Cumhurbaşkanı Erdoğan: Talimat verdik, adım atacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türk Akımı Projesi'nin Bosna Hersek'e de intikali noktasında elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Talimat verdik, adım atacağız

Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik  ve Konsey üyesi Şefik Caferoviç, baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin  ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Erdoğan, geçen yıl  Ekim ayında yapılan seçimler sonucunda göreve başlayan Bosna Hersek Devlet  Başkanlığı Konseyi'ni Ankara'da misafir etmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Erdoğan, Konseyin gerçekleştirdiği bu ilk ziyarette Konsey üyelerinden  Zeljko Komşiç'in sağlık sorunları nedeniyle ziyarete katılamadığını belirterek,  geçmiş olsun dileklerini iletti.


Bosna Herseklilere seçimlerde gösterdikleri demokratik olgunluk  dolayısıyla tebriklerini sunan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Uluslararası kamuoyu Bosna Hersekli dostlarımızın ortak bir mutabakat  etrafında birleşerek karşılıklı suçlamalara girmeden evvel emirde hükümetlerini  kurmalarını beklemektedir. Bu şekilde kaybedilen zamanın telafi edilmesini, bir  an önce reform gündemine odaklanılmasını temenni ediyoruz. Bu yöndeki çabalar  Bosna Hersek'in Türkiye'nin büyük destek verdiği NATO üyeliği başta olmak üzere  Avrupa Atlantik kurumlarıyla bütünleşme yolundaki gayretlerine ivme  kazandıracaktır."

Bosna Hersek'in adeta Balkanların mozaiği gibi olduğunu dile getiren  Erdoğan, "Bosna Hersek'in huzur ve istikrarı yalnızca Balkanların değil, tüm  Avrupa'nın barışı, istikrarı ve güvenliği bakımından önemlidir. Tarihi köklerle  sağlam biçimde bağlı olduğumuz Bosna Hersek'le ilişkilerimiz bizim için hep  öncelik arz eder." diye konuştu.

Konsey üyeleriyle bu düşünceler temelinde istişarelerde bulunduklarını  vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu nadide ilişkilerin daha da geliştirilmesi amacıyla atılabilecek  adımları gözden geçirdik. Türkiye'nin, Bosna Hersek'in istikrarı ve  vatandaşlarının müreffeh geleceği için gösterdiği çabaları kararlılıkla  sürdüreceğini teyit ettik. Bosna Hersek'teki ekonomik kalkınmanın, toplumun  refahına, ülkenin iç siyasi istikrarına, birlik ve bütünlüğüne katkı sağlayacağı  düşüncesiyle ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik faaliyetlerin daha da  güçlendirilmesi imkanlarını görüştük. İkili ticaretimizin yükselen bir grafik  çizdiğini memnuniyetle tespit ettik. Bugün imzaladığımız güncellenmiş Serbest  Ticaret Anlaşması 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmamıza katkı  sağlayacaktır. Mutabakat muhtırası metnini az önce imzaladığımız  Saraybosna-Belgrad Otoyolu Projesinin de Bosna Hersek'in istikrarına çarpan  etkisi yapacağına inanıyorum. Projenin en kısa sürede hayata geçirilmesi için  çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Zira Sarajevo-Belgrad arasındaki bu yol  gerçekten bölgeye çok ciddi bir sıçrama, çok ciddi bir ivme kazandıracaktır."

Enerji, savunma sanayi, turizm, tarım ve hayvancılık alanlarında  atılabilecek adımların da gündemlerinin üst sıralarında olduğuna değinen Erdoğan,  "Özellikle Türk Akımı Projesi'nin Bosna Hersek'e de intikali noktasında elimizden  gelen her türlü desteği vereceğiz." dedi.

"Bağlarımızı daha da kuvvetlendiriyoruz"


Özel sektörü Bosna Hersek'le ticaret ve yatırım yapmaları için teşvik  etmeye devam ettiklerini belirten Erdoğan, "Kültürel ve beşeri alanlardaki  bağlarımızı daha da kuvvetlendiriyoruz ve TİKA'nın Bosna Hersek'teki gayretleri  hepimizin malumudur, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da TİKA yine Bosna  Hersek'teki bu çalışmalarını sürdürecektir." diye konuştu.

Toplantılarda bölgesel ve uluslararası konuları da görüşme imkanı  bulduklarını dile getiren Erdoğan, "Bilhassa ortak coğrafyamız olan Balkanlar'da  bölgesel iş birliğinin ilerletilmesi üzerinde durduk. Birlikte liderlik ettiğimiz  Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan ve Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan üçlü  mekanizmaları toplantılarının en kısa zamanda gerçekleştirilmesi hedefimizi dile  getirdik. Bosna Hersek aynı zamanda Güneydoğu Avrupa İşbirliği Sürecinin dönem  başkanlığını şu anda deruhte etmektedir. Bu vesileyle sürece olan katkılarımızı  gözden geçirdik." değerlendirmesinde bulundu.

Bosna Hersek'in gönüllerinde ayrı bir yeri olduğunu bir kez daha  vurgulamakta yarar gördüğünü söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu doğrultuda Bosna Hersek'in karşılaştığı tüm sorunları adeta kendi  derdimizmiş gibi çözmeye gayret gösteriyoruz. Bunun için gerek ikili gerek çok  taraflı platformlarda Bosna Hersek'e her türlü desteği sahadaki tüm kurum ve  kuruluşlarımızla sağlamaya devam edeceğiz. Bunlardan bir tanesi aramızdaki Yüksek  Düzeyli Stratejik Konsey Toplantılarıdır. İnşallah bunu da bu yıl yine Bosna  Hersek'te yapacağız, onun tabii hazırlıklarını Dışişleri Bakanlıklarımız  sürdürüyor ve burada da beklentimiz bir an önce Bosna Hersek'te hükümetin  kurulması olayıdır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bosna Hersek'ten et ithalatı noktasında da  arkadaşlarımıza gerekli talimatları verdik. Bu akşam aynı zamanda Gıda Tarım  Bakanımızla da bunları görüşmek suretiyle bölgeden ülkemize, devletten devlete et  ithalatı konusunda atmamız gereken adımları da atacağız." ifadesini kullandı.

Erdoğan, konuşmasının sonunda görüşmelerinin hayırlara vesile olmasını  temenni ederek, tüm Bosna Hersek halkına selamlarını iletti.

İki ülke arasında 2 anlaşma imzalandı

Basın toplantısı öncesinde iki ülke arasındaki anlaşmalar imzalandı.

Buna göre, "Türkiye Cumhuriyeti ile Bosna Hersek Arasında Ulaştırma,  Altyapı Alanında İşbirliğine ve Özellikle Saraybosna-Belgrad-Saraybosna Otoyolu,  Ekspres Yolu İnşaat Projesi'nin Gerçekleştirilmesine Dair Mutabakat Zaptı" ve  "Türkiye Cumhuriyeti ile Bosna Hersek Arasında Serbest Ticaret Anlaşması"  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dodik  tarafından imzalandı.

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad  Dodik, Bosna-Hersek'in Türk Akımı Projesi'ne dahil edilmesine ilişkin "Türkiye'yi  Batı'ya bağlayan bu güzergaha Bosna Hersek'in de bağlanması çok önemli." dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve resmi ziyaret kapsamında  Türkiye'ye gelen Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dodik ile Konsey  üyesi Şefik Caferoviç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa ve heyetler arası  görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu  söyleyen Dodik, ancak taraflar arasında özellikle ticari ilişkilerin daha da  geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Dodik, enerji ve eğitim alanında da  anlaşmalar imzalanacağını ve ortak çalışmalar yapılacağını dile getirdi.

Dodik, "Serbest Ticaret Anlaşması'nı imzaladığımız için son derece  mutluyum. Bu anlaşma iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı  sağlayacaktır." ifadesini kullandı.

Görüşmelerde Saraybosna-Belgrad Otoyolu projesini de ele aldıklarını  kaydeden Dodik, "Bu proje, hem Bosna-Hersek hem de bütün bölge için çok  önemlidir. Türkiye'nin de Doğu ile Batı arasındaki bağlantısına katkısı  olacaktır." şeklinde konuştu.

Dodik, ikili ilişkilerde farklı anlayışlara sahip olunduğu zaman bile  karşılıklı anlayışla sorunları çözmek için çabaladıklarını söyledi.

Türkiye'nin Bosna-Hersek'in Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesi  yolundaki gayretlere ve NATO'ya üyelik gibi konulara destek verdiğini ifade eden  Dodik, görüşmelerde bu konuları da ele aldıklarını anlattı.

Dodik, NATO ile Barış İçin Ortaklık kapsamında halihazırda iş  birlikleri olduğunu hatırlatarak, bu konuda sahip oldukları farklı görüşleri de  masaya yatırdıklarından bahsetti.

Bosna Hersek'te halihazırda bazı sorunlar olduğuna değinen Dodik,  "Öncelikli olarak bir hükümet kurmamız gerekiyor." dedi.

Dodik, Bosna-Hersek'in Türk Akımı Projesi'ne dahil olmasına ilişkin,  "Türkiye'yi Batı'ya bağlayan bu güzergaha Bosna Hersek'in de bağlanması çok  önemli." diye konuştu.

Saraybosna'da özellikle kış aylarında doğal gaz ihtiyacı kapsamında  önemli ekonomik sorunlar yaşandığına işaret eden Dodik, bu kapsamda da bir  projeyi detaylandıracaklarını bildirdi.

Dodik, konuşmasını, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Bosna-Hersek'in huzur ve  istikrarı için verdiği katkılardan dolayı teşekkür ediyorum." sözleriyle  tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER