AHISKA TÜRKLERİ'NE VATANDAŞLIK VERİLİYOR

Cumhurbaşka’nı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ahıska Türklerine vatandaşlık verilmeye başlandı.

AHISKA TÜRKLERİ'NE VATANDAŞLIK VERİLİYOR

Cumhurbaşka’nı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ukrayna'dan getirilip Erzincan'ın Üzümlü ve Bitlis'in Ahlat ilçelerine yerleştirilen, 73 yıl öz vatanlarından uzakta yaşayan Ahıska Türkleri, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarını almaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Binali Yıldırım'ın koordinasyonuyla Ukrayna'dan 25 Aralık 2015'ten itibaren getirilerek, Üzümlü ile Ahlat'ta iskan edilen Ahıska Türkleri Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarına kavuşuyor. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlükleri’nce yürütülen çalışmaların ilk etabında, Üzümlü'den 510, Ahlat'tan 75 olmak üzere 585 Ahıska Türkü'ne, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı verildi.

510 KİŞİYE VATANDAŞLIK

 

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, evlerinde ziyaret ettiği Ahıska Türklerine kimliklerini vererek, ‘hayırlı olsun’ dileğinde bulundu. Fuat Uçar’ın yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla, Ukrayna'nın sıkıntılı bölgelerinde yaşayan Ahıska Türkleri’nin Üzümlü'ye getirilmesi işlemlerinin sürdüğünü söyledi. Konuşmasında Ahıska Türklerinden 420 aile’nin ilçede iskan edildiğini ekleyen Uçar: "Buradaki halkımızın vatandaşlık işlemleri başlatılmıştı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan evrak, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne aktarıldı. Erzincan'da güvenlik soruşturması sonrası 510 kişiye vatandaşlık verildi. Aldığımız bilgiye göre yıl sonuna kadar bin’in üzerinde kişiye vatandaşlığı verilecek. İskanlı göçle gelindiğinden, işlemler daha hızlı yapılıyor" diye konuştu.

 VATANSIZ DEĞİLLER

Kimlik kartı’nı alan Ahıska Türkü Sultan Sefer, artık kendilerine ‘vatansız’ denmeyeceğini belirtti. Sefer:  "Allah Cumhurbaşkanımızdan ve herkesten razı olsun. Çok sevinçliyiz. Artık çalışmaya başladık, eşim sigortalı çalışıyor. Her şey düzene girdi. Milletimiz kimliklerini almaya devam ediyor. Kendi vatanımızda kimliğimizi aldığımız için sevinçten havalara uçuyoruz. İnanamıyordum ama şu anda kimliğimiz elimizde" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER