DHA YURT BÜLTENİ - 11

DHA YURT BÜLTENİ - 11

 

MUŞ'TA EVLAT NÖBETİNDEKİ ANNE: DEMİRTAŞ'IN CEZAEVİNDEN ÇIKMASINI İSTEMİYORUM
 
MUŞ'ta, terör örgütü PKK tarafından kandırılarak dağa kaçırılan kızı için evlat nöbetini sürdüren Süheyla Yenilmez, "7 yıldır gözyaşı döküyorum. Demirtaş'ın cezaevinden çıkmasını istemiyorum" dedi.
Terör örgütü PKK tarafından çocuklarının kandırılarak dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan ailelerin, Muş'taki evlat nöbeti eylemi sürüyor. Her hafta çarşamba günleri HDP il binası önünde oturma eylemi yapan aileler, bugün de çocuklarına kavuşmanın hayaliyle nöbete devam etti. Bitlis'te 2015 yılında üniversitede okuyan kızı Sümeyye'nin PKK tarafından kandırılıp dağa kaçırıldığını belirterek evlat nöbetine katılan Süheyla Yenilmez, kızı gelene kadar eylemini sürdüreceğini söyledi. Son zamanlarda, Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın cezaevinden çıkarılması yönündeki söylemlere tepki gösteren Yenilmez, "Benim çocuğumu Bitlis'te okuldan kandırarak, dağa çıkardılar. Kız çocuğuydu ve hastaydı. 7 yıldır ben gözyaşı döküyorum. Demirtaş'ın cezaevinden çıkmasını istemiyorum. Diğer anneler gibi ben de burada evlat nöbetimi sürdürüyorum. Çocuğum gelene kadar, ben buradayım" diye konuştu.
'YOLUNUZ YOL DEĞİL'
Dağa kaçırılan oğlu Ersin'e 'teslim ol' çağrısında bulunan annesi Ayten Koçhan ise, "Yolunuz yol değil. Onlar sizi kandırıyorlar. Gelin devletimize sığının, polisimize sığının. Yavrum dön gel, bütün anneler burada ve hepimiz sizin yolunuzu gözlüyoruz" dedi.
Naciye Yılmaz da oğlu Osman'a, "Seni kandırdılar, bu yol, yol değil. Orada temiz yatmıyorsun, yemiyorsun, içmiyorsun, gezmiyorsun. Gel devletimize teslim ol" çağrısında bulundu.

Görüntü dökümü
-Evlat nöbetindeki ailelerden detaylar
-Anne Süheyla Yenilmez RÖP.
-Anne Ayten Koçhan RÖP.
-Anne Naciye Sönmez Yıldız RÖP.
-Eylemdeki ailelerden detaylar
Haber-Kamera: Muhammed Sami MARAL/MUŞ, ()

=========================================

İKİ KARDEŞ SOKAKTA ÇATIŞTI: 1 ÖLÜ, 1 YARALI

ÇORUM'da Gökhan (29) ve Zekeriya Çetinkaya (42) kardeşler sokak ortasında çatıştı. Ağır yaralanan iki kardeşten Gökhan hayatını kaybetti.

Olay, sabah saatlerinde Gülabibey Mahallesi'nde meydana geldi. Gökhan ile Zekeriya Çetinkaya kardeşler arasında tartışma çıktı. 2 kardeş, tabanca ve tüfek ile birbirlerine ateş etti. Çevredekiler sağa sola kaçışırken, 2 kardeş ağır yaralandı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile özel bir hastaneye kaldırılan kardeşlerden Gökhan Çetinkaya, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Diğer kardeşin hastanedeki tedavisi sürüyor. Çetinkaya'nın cenazesi adli tıp kurumu morguna kaldırılırken, polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
- Yaralılardan bir kişinin yerde yatması
-112 acil servis ekipleri
-Olay yeri inceleme ekiplerinin çalışma yapması
-Detaylar

HABER-KAMERA: Yusuf ÇINAR - ÇORUM  ()-

==========

NARKOTİK KÖPEĞİ ‘TALİSCA’ 107 KİLO EROİNİ BULDU

KOCAELİ’de, TEM Otoyolunda takibe alınarak durdurulan 2 TIR’da narkotik köpeği ‘Talisca’ ile yapılan aramada dorsenin çatısında kullanılan profillerin içerisine konulan 107 kilo eroin ele geçirildi.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri, gece saatlerinde TEM Otoyolu Kocaeli geçişinde takibe aldığı 2 TIR’ı durdurdu. TIR’larda narkotik köpeği ‘Talisca’ ile arama yapıldı. Talisca’nın tepki vermesi üzerine TIR’ın dorsesinin çatı iskeletinde kullanılan metal profiller söküldü. Profillerin kesilmesi ile 477 paket halinde 107 kilo eroin ele geçirildi. Polis, 4 kişiyi gözaltına alırken, olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Polis, ele geçirilen eroin dolu paketlerle şehit polis memuru Fethi Sekin'in adını yazdı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
TIR'ların durdurulması
TIR'larda arama yapılması
Profillerden eroin paketlerinin çıkarılması

HABER: KOCAELİ, ()

=======================================

SİVAS'TA İZİNLİ İLK KENEVİR HASADI
 
MAYIS ayında kenevir ekilen iller arasına alınan Sivas'ta, il protokolünün de katıldığı ilk hasat yapıldı. Bu yıl 200 dekarda ekim yapıldığını belirten Vali Salih Ayhan "İnşallah önümüzdeki yıl mümkünse en az 1000 dekar ekip, daha fazla analiz, AR-GE yapmaya ve eksikliklerimizi gidermeye çalışacağız" dedi.

Bölge Trafik Denetleme Şubesi Müdürlüğü karşısındaki arazide gerçekleştirilen hasat programına Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu ile Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ katıldı.

Törende konuşan Vali Ayhan, kenevir hasadının Sivas için çok önem arz ettiğini söyledi. 'Üreten çiftçi, gelişen Sivas' vizyonu kapsamında üretim çeşitliliğini artırmayı hedeflediklerini belirten Ayhan, Sivas'ın izinli 20 il arasında yer aldığını hatırlattı.

'EKİM HATTA HASAT TECRÜBEMİZ YOKTU'

Ayhan, şunları söyledi:

"Kenevirin birçok faydası var. Endüstriyel özellikleri olan, katma değeri yüksek bir ürün. İlimizin de toprak yapısına uygun, birçok çeşidinin burada olabileceğini ilk ekimde görmüş olduk. Ekim, bakım hatta hasat tecrübesi yoktu. Çünkü yeni ekim izni alınan bir bitki. Dolayısıyla burada şunu da görmüş olduk ki, hasatla sanayisi de gelişmeye başladı. Yeni makine ve ekipmanlar buna uygun tanzim edilmiş oldu. Bu sene 200 dekarda ekim yapıldı, eksikliklerimizi görmüş olduk. İnşallah önümüzdeki yıl mümkünse en az 1000 dekar ekip, daha fazla analiz, AR-GE yapmaya ve eksikliklerimizi gidermeye çalışacağız. Kenevir ekim alanımız Sivas Bilim Teknoloji Üniversitesi'ne ait, burada AR-GE faaliyetleri de yürütülüyor. Sözleşmeli alım yapan herkese teşekkür ediyorum. Bu bitki; Sivas topraklarında inşallah uzun süre ekilecek. İlimize büyük bir katma değer sağlayacağız."


Görüntü Dökümü:
-Kenevir tarlasından görüntüler
-Hasattan görüntüler
-Vali Ayhan'ın açıklamaları

Haber:Ayşe Mine EĞÜZ/SİVAS, () 


=========================================

İZMİR'DE MADENCİLİK FUARI KAPILARINI AÇTI
 
Fuar İzmir'de, Maden Mühendisleri Odası iş birliğiyle İZFAŞ tarafından düzenlenen 9'ncu MINEX Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. 13 farklı ülkeden 205 katılımcının yer aldığı fuarda, akademisyenler ve sektör temsilcileri bir araya geldi.

İZFAŞ tarafından düzenlenen 9'ncu MİNEX Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde TMMOB Maden Mühendisleri Odası işbirliğiyle kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuarın açılış paneli İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in yanı sıra, IMMAT Kongre Başkanı Halil Köse, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ve çok sayıda iş insanının katılımıyla gerçekleştirildi. Maden arama, kırma-eleme, öğütleme-ayıklama, sondaj, tünel açma, taşıma, cevher hazırlama ve zenginleştirme, yardımcı makine ve ekipmanları ile havalandırma sistemlerinin yer aldığı fuar, 13 farklı ülkeden 205 katılımcıyı ağırlıyor. Öte yandan fuar kapsamında bu yıl eş zamanlı olarak gerçekleştirilen 8'nci Uluslararası Maden Makinaları ve Teknolojileri Kongresi kapsamında düzenlenen panellerde madenciliğe ilişkin farklı bildiriler sunulacak.
İMMAT KONGESİNDE 25 BİLDİRİ SUNULACAK
Fuarın açılış panelinde konuşan IMMAT Kongre Başkanı Halil Köse, kongrede paylaşılacak konulara değindi. Köse, "Bilim insanları ve uygulayıcıların katıldığı bu kongrede maden işletme, cevher hazırlama, zenginleştirme gibi makinelerin kullanımı ve üretimine yönelik bilgi alışverişi yapılacak. 25 bildiri sunulacak. Burada özellikle akademisyenler ve sanayiciler bir araya geliyor. Dünyada 90, Türkiye'de ise 60 çeşit üretiliyor. 132 ülke arasında üretim açısından 28'nci sıradayız. Madenciliğimizin aslında Türkiye milli gelirindeki payı yüzde 1.17'dir. Madencilikten genellikle 8 milyar dolar civarında bir gelir elde ediliyor" dedi.
TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel ise, "Ülkelerin kalkınmasının tek ve en önemli yolu, sanayi, tarım ve hizmetler sektöründe planlı üretimin gerçekleştirilmesidir. Planlı ve başarılı bir üretimin tek yolu ise bilimsel ve teknik uygulamalardır. Bunun tek yolu ise, mühendislik hizmetleridir. Kalkınma, üretim ve bilimsel mühendislik uygulamaları kamu yararı doğrultusunda emekten, halktan yana olmadığı takdirde barış, eşitlik ve toplumsal refah sağlanamaz. Öncelikli görevlerimiz arasında mesleğimiz ve sektörümüzün gelişimi vardır. Odamız bugüne kadar bu görevi yerine getirmiştir. Başta madencilik sektörü olmak üzere ülkemizin gelişimi için pek çok çalıştay düzenlenmiştir. Bugünkü fuarda da ülkemizin kalkınması ve mesleğimizin gelişmesi için tartışmalar yapılacak ve ürünler sergilenecektir" diye konuştu.
EYLÜL DÖNEMİNDEKİ YÜZDE 61 ARTIŞA DEĞİNDİ
Türkiye'nin bir maden ülkesi olduğunun altını çizen Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, "Bu rakamlarla durum ortadadır. Dünyada üretimi yapılan 90 maden türünün 80 tanesi Türkiye'de bulunuyor. Kısacası Türkiye bir maden ülkesi. Ocak-Eylül döneminde maden ihracatımız geçen seneye göre yüzde 61 artışla 2 milyar 848 milyon dolara yükseldi. Sektörümüz ihracatını 1 milyar doların üzerinde artırdı. İhracatımızda öne çıkan ilk üç ürün grubu ise; çinko, demir, bakır cevherleri. Maden ve doğal taş ihracatımız Ocak-Eylül döneminde toplamda yüzde 48'lik ivmeyle 4,4 milyar dolara, son bir senelik dönemde ise yüzde 39'luk yükselişle 5,7 milyar dolara ulaştı. 2021 yıl sonu ihracat hedefimiz 6 milyar doları aşmaya kesin gözüyle bakıyoruz. Fuar sırasında Sudan, Gabon, Moritanya ve İrlanda'dan 'Alım Heyeti Organizasyonu' ile iş hacmimizi de artıracağız. Madenleri hammadde niteliğiyle diğer tüm sektörlerle birlikte düşündüğümüzde ülke ekonomimize sağladığımız katma değer 40 milyar dolar civarında" diye konuştu.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, "Kalkınma adına kaynakları sınırsız şekilde kullanmayı hak gören anlayışın tümüyle karşısındayız. Bunu yerine ham maddenin bilgiyle harmanlanmasını teşvik ediyoruz. Sektörün tüm bileşenlerine katkı sağlayacağını düşündüğümüz fuarın ülkemiz ve İzmir ekonomisine hizmet etmesini ümit ediyoruz" dedi. 

Görüntü dökümü:
-Fuardan görüntü
-Makinelerden görüntü
-Açılış konuşmalarından görüntü
Haber- Kamera: Hande NAYMAN / İZMİR, ()

=======================================

FRANSIZ BATIĞINA 'TURİSTLER RAHAT GÖRSÜN' MÜDAHALESİ
 
AKDENİZ Üniversitesi'nen (AÜ) Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Antalya'nın en önemli batıklarından St. Didier'in içindeki mühimmat ve silahların, turistlere daha kolay gösterilmesi için bulundukları yerden çıkarılarak gemi üstünde sergilendiğini ortaya çıkardı. Yapılan işleme tepki gösteren Prof. Dr. Gökoğlu, "Eserler zamanla düşüp kayboluyor. Her gelen bu şekilde bulunduğu yerden bir şeyler alıp götürebilir. Bu durum, sürekli olarak geminin soyulması anlamına geliyor" dedi.
Antalya ve çevresindeki dalış noktalarından en önemlisi olan yat limanı açığındaki St. Didier batığı, turistik amaçlı dalış noktalarının başında geliyor. 15 metre derinlikte kıç kısmı ile başlayan batık, 30 metreye kadar ulaşıyor. Tarihi gemi tek parça olarak dipte her yıl binlerce dalış tutkununu ağırlıyor. Batıkta o dönem kullanılan askeri araçlar, mühimmat, silahlar bulunurken dalış için gelen ziyaretçiler geminin içinde bu eserleri görme imkanı yakalıyor.
YAĞMALANIYOR
AÜ Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, zaman zaman kendisinin de dalış yaptığı St. Didier batığının yağmalanmasından dert yandı. Batığın içine giren bazı dalış merkezi çalışanlarının, dalış yaptırdığı turistlere eserleri göstermek için yerinden çıkarıp geminin güvertesine sıraladığını söyledi. Bu durumun zamanla yağma ve kayıplara sebep olduğunu anlatan Prof. Dr. Gökoğlu, "Cephaneler çıkarılıp geminin güvertesine, küpeştesine konulmuş. Bu yanlış. Dalış yapanlar daha rahat görsün diye yapılıyor. Amforalar da böyle yapılıyor. Bunu çıkarıp göstermenin anlamı yok. Orijinalliği gidiyor. Ayrıca eserler, bırakıldığı yerlerden zamanla düşüp kayboluyor. Her gelen bu şekilde bulunduğu yerden bir şeyler alıp götürebilir. Sürekli geminin soyulması anlamına geliyor bu durum" diye konuştu.
Prof. Dr. Gökoğlu, geminin son durumunu ve güverteye sıralanan mühimmatları su altı kamerasıyla da görüntülendi. Görüntülerde batığın içinde bulunan top ve uçaksavar mermilerinin sıralı şekilde geminin yüzeyinde durduğu görüldü. Ayrıca gemi içerisindeki bir tabağın içine de yine bu mühimmatlar sıralı şekilde yerleştirilerek, geminin uç kısmına yerleştirildiği dikkati çekti.

Görüntü dökümü:
--------------
- Geminin görüntüsü
- Tüfek ve mermilerin görüntüsü
- Geminin içinden görüntü
- Top mermileri görüntüsü
- Askeri malzemelerin görüntüsü
- RÖP: Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu
HABER: Alparslan ÇINAR- KAMERA: Mehmet KILIÇASLAN/ANTALYA,()

==================================


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER