Abdullah Ağar Afrin'de bundan sonraki süreci anlattı

Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar ele geçirilen Afrin'de bundan sonraki süreçte neler olacağını, harekatın nasıl devam edeceğini anlattı.

Abdullah Ağar Afrin'de bundan sonraki süreci anlattı

Abdullah Ağar terör unsarlarından temizlenen Afrin'de son durumu anlattı. Bundan sonraki sürecei değerlendirdi. PKK'nın kayıpları hakkında bilgi verdi.

Ağar'ın sözlerinin satır başları şöyle:

"Açıkçası dün gece başlayan ve şiddetli çatışmalarla beraber kendisini gösteren harekatın bugün Afrin’in içerisine kendisini gösterdiğini söyleyebiliriz. Tabi ‘bitti’ kelimesini kullanmak için silahlı kuvvetlerimizin açıklamasını beklemek en doğrusu. Ama sahadan gelen bilgiler, Afrin içerisinde kontrolü sağladıkları doğrultusunda. Tabi çatışmalar var. YPG - PKK’nın direnemediği yani TSK ve ÖSO’nun ortaya koymuş olduğu etkiyi, kararlılık ve kudreti üzerinde bir etki üretemediği ve çözüldüğü gözüküyor."

"İHTİYATLI CÜMLELER KURMAK GEREKİYOR"

"Bu şu anda gözüken fotoğraf. İhtiyatlı cümleler kurulması gerekiyor. Bir meskun mahallin kontrolünden bahsediyoruz. Meskun mahallere dönük yapılmış tahkimat vardı. Gelen görüntülerin önemli olduğunu ifade etmek isterim. Ama bir tarafan da ihtiyatlı davranmak gerektiğini düşünüyorum. Şu anlamda anlamlı olduğunu düşünüyorum. Üç gün önce bir gazimiz olmuştu Mithat Dunca. Şehit olmuştu dün. Onun şehit olmasıyla beraber bütün Afrin şehitlerimize armağan etmemiz gerek. Çok anlamlı günle örtüşmesi de çok önemli. Harekatın 57’nci günü, Çanakkale’de bütün 57’nci alay şehit olmuştu ve bugün Çanakkale zaferinin yıl dönümü."

"PKK AFRİN’DE FARKLI KONSEPT DENEDİ"

Örgüt, Afrin harekatı boyunca farklı konsept denedi. Şöyle söylememiz gerekiyor. PKK’nın 84’ten beri temelde bize karşı uygulamış olduğu terör doktrininde şu vardı. Kendisinin kazanamayacağı ama bizim kaybedeceğimiz. Kayıptan kastım şu, başta yaşayacağı ekonomik kayıplar… 800 milyar dolar civarında Türkiye’nin yaşamış olduğu ekonomik kayıp var. Şu ana kadar sadece bizim coğrafyamızda 55 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep verdiler. Bölgede düşmanlık tohumları ektiler.

"PKK TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ ZAYİAT VERDİ"

Burada Afrin kırsalında işe çok başka bir şeye yeltendi PKK. Burada Türkiye’yi yenmek istedi. Konvansiyonel bir takım yığınakla ve terörist-silah yüküyle TSK’yı yenmeye dair bir ihtirasla hareket etti. Bu konsepti değiştirmesiyle birlikte muazzam bir zayiat verdi. PKK’nın tarihinde olmayan, burada dağ kadrosu teröristlerle, eğitmiş olduğu teröristlerle bizim karşımıza çıktı. Kazanma ihtirası ve hırsı, tarihinde yaşamış olduğu en büyük zayiata dönüştü. PKK’nın takati kalmadı aslında.

Bizimkiler içerdeler, ciddi anlamda bir başarı ortaya çıkmış durumda. Ama tamamıyla temizlendi cümlesini TSK’nın resmi açıklamasından duymamızın en doğrusu olduğunu düşünüyorum.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner11