DHA YURT BÜLTENİ - 12

Foça'da tekne faciası: 4 ölü İZMİR'in Foça ilçesi açıklarında tekne battı. 'Egem' isimli teknedeki 10 kişiden 4'ü yaşamını yitirirken, 1'i ağır 6 kişi sağ olarak kurtarıldı. Durumu ağır olan kişiye getirildiği Foça Balıkçı...

DHA YURT BÜLTENİ - 12

Foça'da tekne faciası: 4 ölü

İZMİR'in Foça ilçesi açıklarında tekne battı. 'Egem' isimli teknedeki 10 kişiden 4'ü yaşamını yitirirken, 1'i ağır 6 kişi sağ olarak kurtarıldı. Durumu ağır olan kişiye getirildiği Foça Balıkçı Barınağı'nda sağlık ekipleri tarafından ilk müdahale yapılıyor. 

Seyfi GÜL / FOÇA (İzmir), ()

================

Menderes'te korkutan orman yangını; TAKVİYE EKİPLER GÖNDERİLDİ

İzmir'in Menderes ilçesinin kırsal Çile mahallesinde çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor. Bölgeye takviye olarak 1 söndürme uçağı, 5  helikopter, 12 arazöz daha sevk edildi. İzmir'in Bayındır ve Manisa'nın Gördes ilçesinden gelen arazözler de söndürme çalışmalarına destek verdi.
Yangının başladığı yerin anayola, yerleşim yerleri ile tarımsal üretim ve hayvancılık yapılan alanlara da yakın olması yürekleri ağza getirdi. Ancak, alevlerin evlere doğru ilerlememesi biraz olsun rahatlattı. Termometrelerin 37 dereceyi gösterdiği ilçede, rüzgarın hafif esmesi bir nebze de olsa söndürme çalışmalarının rahat bir şekilde yapılabilmesine imkan sağlıyor. Jandarma, orman ekiplerinin rahat bir şekilde çalışabilmesi amacıyla Çile mahallesine giden yolu trafiğe kapattı. Evlere yakın bir noktada başlayan yangının çıkış nedeni henüz belirlenemezken, jandarma sabotaj ihtimalinin araştırıldığını bildirdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-Yangından görüntü
-Söndürme çalışmalarından görüntü

Haber: Nevra UÇKAÇ - Kamera: Onur ATIŞ / MENDERES (İzmir), ()

=====================

Üniversite öğrencisi barajda serinlemek isterken canından oldu

KAYSERİ'nin Kocasinan ilçesinde, serinlemek için girdiği Yamula Barajı'nda yüzerken bir süre sonra çırpındığını gören vatandaşlar tarafından sudan çıkarılan üniversite öğrencisi Harun Bostan (20), kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı.
Olay, öğle saatlerinde Kocasinan ilçesi Yamula Barajı kıyısında meydana geldi. İddiaya göre, piknik için arkadaşlarıyla baraj kıyısına giden Harun Bostan, sıcak hava nedeniyle serinlemek için göle girdi. Bostan, bir süre sonra suda çırpınmaya başladı. Kıyıda durumu fark eden vatandaşlar, Bostan'ı kurtarmak için suya girdi. Sudan çıkarılan Bostan, çağrılan ambulansla Kayseri Şehir Hastanesi'ne kaldırıldı. Bostan, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılmayarak hayatını kaybetti. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğrencisi olan Harun Bostan'ın okulun hentbol takımında olduğu öğrenildi.

GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR
Yasin DALKILIÇ/KAYSERİ, ()

======================

Çanakkale'de tatilciler dönüşe erken başladı, 2 kilometre kuyruk oluştu
 
ÇANAKKALE'de Kurban Bayramı tatiline çıkan vatandaşlar, dönüş yolculuğunu son güne bırakmak istemeyip erken yola çıktı. Bayramın üçüncü gününde gün boyu yoğunluk yaşanan feribot iskelelerinde, öğleden sonra tatilcilerin araç kuyruğu 2 kilometreye kadar ulaştı.
Kurban Bayramı tatilini Ege sahilleri, Edremit Körfezi ile Assos ve Bozcaada gibi turizm merkezlerinde geçiren vatandaşlar, dönüş yolculuğunun son gün yoğun olacağını düşünerek bir gün önceden yollara koluydu. Eceabat ve Kilitbahir köylerine 6 feribotla sefer yapan Gestaş firması, yaşanan yoğunluk nedeniyle 'doldur boşalt' usulü saatsiz olarak çalıştı. Öğle saatlerinden sonra yoğunluk daha da arttı ve feribot kuyruğu 2 kilometreye ulaştı. Aynı yoğunluk Gelibolu ilçesine 6 feribot ile sefer yapılan Lapseki iskelesinde de yaşandı. 
Çanakkale merkezinde tatilcilerin araçları, Kayserili Ahmetpaşa Caddesi ile Balıkesir Caddesi üzerinde çift sıra olarak depolanırken, iskele ve kavşaklarda feribot kuyruğu ile şehir içi trafiğini polisler yönlendiriyor. 
Çanakkale Boğaz hattında yaşanan araç yoğunluğu Gökçeada-Kabetepe ile Bozcaada-Geyikli hatlarında da yaşanıyor. Gestaş'ın 2'şer feribot ile sefer yaptığı Gökçeada ve Bozcaada'da tatil yapanların dönüşe geçmesiyle bu hatlarda da yoğunluk yaşanıyor. 

GÖRÜNTÜLER GEÇİLDİ
Burak GEZEN/ÇANAKKALE, ()

=======================

Tatilcilerin İstanbul’a dönüş yolculuğu başladı

KURBAN Bayramı tatilinden dönenlerin yolculuğu başladı. Yola erken çıkanlar TEM Otoyolu İzmit geçişinde yoğunluk oluşturdu. 
Kurban Bayramı tatilini memleketlerinde ve tatil bölgelerinde geçirenlerin İstanbul’a dönüş yolculukları başladı. Yola erken çıkanlar, TEM Otoyolu İzmit Doğu Gişeleri mevkiinde yolun 2 şeride düşmesi nedeniyle yoğunluk oluşturdu. İzmit Doğu Gişelerinde başlayan araç yoğunluğu yaklaşık 15 kilometre sonra İzmit Batı Gişelerinde sona erdi. Yaşanan yoğunluğa rağmen trafiğin akışında sorun oluşmadı.   

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ 
- Otoyoldaki yoğunluktan görüntü 

HABER-KAMERA: Dinçer AKBİR/İZMİT(Kocaeli),() 

=======================

Emre Gölü Çevre ve Frig Medeniyet Bahçesi projesi tanıtıldı

AFYONKARAHİSAR'ın İhsaniye ilçesinde yapılacak Emre Gölü Çevre ve Frig Medeniyet Bahçesi projesi tanıtıldı.
Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, tarihi Frig Vadisi'nde yapılacak olan Emre Gölü Çevre ve Frig Medeniyet Bahçesi projesini gazetecilere tanıttı. Projenin uygulanacağı sahadaki bilgilendirme toplantısına AK Parti milletvekilleri Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe, İhsaniye Kaymakamı Semih Doğanoğlu, Belediye Başkanı Tunay Türkmen, belde belediye başkanları ile İl Genel Meclis üyeleri de katıldı.
'35 BİN METREKARE ALANDA ÇALIŞACAĞIZ'
Emre Gölü ve çevresini Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından biri haline getirmeyi planladıklarını söyleyen Vali Gökmen Çiçek, "Emre Gölü Çevre ve Frig Medeniyet Bahçesi projemiz Frig Vadisi havzası içerisinde 35 bin metrekare alanda uygulanacak olup, içerisinde yürüyüş yolları, seyir terasları, kır bahçesi, restoran, spor alanları, 13 bin metrekare yeşil alanın olduğu birçok sosyal aktivitenin yapılabileceği alandan oluşuyor. Frig Vadisi'ne ilişkin doğa ve turizm çalışmalarına yönelik başlangıç noktası olarak Ayazini ve Emre Gölü tanıtımını hedef aldık. Bu amaçla ödenek temini amacıyla Ankara'da temaslarda bulunduk. Emre Gölü ve Ayazini köyü turizm destinasyon projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanımız buraya bir kaynak ayırdı. Kendi oluşturduğumuz fon ile beraber bölgeyi Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından biri haline getireceğiz. 35 bin metrekare alanda çalışacağız. Tarihle iç içe olan gölümüzü tepeden gören Afyonkarahisar'a yakışır, Frig Vadisi'ne yakışır bir turizm destinasyonu yapacağız. Bölgeyi halkımızın hizmetine sunacağız. Turistlerimizin birçok sosyal aktivitelere ulaşabilecekleri, tarih ve tabiat duygusunu aynı anda hissedebilecekleri bir mekan oluşturacağız" dedi.
Projenin diğer aşaması hakkında da konuşan Vali Gökmen Çiçek, "Ayazini bizler için çok değerli bir yer. Bu bölgenin de ödeneği hazır. Bu bölgeye gelen tüm turistlerin Emre Gölü ve Ayazini bölgesine gelmesini istiyoruz. İnşallah ilimize gelen turistler artık hep bu bölgede olacak" diye konuştu.
'BÖLGEYİ TURİZMİN MERKEZİ YAPACAĞIZ'
Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, "Burada bir değer var. Bu değeri ortaya çıkarmalıyız. Son 5 yılda bu bölgede ciddi çalışmalar oldu. İnşallah el ele vererek bölgeyi turizmin merkezi yapacağız" dedi.
Milletvekili Ali Özkaya, "Bölgenin değeri artıkça bölge halkının geliri de artacaktır. Birlik ve beraberlik içerisinde bu bölgenin tarihi mirasını ve kültürel değerlerini gün yüzüne çıkaracağız" diye konuştu.
EMRE GÖLÜ TABİAT HARİKASI BİR YER
Tanıtım programına telefonla bağlanan Orman ve Su İşleri eski Bakanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu da şöyle dedi:
"Afyonkarahisar'da tabiat turizmi başlattık ve bu alanda çalışmalar yaptık. Afyonkarahisar ve ilçeleri köy gibiydi. Ama şu anda turizmin her alanında önemli bir aşama kaydetti ve değer kazandı. Tabiat ve doğal güzellikleri gün yüzüne çıktı. Emre Gölü tabiat harikası bir yer. Bu bölgeyi cazibe merkezi haline getirmeliyiz. Elbirliğiyle inşallah bu bölgeleri daha güzel hale getireceğiz."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
----------------
- Emre Gölü'nden detay görüntüler
- Protokol üyelerinin bölgeye gelişi
- Proje koordinatörü Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe'nin projeye ilişkin bilgilendirmesi
- Vali Gökmen Çiçek'in basın mensuplarına yaptığı açıklama
- Milletvekili İbrahim Yurdunuseven'in açıklamaları
- Milletvekili Ali Özkaya'nın projeye ilişkin açıklamaları

HABER-KAMERA: Mustafa KIINÇ/AFYONKARAHİSAR, ()

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40