Antalya piyano festivali başladı

Antalya piyano festivali görkemli bir şekilde başladı. 18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali sanatçı Manolo Carrasco ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in muhteşem performansıyla başladı.

Antalya piyano festivali başladı

En önemli sanat etkinliklerinden biri olan Uluslararası Antalya Piyano Festivali, ‘Piyano Flamenko’ dendiğinde dünyada akla gelen ilk isimlerden olan Monolo Carrasco’yu ağırladı. Carrosco ve Türel, ‘Memleketim’ şarkısını piyano başında birlikte çaldı. Carrosco ve Türel ayakta alkışlanırken davetlilere gurur veren bir gece yaşattı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 1 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’, ‘Piyano Flamenko’ dendiğinde dünyada akla gelen ilk isimlerden biri olan ve geçen yıl festivalde verdiği konserle Antalyalı müzikseverleri kendine hayran bırakan İspanyol Flamenko Piyanisti Manolo Carrasco’nun özel gösterisi ‘Sounds from Spain’ (İspanya’dan Sesler) ile başladı. Her yıl sanatseverler tarafından büyük bir heyecanla beklenen festivalin AKM Aspendos Salonu’nda düzenlenen açılış konserine Antalyalı müzikseverler yoğun ilgi gösterdi. Klasik müzik, caz ve Flamenko dünyasından birçok müzisyeni müzikseverlerle buluşturacak festivalin Sanat Yönetmenliğini Orkestra Şefi Gürer Aykal yapıyor.

‘ANTALYA MÜZİĞİN BAŞKENTİ OLACAK’

Festivalin açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, bir Akdeniz rüzgarıyla başlıyor. İspanya’nın büyük piyanist ve kompozitörü Sayın Carrasco, festivalimizin geçen yıl da sanatçısıydı, bu yıl da bizimle birlikte. Festivalin bu konserle açılması bizim için gerçek bir mutluluk kaynağı oldu. Bu konserin ardından büyük sanatçılarla devam edecek konser dizimiz, diliyoruz ki sizlere bir müzik ziyafeti yaşatacak" dedi.
Antalya’yı müzik şehri ve müziğin başkenti yapmak için ilerlemeye devam ettiklerini belirten Türel sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye’nin en büyük zenginliklerinden biri müziktir. Müziğimizin kökeninde 3 kıtanın bütün müziklerinin zenginliği var. Ancak tıpkı Türk mutfağı gibi Türk müziği de maalesef dünyada hak ettiği yerde değil. Antalya, Türk kültürünü dünyaya tanıtma misyonu olan bir şehir olarak, müzik alanında da bir misyona sahip diye düşünüyorum. Piyano festivalimiz de bize bu misyonda yol açan ve ilham veren bir gelenek haline gelmiştir. Huzurlarınızda bize bu yolu açan tüm eski belediye başkanlarına, sayın hocam Gürer Aykal’a ve festivalde yer alan tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürüm de bu festivalleri yaşatan Antalya halkınadır."

‘KONUKLAR FLAMENKO’YA DOYDU’

‘İspanya’dan Sesler’ özel gösterisinde dünyaca ünlü Francisco Tarrega, Enrique Granados, Isaac Albeniz, Manuel de Falla, Luigi Bocherini gibi isimlerin eserleri ile 19. yüzyıldan günümüze Flamenko ve klasik müziğin en iyi örneklerini sunan Carrasco’ya konser boyunca 6 flamenko dansçısı ve 7 müzisyen eşlik etti. Carrosco’nun konseri ile flamenko dansları davetlilere muhteşem ve unutulmaz bir gece yaşattı. Gece boyunca alkışlar hiç durmadı.

BAŞKAN TÜREL PİYANO ÇALDI

Konser sonunda sanatçı Carrosco, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i sahneye davet ederek birlikte piyano çaldı. Başkan Türel, Manolo Carrasco ile birlikte ‘Bir Başkadır Benim Memleketim’ şarkısını çaldı. Carrosco ve Türel’in şarkısı salonu dolduran müzikseverler tarafından büyük beğeni toplarken dakikalarca ayakta alkışlandı. Başkan Türel’in performansı Antalyalılara ayrı bir onur ve gurur yaşatırken, vatandaşlar piyano çalan bir belediye başkanına sahip oldukları için de büyük bir mutluluk yaşadıklarını belirtti. Başkan Türel, "10 dakikalık bir provayla size böyle küçük bir sürpriz yaptık" dedi. Menderes Türel daha sonra Manolo Carrasco ve diğer sanatçılara çiçek vererek teşekkür etti. 18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde, gerçekleşecek tüm etkinlikler boyunca 468 müzisyen Antalyalı müzikseverlerin huzuruna çıkacak.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16