Çevre ve Çocuk Akademisi, çocukların hizmetinde

Çevre ve Çocuk Akademisi, çocukların hizmetinde
ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 'Çevre ve Çocuk Akademisi' ile 'Ortak Evimiz Dünya Çocuk Hikaye Seti'nin tanıtımını yaptı.
Başkent Millet Bahçesi’nde 'Türkiye Çevre Haftası' kapsamında düzenlenen programa Bakanlar Kurum ve Özer'in yanında, bakan yardımcıları, milletvekilleri ve çocuklar katıldı. Bakan Kurum, Türkiye'nin ilk dijital ve engelsiz platformu Çevre ve Çocuk Akademisi'ni bugün itibarıyla çocukların hizmetine sunduklarını belirtti. Kurum, "İşaret dili betimlemesiyle 18 milyon çocuğumuzun hepsine engelsiz bir platform hediye ediyoruz. Tüm öğrencilerimiz EBA şifreleriyle akademiye girecekler. Sizler için hazırladığımız eğitim videolarını, animasyon ve filmleri izleyerek hem öğrenecek hem de eğleneceksiniz. Bütün akademileri tamamladığınızda, Çevre ve Çocuk Akademisi Bilgi Yarışmasına katılacaksınız. Topladığınız puanlarla çevre marketimizden dilediğiniz hediyeleri alacaksınız. Ve tüm bunların sonunda diplomalarınızı alacak, Çevre ve Çocuk Akademisi’nden mezun olacaksınız. Tabii bu yarışmanın kaybedeni yok. Etkinlik boyunca öğrenecekleriniz size ışık tutacak, sizler de bu ışıkla etrafınızı aydınlatacaksınız. Bakanlığımızla birlikte yapacağınız çalışmalara daha çok katkı sağlayacaksınız" dedi.
10 KİTAPLIK HİKAYE SETİ
Kurum, çocuklar için 10 kitaptan oluşan 'Ortak Evimiz Dünya' isimli eğlenceli ve macera dolu bir set hazırladıklarını da belirterek, "Bu hikaye kitaplarında sizi bambaşka bir dünya bekliyor. Keyifle okuyacağınız, eğlenerek öğreneceğiniz bu eserlerde dünyamız için sorumlulukların bilincinde, maceradan maceraya koşan çocuk kahramanlarımız var. Unutmayın, aslında o çocuk kahramanlar sizlersiniz. Hikayeleri okudukça öğrenecek, okudukça yaşayacaksınız. Okuduğunuz her kahramanda kendinizden bir pay bulacak; dünyamızı güzelleştirme isteği ve azmiyle daha da yürekleneceksiniz. Hani filmlerde süper kahramanlar dünyayı kötülerden kurtarıyor ya, siz de doğayı çöpten, susuzluktan, kuraklıktan kurtaracak, ortak evimiz dünyanın geleceğine sahip çıkacaksanız. Yalnız siz bunu yaparken doğaüstü güçlere ihtiyaç duymayacaksınız. Minik kalplerinizdeki doğa, hayvan ve yeşil sevgisi, vatan sevgisi tüm dünyayı kurtarmaya yetecek. Türkiye’nin ve dünyanın geleceği için çok önemli olan bu iki dev eserimiz, Çevre ve Çocuk Akademimiz ve Ortak Evimiz Dünya Hikaye Setimiz, hayırlı, uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.
ÖZER: ÇEVRE ADIMLARI KALICI ETKİLER OLUŞTURACAK
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği dersini 6, 7 ve 8’inci sınıflara seçmeli ders olarak koyduklarını hatırlatarak, "Tüm öğretmenlerimize çevre farkındalığı, sıfır atık kültürünün farkındalığını artırmayla ilgili birlikte eğitimler düzenledik. Gördük ki öğretmenlerimiz bu tür eğitimlere çok daha istekliler. Zorunlu olmamasına rağmen hemen hemen tüm öğretmenlerimiz o eğitime aktif olarak katıldı. Atıkların toplanıp tekrar kullanılmasına kadar çevre kültürünün aktif olarak yaşayarak öğrenildiği eğitim ortamlarının oluşması için yola çıktık ve inşallah bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Emine Erdoğan’ın himayesinde bu projenin kapanışını yapacağız. Emine Erdoğan Hanımefendinin himayesinde başlatmış olduğumuz ‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak’ projesi kapsamında ilk kez okullarımızda sıfır atık geri dönüşüm kütüphaneleri yapmaya başladık. Sistemde şu anda bin 325 tane çocukların kullanmadıkları malzemeleri dönüştürerek yaptıkları kütüphaneleri öğrencilerimize, okullarımıza kavuşturduk. MEB, Türkiye’nin evrenidir. Bu evrende yaptığımız çevre bilinciyle ilgili, atıkla ilgili adımlar uzun vadede kalıcı etkiler oluşturacak" dedi. ()

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124