Cumhuriyet bayramı coşkuyla kutlanıyor

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. yılı, yurt genelinde ve yurt dışındaki temsilciliklerde çeşitli törenlerle kutlanıyor.

Cumhuriyet bayramı coşkuyla kutlanıyor

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. yılı ve KKTC'de coşkuyla kutlandı. Adana, Kırşehir, Yozgat, Sinop,Konya, Hatay, Osmaniye Ordu, Yalova, Şanlıurfa Niğde, Kırıkkale, Kayseri,Mersirn, Denizli, Artvin,Kars, Ardahan, Erzincan, Iğdır, Ağrı ve Tunceli, Sivas ve Nevşehir'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

"MİLLETİMİZİN SON SÖZÜDÜR"

İstanbul'daki kutlamalar kapsamında Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni gerçekleştirildi. Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Vali Vasip Şahin'e gönderdiği kutlama mesajı okundu. İstanbul Valisi Şahin, yaptığı konuşmada, "Destansı bir kurtuluş mücadelesiyle vatan topraklarımıza göz dikenlere karşı gösterdiğimiz bu direniş, sadece dış mihraklara karşı kazanılmış bir zafer değildir. Cumhuriyet, içimizde bölücülük hevesinde olan hainlere karşı birliği, mandacılara karşı hürriyeti, bölücülere karşı kardeşliği savunan ve yücelten milletimizin son sözüdür" ifadelerini kullandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı da mehter marşları eşliğinde geçit törenine katıldı. Törende, asker, polis ve araçların geçişi, alanda bulunan vatandaşlardan alkış aldı. Törene büyük ilgi gösteren vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla Vatan Caddesi'nin tören için ayrılan kısımlarının kenarlarını doldurdu. Tören sırasında geniş güvenlik önlemleri alınırken, vatandaşlar arama noktalarından aranarak alana alındı. Tören alanının çevresindeki yüksek binalara da keskin nişancılar yerleştirildi.

EDİRNE

Edirne Talatpaşa Caddesi'ndeki kutlamalarda Vali Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, askeri araçla Talatpaşa Asfaltı'nda oluşturulan tören alanından geçerek vatandaşları selamladı. Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Bayrama ilişkin şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerinin verildiği tören, öğrenciler ve askeri birliklerin geçiş merasiminin ardından sana erdi.

ADANA

Adana'da kutlamalar kapsamında Vali Mahmut Demirtaş ilk olarak makamında tebrikleri kabul etti. Uğur Mumcu Meydanı'nda devam eden kutlama törenleri saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Vali Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, Sakarya'da, Dumlupınar'da ay yıldızlı bayrağın etrafında kenetlenen milletin kendisine pranga vurulamayacağını o devrin işgalcilerine gösterdiğini ifade etti. Şiirlerin okunduğu törende çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi. Halk oyunları gösterisinin sunulduğu tören, geçit töreniyle son buldu.

MERSİN

Mersin'deki törenler kapsamında Vali Ali İhsan Su, Kültür Merkezi'nde tebrikleri kabul etti. Cumhuriyet Alanı'nda devam eden kutlamada da Su, Deniz Kuvvetleri Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhanettin Kocamaz ile askeri araç üzerinden törene katılanları selamladı. Öğrencilerin okuduğu şiirler ve halk oyunları gösterileriyle devam eden törende, çeşitli branşlardaki yarışmalarda derece alan sporculara ve sanatçılara ödüller de verildi. Sonlarına doğru yağmurun etkili olduğu program, geçit töreniyle son bulurken, yağmura rağmen elindeki Türk bayrağıyla töreni ayakta takip eden yaşlı bir adama şemsiye tutmak için vatandaşlar seferber oldu.

DENİZLİ

Denizli'deki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Denizli Valiliği'nde Vali Hasan Karahan, Garnizon Komutan Vekili Muhabere Albay Osman Gedik ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile tebrikat törenine katıldı. Daha sonra Valilik önündeki törende, Vali Karahan, Garnizon Komutan Vekili Gedik ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan, tören aracı ile Denizlililerin Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Denizli Valisi Hasan Karahan, atalardan kalan en büyük mirasın cumhuriyet olduğunu, bunu ne pahasına olursa olsun savunacaklarını belirtti. Gazi ve askerlerin geçişi sırasında bazı vatandaşların gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

SAKARYA

Sakarya'da Atatürk Bulvarı'nda düzenlenen tören, şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Cumhuriyetin 94. yıl dönümünün coşkuyla kutlandığını söyledi. Bu arada yağmur altında gerçekleşen törende, Türk bayrağı ve 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanların isimlerinin yer aldığı tişörtleri giyen öğrenciler, kortej geçişi sırasında büyük alkış aldı.

GAZİANTEP

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Türkiye Cumhuriyeti'nin 94. Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla Valilik girişinde tebrikleri kabul etti. Gaziantep Valiliği'nde cumhuriyetin kuruluşunun 94. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen törene, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Durdu Yetkinşekerci, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci, askeri, mülki, idari ve siyasi erkan ile kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

MALATYA

Malatya'daki 29 Ekim törenleri Malatya Valisi Ali Kaban'ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Sağanağa rağmen İnönü Caddesi'nde devam eden törende Vali Kaban, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, üstü açık arabayla caddeden geçerek halkın bayramını kutladı. Öğrencilerin şiir okumasının ardından askeri tören birlikleri ve zırhlı araçlar geçiş yaptı.

TUNCELİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Tunceli'de de coşkuyla kutlandı. Vali ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel ve beraberindeki protokol üyelerinin makamında tebrikleri kabulüyle başlayan kutlamalar Atatürk Spor Salonu'nda devam etti. Sonel, buradaki askeri erkanı, öğrencileri ve halkı selamladıktan sonra saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Konuşmaların ardından Bingöl ve Karadeniz bölgesinden davet edilen halk oyunları ekipleri yöresel oyunlarını sergiledi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER