O artık müzede sergilenmeye başlandı

Çorum'un Alaca ilçesinde çifti Mutlu Yılmaz’ın, geçen yıl Nisan ayında tarlasında bulup kiraladığı bir banka kasasında muhafaza ettiği 68 kiloluk gök taşı Çorum Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Kentte merak uyandıran gök taşı, müzede 1 ay süreyle gecici olarak sergilenecek.

O artık müzede sergilenmeye başlandı

Alaca ilçesinde 12 haneli Gerdekkaya Köyü'nde oturan Mutlu Yılmaz, geçen yıl 28 Nisan'da nohut ektiği tarlasını hasada hazırlamak için büyük taşları temizlemeye çalışırken gördüğü büyükçe bir taşı kaldırmaya çalıştı. Ancak taşın çok ağır olması nedeniyle yerinden bile hareket ettiremedi. Yanında bulunan arkadaşından yardım isteyip, taşın gök taşı olmasından şüphelenen Yılmaz, taşı bulunduğu yerden alarak evine getirdi.

Yılmaz, dışı gri renkte olan 68 kilo ağırlığındaki taştan bir numuneyi incelenmesi için bir yakının yardımıyla ABD'deki bir üniversiteye ulaştırdı. Yapılan incelemede taşın bir gök taşı olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine Yılmaz, taşı kiraladığı bir banka kasasında muhafaza etmeye başladı. Gök taşını bulduğu tarlada detektörlerle de arama yapan Yılmaz'ın gök taşını satmak istediği ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40