Dünyanın en eski oyuncağı

Sibirya’da, şimdiye kadar bilinen en eski oyuncak, bir Bronz çağ mezarında bulundu. Küçük oyuncak kafası, Hakasya bölgesindeki 4.500 yıllık bir yerleşimde yer alan çocuk mezarında bulundu.

Dünyanın en eski oyuncağı

5 cm boyutundaki sabuntaşından yapılmış oyuncak kafasının, oynamak için tasarlanmış en eski oyuncak olduğuna inanılıyor. Bu döneme tarihlenen ahşap oyuncaklar daha önce Mısır’da bulunmuştu. Ancak bu oyuncaklar üreme sembolleriyle doluydu ve uzmanların söylediğine göre bunların oynanması için çocuklara verilmiş olma ihtimali düşüktü. Söz konusu 4.500 yıllık oyuncak Okunev kültürü yerleşiminde bulundu. Okunev kültürünü, Bronz çağda Sibirya’ya gelerek buraya yerleşen bir grup oluşturuyor.

Ayrıca bu kültür insanlarının Kızılderililerle de bir bağlantısı olduğuna inanılıyor. Okunev kültürü insanları, sığır, koyun ve keçi yetiştiriyor ve buna ek olarak balıkçılık yapıyor ve avlanıyorlardı.Polyakov, oyuncak kafasının bir elit mezarında bulunmadığını, tam aksine sıradan bir çocuk mezarında bulunduğunun vurgusunu yapıyor. Bu da o dönemde herhangi bir çocuğun, sofistike bir oyuncağa sahip olabildiği anlamına geliyor.

4.500 yıllık bu oyuncak, Hakasya bölgesindeki Okunev yerleşim alanında son zamanlarda bulunan birkaç buluntudan biri.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER