DHA İSTANBUL BÜLTENİ-3

DHA İSTANBUL BÜLTENİ-3
GAZİOSMANPAŞA' da Türk yolcu AVM önüne taksi çağırdı. AVM önüne gelen taksici, turistleri görünce Türk yolcuları bırakıp Arap turistleri aldı. Aynı AVM önünde benzer görüntüler yaşandığını belirten taksi bekleyenler duruma tepki gösterdi. Bir yolcu, "Gideceğim yol 10 dakika ama değişim saati diyerek beni almadı. Bizden sonra da 10 kişi bindi" dedi. Yakınlardaki taksi durağının başkanı Salih Uzuntaş ise, "Burada bizim taksicilerin yanlış yapma lüksü yok. Burada kameralar var biz ceza veriyoruz. Yabancı taksicilerden sıkıntı çekiyoruz. Bu da bizim durağa mal oluyor" diye konuştu. 
İstanbul'da taksiciler ile müşteriler arasında yaşanan tartışmalar devam ederken, bir olay da Gaziosmanpaşa'da yaşandı. Türk yolcunun AVM önüne çağırdığı taksici, kendisini çağıranları bırakarak, o anda gördüğü Arap turistleri aldı. Taksicinin, kendisini çağıranlar yerine turistleri aldığı görüntüler cep telefonu kamerasına yansıdı. Taksicinin almadığı yolcular, durumdan şikayetçi olurken, Gaziosmanpaşa'da son zamanlarda AVM'nin önünde gördükleri turistleri alıp, Türk yolcu almayan taksiciler tepkilere neden oluyor. Bir yolcu, "10 dakikalık yol gideceğim ama değişim saati diyerek beni almadı. Bizden sonra da 10 kişi bindi" dedi. 

"BUNLARIN OLMAMASI LAZIM"
Taksi durağı Başkanı Salih Uzuntaş, "Biz burada oluyoruz, zabıta ekiplerini de çağırıyoruz. Şikayetçiyiz. Taksim, Eminönü, Sirkeci, Sultanahmet gibi yerlerde daha çok denetimin yapılması gerekiyor. Yenikapı'dan 4 müşteri alıp Bakırköy'e götürüyor. Beni almıyor ama 4 kişiyi alıyor. Bunların olmaması lazım. Burada bizim taksicilerin yanlış yapma lüksü yok. Burada kameralar var biz ceza veriyoruz. Yabancı taksicilerden sıkıntı çekiyoruz. Bu da bizim durağa mal oluyor" diye konuştu. 

"ADI ÇIKMIŞ TAKSİCİLER BURAYA GELİYOR"
Taksici Ali Osman Danışmaz ise, "Biz yolcuları dizmişiz tabii yerli yabancı fark etmeksizin. Bir araba geliyor, bizim durağa ait olmayan, camdan kafasını çıkartıp 'Ben Aksaray'a gideceğim. Taksim'e gideceğim. Mecidiyeköy'e gideceğim' ya sıra gelmiş biz olsak aynı durumda düşünsenize 'ben oraya gitmiyorum' diyor. Biraz vicdan muhasebesi de yapmak lazım. Aynı duruma kendi ailemizi koysak her şeyin farkına varacağız. Yetkililerden yardım istiyoruz. Burası baya problemli bir nokta. Taksim, Beşiktaş gibi yerlerde takılıp adı çıkan taksiciler buraya geliyor Arap müşteri almak için" ifadesini kullandı.

"BEYLİKDÜZÜ'NE YOLCU ÇIKTIĞI ZAMAN TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLUYOR"
Değişim saati olduğunu söyleyerek müşteri almayan taksici, "Arabayı vermeye gidiyorum değişim saati. Biz hep Türk alıyoruz. Yabancı almıyoruz. Bir kadın 'bizi almıyorsunuz' dedi. Sizin gibi, ben de dedim ki, 'alakası yok'. Bu saat değişim saati. Değişim yapmayalım mı yani. Biz uzun gidemiyoruz. Benim Mecidiyeköy'den Beylikdüzü'ne yolcu çıktığı zaman tüylerim diken diken oluyor. 4 saat sürüyor orası. Ayaklarım tutmuyor, trafik bizi öldürüyor" dedi. 

TÜRK YOLCU YERİNE TURİST YOLCU ALAN TAKSİCİ KAMERADA
İddiaya göre Türk yolcu tarafından AVM önüne çağrılan taksici, o anda gördüğü Arap turistleri taksiye aldı. Yolculardan biri o anları cep telefonu kamerasına çekerek taksiciden şikayetçi oldu.

Görüntü dökümü:
------------------------
-Cep telefon görüntüleri (yolcu almama anları)
-Aktüel görüntüler
-Taksiciler detay
-Taksiciler röportaj
-Yolcu röportaj
-Genel görüntü ve detaylar

=====================

3- FATİH'TE YOLCU SEÇERKEN YAKALANAN TAKSİCİLERE CEZA YAĞDI 

-Yolcu seçtikleri gerekçesiyle 3 taksi şoförünün aracı bağlandı

Ömer ÇETİNASLAN - Uğur ŞAHİN/İSTANBUL,() 
Fatih'te taksi sürücülerine yönelik denetim yapıldı. Taksilere binen sivil trafik polisleri tarafından kurallara uymayan sürücüler tespit edildi. Denetim kapsamında yolcu seçtikleri gerekçesiyle 3 taksi sürücünün aracı bağlanarak otoparka götürüldü.  
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sivil Trafik Ekipler Amirliği ekipleri tarafından Eminönü'nde taksi şoförlerine yönelik denetim gerçekleştirildi. Sivil trafik polisleri, bindikleri taksilerde kurallara uymayan şoförleri denetim noktasında durdurdu. Polis ekiplerinin, kendilerini almayan taksi sürücülerini de ihbar ettikleri denetimde, taksi sürücülerine cezai işlem uygulandı. 
Denetim kapsamında toplam 3 taksi sürücüsüne seyir halinde cep telefonu kullanmaktan 314 TL ve emniyet kemeri takmamaktan 144 TL para cezası kesildi. Öte yandan 3 taksi sürücüsüne, yolcu seçtikleri gerekçesiyle bin 339 TL ceza yazıldı 3 taksi bağlanarak, otoparka çekildi. 

"TURİSTLE ÇEVİRİ YOLUYLA ANLAŞIYORUZ"
Seyir halindeyken cep telefonu kullanmaktan ceza kesilen sürücü Nazım Kaldırımcı, "Turistle telefondan çeviri yoluyla konuşuyoruz. Turist bana bir şey söylüyor, ben de onu anlamaya çalışıyorum. Memur bey de telefonla konuşuyorum diye ceza kesiyor" dedi. 

"DENETİMLER ÇOK YERİNDE
Taksi denetimlerinin kendileri için sürücüler için faydalı olduğunu dile getiren Alpaslan Mermer, "Çok yerinde ve güzel bir olay. Kaçak araç kullananlar var. Önüne gelen araçla çıkıyor. Bu sefer bizi kötülüyorlar. Biz normal çalışıyoruz. Benim bütün evraklarım tam" şeklinde konuştu. 

"İÇİMİZDEKİ ÇÜRÜK ELMALAR AYIKLANSIN İSTİYORUZ"
Emniyeti kemeri takmadığı için ceza kesilen Behçet Olgun, "Kemerim takılıydı. Müşteri indirdim. Bagajını aşağıya indirdim. Tekrar bindim, bağladım. Arkadaşı da ikaz ettim.  İçimizde çok çürük elma var. Ayıklanmasını istiyoruz" ifadelerine yer verdi. 

"TRAFİK YOĞUNLUĞUNDAN YOLCUYU ALAMADIM"
Yolcu seçtiği gerekçesiyle aracı trafikten men edilen Nurdoğan Çetinoğlu, "Kemeri taktım ama müşteri inince çıkardım. Trafik yoğundu yolcuyu alamadım. Işık yandı" diye konuştu. 

"NEREYE GİTTİĞİNİ SORMADIM"
Aracı bağlanan bir başka sürücü Mehmet Duyuş, "Arkadaş el kaldırdı. Durağa yöneldim. Kimseye müşteri de sormadım. Nereye gittiğini de sormadım, durmadım" ifadelerini kullandı. 

Görüntü dökümü: 
---------------
-Denetimden görüntü 
-Sürücülere ceza yazılması 
-Sürücüler röp 
-Genel ve detaylar 

======================

4- SULTANGAZİ'DE DEHŞET ANLARI: 4 KİŞİ BİNA ÖNÜNDE SİLAHLI SALDIRIYA UĞRADI

Emin YEŞİL / İSTANBUL () SULTANGAZİ'de akraba 4 kişi, yaşadıkları apartmanın önünde, bir otomobilden kurşun yağmuruna tutuldu. 3 kişinin bacaklarından yaralandığı saldırı anı güvenlik kameralarına yansıdı.
Olay, pazartesi günü saat 03.00 sıralarında Sultangazi 50. Yıl Mahallesi'nde meydana geldi. Akraba olduğu öğrenilen 4 kişi oturdukları sokağa otomobille gelerek bir süre sohbet etti. Apartmana girecekleri sırada, sokağın başında bekleyen başka otomobil yanlarına yaklaştı. Yanlarından geçen otomobilin arka koltuğunda oturan kişi, akrabalara, silahla peş peşe defalarca ateş etti. Açılan ateş sonucu 3 kişi bacaklarından yaralandı. Saldırganlar otomobille olay yerinden uzaklaşırken, silah seslerini duyan aile yakınları dışarı çıktı. Yakınları gördükleri manzara karşısında sinir krizi geçirdiler. 3 yaralı, özel bir araçla hastaneye götürüldü. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Görüntü Dökümü:
------------------------
Güvenlik kamerası
-Arabayla gelmeleri
-Başka bir otomobille gelenlerin ateş etmesi
-Saldırı sonrasında insanların gelmesi
Cep telefonu görüntüleri
-Mahalledeki insanların toplanması
-Kalabalıktan görüntü

===================

5- AVCILAR'DA ÖNCE EVİNDEN EŞYALARINI SONRA DA OTOMOBİLİNİ ÇALDILAR

Haber - Kamera: Erol DEĞİRMENCİ / İSTANBUL , () AVCILAR'da yaşayan Serhat Birdal'ın kaldığı daireye giren hırsızlar ziynet eşyaları, elektronik aletler ve otomobilinin anahtarını çalıp, kaçtı. Yaklaşık bir saat sonra tekrar gelen hırsızlar bu kez de Birdal'ın otomobili götürdü. Birdal hırsızların peşlerinden koştu, ancak yetişemedi. O anlar güvenlik kamerasına yansırken, polis, hırsızları yakalamak için çalışma başlattı.
Olay, dün sabah saat 06.00 sıralarında Avcılar Gümüşpala Mahallesi'nde bulunan apartman dairesinde yaşandı. Apartmanın önüne gelen 3 kişiden 2'si, çevreyi gözetledikten sonra içeri girdi. Serhat Birdal'ın ailesi ile yaşadığı apartmanın en üst katındaki daireye giren hırsızlar, evden ziynet eşyaları, elektronik aletler ve otomobil anahtarını alıp ayrıldı. Bu sırada hırsızların çıkardığı seslere uyanan Birdal, otomobil anahtarının yerinde olmadığını gördü. Kapının da açıldığını fark eden Birdal, aşağıya inip nöbet tutmaya başladı.

HIRSIZLARIN PEŞİNDEN KOŞTU AMA YETİŞEMEDİ
Sabah 07.20 sıralarında nöbeti bırakıp eve çıkan Birdal'ın hemen arkasından hırsızlar geri döndü. Şüpheliler bu sefer de otomobili çaldı. Aracının sesini duyunca aşağıya inen Birdal, hırsızların arkasından koşmaya başladı, fakat yetişemedi. Şüpheliler kayıplara karışırken, ihbar üzerine olay yerine gelen polis ekiplerinin hırsızları yakalamak için çalışma başlattı. Yaşananlar ise apartmanın güvenlik kamerasına yansıdı.

"GİYİNİP, AŞAĞIYA KOŞUYOR"
Birdal'ın iş ortağı olan Aykut Gökçe, "Ailecek evdelerdi.  Ortağım seslere uyanıyor. Kapının açık olduğunu görüyor. Evin içinde gezerken, otomobilinin anahtarının olmadığını fark ediyor. Üzerini giyinip, aşağıya koşuyor. Arabayı yerinde görünce 1-2 saat beklemeye başlıyor. Sabah 07.20 sıralarında tekrar eve çıkıyor. Hırsızların tekrar gelmeyeceğini düşünüyor. Arabanın sesini duyunca, balkondan bakıyor. Arabayı giderken görünce, gidiyor ama yetişemiyor. Önce evi soyuyorlar, sonra da şoförlükleri olmadığı için başka birini getirip, arabayı alıyorlar" şeklinde konuştu.

Görüntü dökümü:
--------------------------
-Hırsızların apartmana girişi (Güvenlik kamerası)
-Hırsızların geri dönmesi (Güvenlik kamerası)
-Hırsızların otomobili alması (Güvenlik kamerası)
-Serhat Birdal'ın peşinden koşması (Güvenlik kamerası)
-Olayın yaşandığı yer
-Aracın park halinde durduğu yer
-Birdal'ın yaşadığı apartman
-Aykut Gökçe ile röportaj
-Genel ve detaylar

================

6- BÜYÜKÇEKMECE'DE İŞ ELBİSELİ HIRSIZLAR TIR'DAN 1 BUÇUK TON FINDIK ÇALDI

Ali Çağlar TINBEK/İSTANBUL() BÜYÜKÇEKMECE'de TIR'dan 1 buçuk ton fındıkla, iki farklı noktadaki inşaat alanlarından 100 bin lira değerinde inşaat malzemesi çalan şüphelilerden biri gözaltına alındı. Hırsızlık anları güvenlik kameralarına yansıdı.
Büyükçekmece'de 13 Eylül'de Çatalca yolu üzerinde park edilen, TIR'dan 1 ton 500 kilogram fındık çalındı. 15 Eylül'de ise Karaağaç Mahallesi Dr. Hasan Akgün Caddesi'ndeki inşaat alanından 100 bin lira değerinde inşaat malzemesi çalındı. Son olarak 28 Eylül Perşembe günü Ulus Mahallesi Çatalca yolu üzerinde bulunan bir inşaat alanından da inşaat kalıpları çalındı. Şikayetler üzerine polis ekipleri harekete geçti. Güvenlik kamerası kayıtlarını izleyen ekipler, şüphelilerin üstlerinde iş yelekleri bulunduğunu, araçla perdeleme yaparak hırsızlığı gerçekleştirdiklerini belirledi. Polis, araç plakası üzerinden yaptığı araştırmalar sonucunda K.S.'yi (51), önceki gün Esenler Tuna Mahallesi'nde yakaladı.  Mahkemeye sevk edilen şüpheli K.S. tutuklanırken, diğer şüphelileri yakalamak için çalışmalar devam ediyor. Öte yandan 3 ayrı hırsızlık anları güvenlik kamerasına yansıdı.

Görüntü dökümü:
--------------------
-şüphelilerin TIR'a araçla gelme anları
-şüphelilerin TIR'ın arkasına araçlarını perdeleme yöntemiyle hırsızlık yaptığı anlar
-şüphelilerin bir inşaat alanına girerek konteynırdan inşaat malzemesi çaldığı anları
-şüphelinin adliyeye sevk görüntüsü
-genel ve detaylar

===================

7-METEOROLOJİDEN UYARI: KUVVETLİ YAĞIŞ GELİYOR

İstanbul - METEOROLOJİ, Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege için kuvvetli yağış uyarısında bulundu.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Perşembe yurdun batı kesimleri yeni bir yağışlı sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor. Perşembe günü Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege'de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, akşam saatlerinden itibaren Trakya ve Çanakkale çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege'de Cuma günü kuvvetli olarak devam etmesi beklenen yağışların, özellikle İzmir, Aydın ve Muğla çevrelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli olacağı tahmin ediliyor" denildi. Açıklamada, "Kuvvetli yağışların Kıyı Ege'de Cumartesi günü akşam saatlerinden sonra, Marmara'nın Batısında ise Pazar akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Kuvvetli yağışların meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları; Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yayınlayacağı güncel tahmin ve uyarıları takip etmeleri önem arz etmektedir" bilgileri yer aldı.


=================

8- BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: DÜNYA TİCARET YOLLARI ÜZERİNDE HAKİMİYETİMİZİ İLAN ETTİK

Haber - Kamera: Alper KORKMAZ - Feridun AÇIKGÖZ / İSTANBUL, ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Türkiye'yi baştan başa kuşatan konforlu ve emniyetli yollarımızı yaparken aynı zamanda ülkemizin dünya ile bağlarını güçlendirdik, lojistik bir iddia kazandık. Bugün artık, dünya ticaret yolları üzerinde hakimiyetimizi ilan ettik" dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu ile toplantıda bir araya geldi. Beşiktaş'ta bulunan dernek binasında yapılan toplantıda Bakan Karaismailoğlu konuşma yaptı. Türkiye'nin bulunduğu jeostratejik ve jeopolitik konuma dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu,"Ülkemiz, Asya ve Avrupa arasındaki doğu-batı koridorunda doğal bir köprü olduğu gibi Kafkas ülkeleri ve Rusya'dan Afrika'ya uzanan kuzey güney koridorlarının da tam ortasındadır. 4 saatlik uçuş ile 1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı, 38 trilyon dolar gayri safi milli hasılaya sahip ve 7 trilyon 45 milyar dolar ticaret hacmi bulunan 67 ülkenin de merkezindeyiz. Sadece Çin ile Avrupa Birliği arasındaki yıllık ticaret hacmi 700 milyar dolar seviyelerindedir ve ülkemiz bu dev hacmin en önemli geçiş güzergâhıdır" diye konuştu.

"DÜNYA TİCARET YOLLARI ÜZERİNDE HAKİMİYETİMİZİ İLAN ETTİK"
"İthalat ve ihracat faaliyetlerinin yürütülmesinde önemli paya sahip olan karayolu taşımacılığı sektörü, her zaman ekonomimizin omurgasını teşkil eden itici bir güç oldu" ifadelerini kullanan Bakan Karaismailoğlu, "Başlı başına bir ekonomik faaliyet olmanın yanında, diğer bütün sektörleri de doğrudan etkileyen karayolu taşımacılığı, imalatçısından ihracatçısı, tek kamyon sahibinden filo sahibine, lastik tedarikçisinden yedek parça üreticisine, lokantacısına, hâsılı 84 milyon insanımıza dokunuyor. Türkiye'yi baştan başa kuşatan konforlu ve emniyetli yollarımızı yaparken aynı zamanda ülkemizin dünya ile bağlarını güçlendirdik, lojistik bir iddia kazandık. Bugün artık, dünya ticaret yolları üzerinde hakimiyetimizi ilan ettik" dedi.

"BÖLÜNMÜŞ YOL AĞIMIZI 28 BİN 339 KİLOMETREYE ÇIKARDIK"
Adil Karaismailoğlu, "Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma yolumuzda en önemli dayanağı karayolları yatırımlarımızın oluşturacağına yürekten inanıyorum. 19 yılda ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 trilyon 119 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık ve bunun 689,2 milyar lirasını yani yüzde 62'sini karayollarımızın gelişmesine harcadık. Yatırımlarımız sayesinde hem doğu-batı koridorlarında hem de kuzey-güney akslarında altyapı ve üstyapı problemlerini büyük ölçüde çözdük. 2003 yılı öncesi mevcut 6 bin 101 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağımızı 28 bin 339 kilometreye çıkardık. Otoyol uzunluğumuzu 3 bin 532 kilometreye ulaştırdık. 2023 ve sonrası hedeflerimizle yapılacak 3 bin 767 kilometre ile birlikte 2035 yılında 8 bin 187 kilometre otoyol ağına ulaşacağız" ifadelerini kullandı.

"AB'YE ADAYLIK SÜRECİNDE EN HAZIR SEKTÖRLERDEN BİRİ HÂLİNE DÖNÜŞTÜ"
"Sektörümüzü tam anlamıyla uluslararası taşımacılık sistemine entegre ettik" diye konuşan Bakan Karaismailoğlu, "Ülkemizin AB'ye üyelik süreci ve dünyadaki gelişmeleri takiben, karayolu taşıma piyasasına ve mesleğe giriş koşullarını belirleyen, Avrupa Birliği mevzuatına uyumlu, kurumsallaşmayı esas alan yeni düzenlemeleri hayata geçirdik. AB mevzuatına içerik olarak yüzde 95 oranında uyum sağladık. Böylece karayolu taşımacılığı, AB'ye adaylık sürecinde en hazır sektörlerden biri hâline dönüştü" dedi.

"PANDEMİ SÜRECİNDE HAYAT DURURKEN, TAŞIMACILIK HİÇ DURMADI"
Koronavirüs sürecinde dünya ekonomisinde daralma görüldüğünü belirten Karaismailoğlu," Daralmanın en başta etkilediği alan hiç şüphesiz taşımacılık sektörü oldu. İşte bu zor dönemde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak hayata geçirdiğimiz düzenlemelerle, tüm taşımacılarımızı destekledik.Pandemi sürecinde hayat dururken, taşımacılık hiç durmadı. Tüm dünyada, konteyner krizi yaşarken, ülkemiz güçlü karayolu sektörü ile ihracatını sürekli artırmaya devam etti. Bu zor günlerde dahi, uluslararası karayolu taşımacılığımız büyüme eğilimde.  Uluslararası taşıma yapmak üzere, yetkilendirilen taşıt sayısında ise yüzde 16 artış yaşandı.Karayolu ile uluslararası ihraç taşımalarımızda genel olarak yüzde 20 artış var" dedi. Yapılan konuşmanın ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Görüntü dökümü:
---------------------------
-Toplantıdan görüntü
-Bakanın konuşması

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER