan geldiğini bilip Allah’a güvenelim. Ve faiz gibi tehlikeli olan bu işlerden uzak duralım. VESSELAM

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2021, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER