Bozdağ, 'YPG ünüformalı Amerika askeri de hedeftir' dedi, TSK sayıları açıkladı

Afrin Harekatı 16. gününe girerken Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ile TSK'dan son dakika açıklamları geldi. Bakan Bozdağ, YPG kıyafetlerini giyen Amerikan askerlerinin de hedef olduğunu söylerken TSK'da bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısının 932'ye ulaştığını açıkladı.

Bozdağ, 'YPG ünüformalı Amerika askeri de hedeftir' dedi, TSK sayıları açıkladı

İşte Afrin Zeytin Dalı Harekatı'na dair Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ TSK'nın açıklamları:

Türk Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekatıyla PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 5 hedef imha edilirken, harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 932 oldu.
Türk Hava Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır. Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir. Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir” denildi.

Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekatı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 5 hedefin imha edildiği belirtilen açıklamada, harekata katılan uçakların emniyetle üslerine döndüğü kaydedildi. Açıklamada, “Zeytin Dalı Harekatı” kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre 35 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildiği, harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısının 932 olduğu kaydedildi.
Açıklamada, hava harekatı ve kara ateş destek vasıtalarıyla desteklenen kara harekatının planlandığı şekilde başarıyla devam ettiği belirtildi.

YPG üniformalı ABD askeri de hedeftir

CNN TÜRK canlı yayınında Hakan Çelik'in konuğu olan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Afrin operasyonuyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Bozdağ, "YPG üniformalı ABD askeri de hedeftir" dedi Bozdağ aynı zamanda  "Eğer Münbiç'ten bunlar çıkmazsa Münbiç'e gireriz, Fırat'ın doğusuna gireriz." girerek hedefin doğrultusunu da açıkladı.

Bozdağ bugüne kadar 932 teröristin öldürüldüğünü de açıkladı. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner11