Aykut Gül yazdı... Ekonomimiz Ve Orta Gelir Tuzağı

Aykut Gül yazdı... Ekonomimiz Ve Orta Gelir Tuzağı

Konu biraz fazla teknik ama bilgilenmek şart. Mevzu; Orta Gelir Tuzağı…

Araştırmacı yazar Nevzat Ülger diyor ki; Bir ekonominin belirli bir dönemde, kişi başına belli bir gelir düzeyine ulaştıktan sonra orada sıkışıp kalması halini tanımlamak üzere kullanılan deyim “Orta Gelir Tuzağı” olarak adlandırılır. Diğer bir anlatımla; Orta gelir tuzağı, bir ekonomide kişi başına gelir düzeyinin belirli bir aşamadan öteye gidememesi  halini ya da belirli bir gelir düzeyine ulaştıktan sonra durgunluk içine girilmesi durumunu ifade eder.

Kelimeye dökecek olursak anlamı böyle bu tuzağın. Lakin biraz daha detaylandıralım. Orta gelir tuzağına sürükleyen nedenler diyelim mesela?  Bu nedenler gelir dağılımı eşitsizliği, düşük rekabet gücü, düşük vasıflı beşeri sermaye, kurumsal faktörlerin yetersizliği, teknoloji, AR-GE faaliyetlerinin yetersizliği, yetersiz alt yapı yatırımları olarak belirtiliyor..

Dünyada kırılgan beşli olarak isimlendirilen Brezilya, Endonezya, Güney Afrika, Hindistan ve Türkiye;cari açık, enflasyon, işsizlik ve kaynak bulma alanında kırılganlıkları olan ülkelerdir.

Türkiye ve Brezilya 2010 yılında orta gelir tuzağından çıkmaya oldukça yaklaşmışken tekrar geriye düşmüş ve tuzakta kalmışlardır. Bu yıllarda Türkiye’de fert başına gelir 11.000 dolara yaklaşmıştı. Tabi kaynakların adil bölüşümü de oldukça önemli bir göstergedir. Medeniyet kavramının yüksek gelirle birlikte, belki daha ziyade gelirin bölüşümü arasında doğrusal bir çizgiye sahip olduğu unutulmamalıdır.

Köşe yazısının devamı için tıklayınız...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16