Ağaçları örgüyle giydirdiler

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Tekstil Atölye mezunları, öğrencileri ve aileleri, doğaya dikkati çekmek amacıyla düzenlenen "2. Renk A Renk" etkinliği çerçevesinde yerleşkedeki bazı ağaçları el örgüleriyle giydirdi.

Ağaçları örgüyle giydirdiler

Uludağ Üniversitesi öğrencileri, doğal yaşama dikkat çekmek için oldukça farklı bir etkinlik gerçekleştirdi. Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü mezunları, öğrenciler ve aileleri üniversite içerisindeki bazı ağaçlara kendi yaptıkları rengarenk el örgülerini giydirerek adeta hayat verdi. Mavi kapaklı örgüyü hazırlayan Tekstil Atölyesinden Okutman Sevgi Yüksel Uzunöz, ellerine iğne, iplik almayı bilmeyen öğrencilerle bu projeyi gerçekleştirdiklerini belirtti.

“Doğaya dikkat çekiyoruz”

Projenin amacının doğaya ve doğal ortama dikkat çekerek, farkındalık yaratmak olduğunu söyleyen Uzunöz, “Ben de mavi kapak çalışmamla katıldım. Mavi kapağı tercih etmemin sebebi, mavi kapak biliyorsunuz geri dönüşümün sembolüdür. Doğaya verilen zararlı maddelerin geri toplanmasını ifade eden bir anlam taşımaktadır. Güzel gelişmeler, duyarlılıklar oluyor. İzleyenler açısından da çok büyük faydaları oluyor. Ağaç formunu seçmemizin birçok sebebi var. Ağaç oksijen kaynağıdır. Almış olduğumuz oksijeni ağaçlara borçluyuz. Şehirde, parklarda, belediyelerdeki yeşil alanlarda da bunu taşırsak görsel olarak da ulaşabileceğimiz kitle sayısı artacağı için hedeflerimize daha fazla ulaşmış olacağız. Ayrıca Bursa’da tekstil ve sanayi sektörü yaygın. İplik firmaları ellerindeki değerlendirmedikleri iplikler varsa onları da bize verebilirler. Bunları talep ediyoruz. Bunu doğa ve doğaya dikkati çekmek için istiyoruz” dedi.

‘’Örgü örmeyi bilmiyordum’’

Öğrencilerden İrem Mercan ise doğaya ve doğal olana verilen önemi artırmak için böyle bir çalışma yaptıklarını aktararak "Annem ve anneannemden yardım aldığım için çok zorlanmadım. Onların yardımlarıyla yaptım. Örgü örmeyi bile bilmiyordum. Daha sonra örgüyü öğrenerek çalışmayı ben tamamladım" diye konuştu. Öğrenci Hacer Türkoğlu da önce bir motif belirlediklerini daha sonra bunu çoğalttıklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER