DHA YURT BÜLTENİ - 10 

DHA YURT BÜLTENİ - 10 

1) BAKAN ÖZER: SİSTEM YÜZ YÜZE EĞİTİM MEKANİZMASINI BAŞARILI İŞLETİYOR
 
MİLLİ Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Covid-19 nedeniyle kapalı okul bulunmadığını belirterek, "Sistemde hiçbir problem yok. Sistem başarılı bir şekilde yüz yüze eğitim mekanizmasını işletiyor. Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği yönergeler çerçevesinde devam ediyor" dedi.
Milli Eğitim Bakanı Özer, bir dizi incelemede bulunmak üzere Ağrı'ya geldi. Ahmed-i Hani Havalimanı'nda Bakan Özer'i Vali Osman Varol, Belediye Başkanı Savcı Sayan, AK Parti Milletvekili Ekrem Çelebi ve AK Parti İl Başkanı Halil Özyolcu karşıladı. Valilik Sergi Salonu'nda 'Kelebek Sergisi'ni gezen Özer, valilik şeref defterini imzalayıp, açıklama yaptı. Yüz yüze eğitimde geride kalan 6 haftayı değerlendirmek için kente geldiğini belirten Özer, şöyle konuştu:
"6 haftanın Ağrı'da geçtiği süreci burada değerlendireceğiz ve Ağrı'da eğitimin kalitesinin artması için neler yapabiliriz, yatırımlarımızı nasıl güncelleyebiliriz; onları başta valimiz olmak üzere milletvekilimiz, belediye başkanımız, milli eğitim müdürümüz, ilçe milli eğitim müdürlerimizle değerlendirme imkanımız olacak. Bütün Türkiye'de 81 ilde 6 haftada yüz yüze eğitimi geride bıraktık. Süreç planlandığı gibi çok başarılı devam ediyor. Bildiğiniz gibi okul kapatma değil sınıf ve vaka bazında sistematik bir sistem gelişti. Herhangi bir vaka olması durumunda ve temas olması durumunda yüz yüze eğitime 10 gün ara veriliyor. Öğrencilerimiz evlerine gittikleri zaman canlı derslerini sürdürüyor. Şu ana kadar zaman zaman kapatılan okullar oldu, maksimum 3 okulumuz aynı hafta içinde kapatıldı. Bu okullarımız da 10 gün sonra eğitimlerine devam ettiler. Biliyorsunuz bizim eğitim sistemimiz devasa bir eğitim sistemi. 18 milyon öğrencinin 1,2 milyon öğretmenin olduğu 20 milyonluk kitleyi ilgilendiren bir sistem ve sistemimizi ilgilendiren 57 bin 108'i devlet okulu olmak üzere 71 bin 320 bin okulumuz bulunmaktadır. 6'ncı hafta itibarıyla bugün itibarıyla tüm sınıfları kapalı olan hiçbir okul bulunmamaktadır. Elbette 850 bin dersliğin içerisinde mutlaka kapatılan sınıflarımız vardır. Onlar da peyderpey Sağlık Bakanlığı'mızın belirlediği süre içerisinde sisteme geri dönmektedirler. Daha önceden kapatılan bin 158 sınıf bugün itibarıyla eğitim öğretime başlamıştır. Yani sistemde hiçbir problem yok. Sistem başarılı bir şekilde yüz yüze eğitim mekanizmasını işletiyor. Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği yönergeler çerçevesinde devam ediyor."
'EN BÜYÜK SORUMLULUK VELİLERİMİZE DÜŞÜYOR'
Aşı konusuna da değinen Bakan Özer, "1 milyon 200 bin öğretmeni göz önüne aldığımız zaman birinci doz aşı oranı yüzde 92,45, ikinci doz aşı olanların oranı bugün itibarıyla yüzde 86 civarında. Aşı olmadığı halde bir şekilde hastalığı geçirip bağışıklık kazanıp, antikor oluşturan öğretmen kitlemiz var, bunlar da yüzde 5 civarında. Dolayısıyla 2 doz aşı olanlarla antikor oluşturan öğretmenlerimizin oranı yüzde 91'lerde yani birinci doz yüzde 92, ikinci doz ve antikor oluşturanların sayısı yüzde 91 artık birbirlerine denk gelmeye başladı. Şu anda okulları açık tutmayla ilgili en büyük avantajımız öğretmenlerimizin oldukça aşı oranlarının yüksek olması. Bu hem Türkiye'deki ortalama açısından en yüksek hem de kıta Avrupa'sındaki ülkelerden Finlandiya'nın, İsveç, Almanya gibi ülkelerin öğretmenlerinin aşılanma oranlarından en yüksek. Bu en büyük avantajımız. Öğrencilerimizin de aşılanma oranları git gide yükseliyor. Özellikle 15-18 yaş arasında. Burada en büyük sorumluluk velilerimize düşüyor" dedi. 
'YARDIMCI KAYNAK ALMASINLAR'
Eğitimde yardımcı kaynaklarla ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Özer, "Hükümetimiz, okullarımızda tüm okullarda tüm sınıf ve kademelerde ücretsiz olarak yıllardan beri eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için ücretsiz olarak dağıtıyor ve biz de Milli Eğitim Bakanlığı olarak her ayın ilk haftası bu dağıtılan ders kitaplarına ilaveten destekleyici, yardımcı kaynak, etkinlik kitapları, fasiküller, öğretmenlerimizin kullanacağı materyallerle ilgili ciddi bir çalışma yaptık ve her ayın ilk haftası bunları elektronik ortamda tüm öğrencilerimizin, tüm öğretmenlerimizin kullanımına ücretsiz olarak açıyoruz. Bugün bir sürpriz yaptık, Ağrı'da bu temel materyallerde 100 bin, ortaöğretimde 40 bin öğrencilerimize ücretsiz olarak dağıtacağız. Aynı zamanda 1000 tane de tablet dağıtacağız, valiliğimizin koordinasyonuyla birlikte. Yani biz de eğitim sistemimizde kitaplarımızla ilgili her türlü destekleyici materyali Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz üreteceğiz. Vatandaşlarımızın erişimine ücretsiz olarak açacağız. İl milli eğitim müdürlüklerimiz de bunları basarak özellikle sosyoekonomik olarak dezavantajlı gruplara ücretsiz olarak dağıtacak. Dolayısıyla öğrenci velililerimiz müsterih olsunlar, kesinlikle yardımcı kaynak almasınlar" diye konuştu. 

Görüntü Dökümü
------------------------
-Bakan Özer'in valilik girişinde çiçekle karşılanması, 
-Bakan Özer'in mesleki eğitimde 1000 okul projesi sergisi ziyareti, 
-Bakan Özer'in valilik Şeref defteri imzası ve açıklaması

Haber-Kamera: Servet ARSLAN-Ramazan DEMİR / AĞRI, () 

=======================================

ANTALYA'DAKİ ORMAN YANGINI, GÖYNÜK KANYONU'NA İLERLİYOR (3)
2) YANGIN 18 SAATTE SÖNDÜRÜLDÜ

Antalya'nın Kemer ilçesinde dün saat 18.00 sıralarında başlayan orman yangını, 18 saatin sonunda kontrol altına alınıp söndürüldü. Alanda soğutma çalışmaları başladı. Yangında, yaklaşık 8 hektar alanın zarar gördüğü öğrenildi.

HABER: ANTALYA, ()

=======================================

3) MOTOSİKLETLE OTOMOBİLE ÇARPAN LİSELİ ENES, KURTARILAMADI
 
GAZİANTEP'te, motosikleti ile otomobile çarpan lise öğrencisi Enes Kılınç (17), ağır yaralı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
Kaza, dün akşam, 25 Aralık Mahallesi'nde meydana geldi. Liseli Enes Kılınç'ın kullandığı, plakası öğrenilemeyen motosiklet, kavşakta M.K. yönetimindeki otomobile çarptı. Kılınç, çarpmanın etkisiyle yola savrularak, ağır yaralandı. Kazayı görenlerin ihbarıyla bölgeye polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık görevlilerince ambulansla özel hastaneye kaldırılan Kılınç, doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamadı. Enes Kılınç'ın cenazesi, Adli Tıp Kurumu morgundaki otopsisinin ardından ailesine teslim edildi.

Görüntü Dökümü
----------------------------
- Cenaze aracının gelişi
- Ceraze yakınları
- Adli Tıp Kurumu
- Genel ve detay görüntüler

Haber: Kadir GÜNEŞ-Kamera: Ahmet ATMACA-GAZİANTEP-

=======================================

4) TIR'A ÇARPAN OTOMOBİLDEKİ 3 KİŞİ YARALANDI; KAZA ANI KAMERADA
 
MANİSA'nın Saruhanlı ilçesinde TIR'a arkadan çarpan otomobildeki 1'i ağır 3 kişi yaralandı. Kaza anı, güvenlik kamerasına yansıdı.
Kaza, saat 09.30 sıralarında Akhisar-Saruhanlı kara yolu Koyuncu Mahallesi yakınlarında meydana geldi. Mutlu Tüfekçi'nin (42) kullandığı 16 LBT 21 plakalı otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle yol kenarındaki B.İ. idaresindeki 31 FN 976 plakalı TIR'a arkadan çarptı. Kazada otomobil sürücüsü Tüfekçi ile yanındakiler Serap Tüfekçi (41) ile Remziye Tüfekçi (66) yaralandı. İlk müdahalenin ardından Saruhanlı Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan Remziye Tüfekçi'nin durumunun ağır olduğu belirtildi. Yakındaki bir akaryakıt istasyonunun güvenlik kameraları tarafından saniye saniye görüntülenen kaza ile ilgili polis soruşturma başlattı.

Görüntü Dökümü
------------------------
-Kaza anı güevinlik kamerası görüntüsü

Haber: Emre SAÇLI / SARUHANLI (Manisa), ()

=======================================

5) SEYİR HALİNDEKİ ARACIN CAMINDAN SARKAN ÇOCUK KORKUTTU
 
ŞIRNAK'taki İpek Yolu'nda seyir halindeki otomobilin arka camından sarkan kız çocuğu, çevredekileri endişelendirdi. Bu anları, başka bir araçtaki yolcu cep telefonuyla görüntüledi.
Silopi-Cizre ilçeleri arasındaki İpek Yolu'nda, dün akşam saatlerinde seyir halindeki bir otomobilin içindeki kız çocuğu, sağ arka camı indirerek dışarı sarktı. Sarkan çocuğu fark eden diğer araçlardaki sürücüler, otomobilin sürücüsünü korna çalıp selektör yaparak uyardı. Çevredekileri tedirgin eden çocuk, kilometreler sonra aracın içine girdi. Bu görüntüler, bir başka araçtaki yolcu tarafından cep telefonuyla kaydedildi.

Görüntü Dökümü
------------------------
-Şırnak İpek Yolu
-Seyir halindeki otomobilin arka camından sarkan kız çocuğu
-Otomobilin kilometrelerce seyretmesi
-Kız çocuğun arabanın içine girmesi
-Genel ve detay

Haber: Mehmet Mucahit CEYLAN  Kamera:ŞIRNAK, ()

=======================================

6) SU DOLU HAFRİYAT ÇUKURUNA DÜŞEN KÖPEĞİ İTFAİYE KURTARDI
 
SİNOP'ta su dolu hafriyat çukuruna düşen köpek, itfaiye tarafından kurtarıldı.
Bahçeyolu Sokak'ta içi su dolu hafriyat çukuruna düşen köpeği fark edenler, itfaiye ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen ekipteki bir itfaiye eri, halatla çukura inerek köpeği çıkardı. Sinop Belediyesi Tülay Sevgi Erşahin Can Dostları Bakımevi'ne götürülen köpeğin, sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Köpeğin kurtulma anı da çevredeki bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Köpeğin kurtarılmasından detaylar

Haber: Deniz ÖZEN/SİNOP, () 

=======================================

7) AR-GE İNOVASYON SANAYİ VE TEKNOLOJİ FUARI İZMİR'DE AÇILDI
 
İZMİR'de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Başkanlığı katılımlarıyla gerçekleştirilen Ar-Ge İnovasyon Sanayi ve Teknoloji Fuarı açıldı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde Savunma Sanayii Başkanlığının katılımıyla Ege Kalkınma Derneği tarafından düzenlenen fuar, 'Yarını yakalamak ve aşmak' temasıyla kapılarını açtı. Bir otelin kongre merkezinde bugün başlayan ve yarın da devam edecek olan fuarda toplam 11 panel, 4 konferans, 12 sektör toplantısı gerçekleşecek. Ayrıca ikili görüşmelerin yer alacağı fuarda proje yarışması da yapılacak. Fuarın açılışında İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Kalkınma Derneği Başkanı Kadir Uçar, Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, TÜSAŞ Motor Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit ve fuar katılımcıları yer aldı.
"İZMİR TEKNOLOJİ BAŞKENTİ OLSUN"
Fuarın açılışında konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Türkiye'nin savunma sanayinde son dönemde büyük atılımlar gerçekleştirdiğini ifade ederek, "Siyasi başkentimiz Ankara, ekonomi başkenti İstanbul. İzmir teknoloji başkenti olsun. Çünkü bu potansiyeli taşıyor. Un, yağ, şeker var. Helvayı karacak bir ekibe ihtiyaç var" dedi.  Türkiye'nin son dönemde Ar-Ge konusunda çok önemli mesafeler aldığına dikkati çeken Köşger, genel bütçeden ayrılan payın son 15-20 yılda öncekinin 5 katını bulduğunu belirtip, "Bu işlerin motoru da savunma sanayisidir. Dünyadaki birçok yenilik, hastalıkların tedavisiyle ilgili yenilikler de savaşların içinde savaşlara bağlı olarak gerçekleştirilmiştir. Savunma sanayinin Ar-Ge'de, inovasyonda, teknolojide önemli bir katkısı olduğunu kabul ediyoruz. Ülkemizde önemli çalışmalar oldu. Bize terörle mücadelede 'Kobra' helikopterlerini vermediler. Kobra helikopterlerinin yerine 'Atak' helikopterlerini yaptık. İHA'ları, SİHA'ları vermediler. Onu da yaptık. Şimdi F35'i vermiyorlar. Biz çok yakında daha iyisini yapacağız" açıklamasında bulundu.
"VERİMLİLİĞİ ARTTIRMA YÖNTEMLERİNİ ELE ALACAĞIZ"
Ege Kalkınma Derneği Başkanı Kadir Uçar, daha önce yapılmış benzer zirvelerden yerli ve milli sanayi savunma sanayine katılan birçok yeni ve başarılı tedarikçi çıktığını söyledi. İzmir'in coğrafi avantajlarıyla birlikte, teknoloji üreten beyin ve iş gücüne sahip bir kent olduğunu vurgulayan Uçar, "Ülkemiz en önemli ihracat kapısıdır. Tüm dünyada pandemi nedeniyle bozulan üretim ve tedarik sistemini ülkemizde ve bölgemizde fırsata çevirmek için yeterli imkanlara sahibiz. İklim şartları ve lojistik kadromuz bölgemizin önemli avantajlarıdır. Sanayimiz akademisyenlerimiz ve bürokratlar el ele çalışmaktadır. Fuarımız kapsamında gerçekleştireceğimiz panellerde bu verimliliği arttırma yöntemlerini ele alacağız" dedi.
"TÜRKİYE'NİN SANAYİDEKİ BÜYÜMESİ HER GEÇEN YIL ARTIYOR"
Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı da Türkiye'nin sanayideki büyümesinin her geçen yıl arttığına dikkati çekerek şöyle konuştu: "Dijitalleşmeye önem veren, dün Kızılderiliyi öldüren, Cezayir'de birçok insanı katleden zihniyetin daha güçlü bir şekilde gelmesini sağlayan bir sistemin içine giriyoruz. Türkiye bu dijitalleşen, modernleşen dünyanın içinde adalet ve merhamet eksenli Ar-Ge ve inovasyonların en güzel şekilde kullanılması ile insanlığa fayda getirmesini arzu etmektedir. Biz MÜSİAD olarak da bu minval üzerine çalışan bir toplumuz. Türkiye'nin savunma sanayisinde 2002 yıllarında yüzde 20'lerde olan bilgi ve katkısı bugün yüzde 70 ile biraz daha üstüne geçtiyse, sanayi büyümemiz dünya sıralamasında 2020'de Çin'den sonra en büyük ikinci ülke olduysak bu desteklerle olmaktadır."
TÜSAŞ Motor Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit ise konuşmasında uçak motoru gibi ciddi ve koordineli bir Ar-Ge çalışması gerektiren büyük işlerde bir ekip kurulması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin güçlü ve yetişmiş insan gücüyle bu alanda sıkıntı yaşamadığını ifade etti. İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran da konuşmasında dünyanın inanılmaz bir hızla değiştiğini kaydederek sanayi devrimlerinin ve bilgi çağının da sona erdiğini kaydetti.
Açılışın ardından fuarı gezen İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, TEI tarafından geliştirilmiş Türkiye'nin ilk milli helikopter motorunu yakından inceleyerek TÜSAŞ Motor Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit'den bilgi aldı.

Görüntü Dökümü
------------------------
-Konuşmalardan görüntü,
-Plaket takdiminden görüntü,
-Fuarın gezilmesinden görüntü.

Haber: Nevra UÇKAÇ - Kamera: Mücahit BEKTAŞ / İZMİR, ()-

=======================================

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER