ABD'den kuzey ordusu altında terör ordusu

ABD yani bizim NATO'dan müttefikimiz olan Yeni Dünya ülkesi arkamızdan iş çevirmeye devam ediyor. Peki Amerika'nın amacı ne? Yaklaşık 4000 tır yardım yaptığı terör ordusunu şimdi de düzenli ordu olarak kurma eğilimine gidiyor. Buna Kuzey ordusu adı altında yalandan bir savunma hattı bahanesini de uyduruyor.

ABD'den kuzey ordusu altında terör ordusu

 ABD Savunma Bakanlığı, istihbarat teşkilatı CIA, 400 PYD mensubuna eğitim verdi. PYD mensubu 400 kişinin, Haseke'nin güneyindeki Sabahu'l Hayır kampı ile Halep'in doğusunda Fırat nehri üzerindeki Tişrin barajı yakınlarında eğitildiği iddia edildi. İddiaya göre, PYD'ye CIA eğitmenleri teorik ve teknik bilgiler sağlarken, Pentagon'un hava indirme birimleri ile özel kuvvetleri, Kandil'den gelen PKK'lılara ortak silahlı eğitim verdi.

Buna DAEŞ'e karşı bir savunma birliği görünümü verse de kurulanıan aslında bir düzenli ordu olduğu apaçık ortada.

 

Peki Türkiye bu durum karşısında ne yaptı?

Türkiye, Rakka ve Deyrizor’da DEAŞ terör örgütünün yenilgiye uğratılmasına rağmen ABD’nin terör örgütü PKK bağlantılı PYD/YPG güçlerine askeri desteği sürdürmesi ve son olarak DEAŞ’ın yeniden canlanmasını önlemek gerekçesiyle örgüt mensuplarından oluşan sınır muhafız birliği kuracağını duyurmasına diplomatik tepki gösterdi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnett dün Dışişleri Bakanlığı’na davet edilerek, Türkiye’nin gelişmelerden duyduğu rahatsızlık iletildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40