Uluslararası Beyoğlu Lezzet Festivali başladı

Uluslararası Beyoğlu Lezzet Festivali başladı
Beyoğlu Belediyesi'nin düzenlediği “Uluslararası Lezzet Festivali'ndeö 14 ülkenin yöresel lezzetleri bir araya geldi.  Galataport Saat Kulesi alanında düzenlenen festivale Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ile birçok ülkenin başkonsoloslukları katıldı.  Farklı ülkelerin başkonsolosluklarıyla gerçekleştirilen ilk festival olduğunu belirten Yıldız, “Yemek bir kültür ve inanıyorum ki farklı ülkelerin yemeklerinde ki o lezzetle, o ülkelerin muhabbeti, sevgisi ve birbirine olan dostluğu ilerleyecek sonucunda da barışın tesis edilmesine imkan sağlayacakö dedi. 
Türk ve dünya mutfağının farklı lezzetleri, kültür sanatın merkezi Beyoğlu'nda bir araya geldi. Beyoğlu Belediyesi'nin ev sahipliğinde bu yıl ilk defa geniş katılımla gerçekleştirilen “Uluslararası Beyoğlu Lezzet Festivaliö başladı. Galataport Saat Kulesi alanında gerçekleşecek festivalde, Türkiye'den Azerbaycan'a, Rusya'dan Belarus'a, Brezilya'dan İtalya'ya kadar 14 ülkenin yöresel lezzetleri bir araya geldi. Birçok ülkenin konsolosluklarının katılımı ile gerçekleştirilen festival, yerli ve yabancı binlerce konuğu ağırladı.  

FESTİVAL 5 GÜN SÜRECEK
Festival içerisinde, dünya mutfaklarını tanıma ve Türk mutfağını dünyaya tanıtmak için oluşturulan stantlarda; Azerbaycan, Belarus, Brezilya, Fas, Malezya, Libya, Lübnan, Kuveyt, Endonezya, Hindistan, İtalya, Meksika, Rusya ve Tacikistan başkonsoloslukları yer aldı. Konuklar, bu stantları ziyaret ederek, diledikleri ülkelerin mutfakları hakkında yakından bilgi aldı. Beş gün sürecek festival; konuklarına, mutfak workshopları, paneller, atölyeler, ödüllü yemek yarışmaları ve birbirinden değerli sanatçıların sahne alacağı konserlerle kültür ve lezzet şölenini doyasıya yaşama fırsatı sunacak. 

BEYOĞLU FARKLI KÜLTÜRLERİ VE FARKLI YAŞAM TARZLARINI İÇERİSİNDE BARINDIRAN BİR BELDE
Beyoğlu'nun farklı inançları, kültürleri, dinleri, dilleri, renkleri ve farklı yaşam tarzlarını içerisinde barındıran bir belde olduğunu söyleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, "Allah bizi birbirimizi daha iyi tanıyalım diye farklı yarattı. Beyoğlu 'Uluslararası Gastronomi Lezzet Festivali' ülkelerin ve insanların birbirlerini yemek yeme kültürleriyle daha iyi tanımalarına bir fırsat. Üç yıl önce göreve geldiğimde başkonsoloslukla beraber bir toplantı yapmıştık. Sayın başkonsolosluklarımıza bu birlikte bir gastronomi festivali gerçekleştirme teklifini sunduğumda bütün başkonsolosluklar buna 'varız' dedi ve müthiş bir fikir olarak kabul edildi" dedi.

FARKLI ÜLKELERİN BAŞKONSOLOSLUKLARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLEN İLK FESTİVAL
Pandemi nedeniyle festivalin gerçekleştirilemediğini söyleyen Yıldız, şunları söyledi:
"Pandemiden hemen sonra normalleştiğimiz bu günlerde bütün ülkelerin başkonsolosluklarıyla birkaç defa bir araya geldik ve bugün 14 ülke ile birlikte bir gastronomi festivali gerçekleştiriyoruz. Çok sayıda gastronomi festivalleri yapılıyor ama farklı farklı ülkelerin başkonsolosluklarıyla gerçekleştirilen dünyadaki ilk festival bildiğim kadarıyla bu. Yemek bir kültür ve inanıyorum ki farklı ülkelerin yemeklerinde ki o lezzetle, o ülkelerin muhabbeti, sevgisi ve birbirine olan dostluğu ilerleyecek sonucunda da barışın tesis edilmesine imkan sağlayacak. Gastronomi festivali de ülkelerin kendilerini tanıtmalarına ve birbirlerini tanımasına vesile olacak bir özellik taşıyor. Bu sabah ünlü şef Danilo ile birlikte bir deneyimimiz oldu.  Karadenizlilere ait mıhlamayı ve İtalyanlara ait pizzayı ortak yaptık ve adını mıh pizza koyduk.  Bu festivalde amacımız dostluğu ve muhabbeti sağlamak. Malezya'dan Brezilya'ya kadar dünyanın 7 kıtasından başkonsolosluklarımız bizimle beraber burada ev sahibiler. Bu festival Beyoğlu'na yakışıyor. Bütün dünyaya buradan bir arada olabilmenin mesajını vermiş oluyoruz. Bütün İstanbulluları pazar gününe kadar bu festivale davet ediyorum."

"FESTİVAL ÇOK BAŞARILI OLACAK"
Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosluğundan Nermine Mustafayeva festivali çok beğendiğini belirterek, “Bugün festivalin ilk günü. Beyoğlu Belediye Başkanının da dediği gibi ilk defa böyle bir festival yapıyorlar. Festival 5 gün boyunca devam edecek bence çok başarılı olacak. Devamı da gelecek. Çünkü çok büyük bir ilgi topladı" dedi.

"İNSANLAR TATLA, YEMEKLE BİRBİRLERİNİ TANIYORLAR"
Festivalde her ülkenin kendini tanıtma amacı olduğunu belirten Mustafayeva, şunları söyledi: 
"Sanat ne kadar önemliyse yemekte o kadar önemli. Çünkü yemek bir sanattır. Bugün burada bizim de standımız var. Azerbaycan'ın yemekleri çok meşhurdur. Türk halkının yemekleriyle ortak noktaları var tabi ki ama özel noktaları da var. İnşallah buradaki insanlar, turistler beğenirler ve bizimde mutfağımızdan tadarlar. İnsanlar tatla, yemekle, mutfakla birbirini tanıyor ve birbirlerine ulaşıyorlar. Birini tanıma yolu çok başarılı olabilir. Çünkü insanın birkaç içgüdü hissi var; görme, hissetme, tat.. Tatla birbirimizi tanıyacaksak, bunun da barışa ve birbirimizi daha yakından tanımaya yol olduğunu inanıyorum." ()

(FOTOĞRAF)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124