Bostancı'dan yargı reformu açıklaması!

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı yargı reformu paketi hakkında açıklama yaptı. Bostancı, eylül ayında çalışılacak paket için, ekim ayında meclise taşınacağını kaydetti.

Bostancı'dan yargı reformu açıklaması!

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, yargı reformu paketi için "Eylül ayında çalışacağız. Ekim ayında Meclis gündemine taşıyacağız. Muhalefet partileri ile de müzakere edeceğiz. Meclis'in ilk gündem maddesi yargı paketi olacak" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tatile girmeden yasalaşması beklenen yargı reformu paketi bir sonraki yargı yılına ertelenmişti. Özellikle MHP'nin tasarıda yer alan bazı ifadelere itirazları nedeniyle tasarının meclise gelmeden önce yeniden ele alınmasına karar verilmişti. 1 Ekim'de görüşülecek yargı reformunun ilk paketinde Af görüşmeleri Ceza İnfaz Yasası ve Ceza Kanununda bazı değişiklikleri öngörüyor.

Ceza indirimi neleri içeriyor?

Şartlı ceza indirimi olarak adlandırılan teklif hükümlü ve tutuklu olanların kesinleşmiş hükümlerde, hükmolunan cezaların toplamından bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl indirim yapılmasını öngörüyor. Hükümlü ve tutuklunun indirim yapıldıktan sonra infazı gereken cezası kalmazsa salıverilecek.

Sanık veya şüphelinin tutukluluk durumu, istinaf ve temyiz kanun yolunda, ilk derece mahkemesi ile istinaf ceza dairesince hükmolunan cezaların toplam süresi; kovuşturma evresinde, iddianamede ya da görevsizlik kararında sanığın işlediği iddia olunun suç ve suçlara ilişkin sevk maddelerindeki cezanın alt sınırı; soruşturma evresinde şüphelinin üzerine atılı suç veya suçların kanun maddelerinde gösterilen cezanın alt sınırı göz önüne alınarak tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekmeleri gereken toplam ceza süresi üzerinden bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl indirim yapılmak suretiyle değerlendirileceği belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER