DHA YURT BÜLTENİ - 12

DHA YURT BÜLTENİ - 12

1) ÇİFTÇİYE SALDIRAN KURT KUDUZ ÇIKTI, İLÇEDE 6 AYLIK KARANTİNA KARARI ALINDI
 
ADIYAMAN'ın Gerger ilçesinde çiftçiye saldırıp ağır yaralayan kurt kuduz çıkınca karantina kararı alındı. Meralara hayvan giriş- çıkışları yasaklanırken, ilçe merkezi ve bağlı köylerdeki çiftçi ve besiciler bilgilendirip, hayvanları aşılanmaya başlandı.
Gerger’de 11 Ekim günü tarlasına giden çiftçi Ali Deniz, ilçe merkezine yakın bir bölgede kurt saldırısına uğradı. Çevredekiler tüfekle vurdu vururken, ağır yaralanan Deniz hastaneye kaldırıldı.
Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri öldürülen kurttan numune aldı. Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ndeki incelemede kurdun kuduz olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine Kaymakam Emin Kaymak başkanlığında toplanan Gerger İlçe Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu üyeleri, 6 ay süreyle ilçede karantina uygulama kararı aldı. İlçenin birçok yerine kuduz riski olduğuna dair tabelalar asılırken, meralara hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı. 
Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ayrıca ilçe merkezi ve bağlı köylerdeki çiftçi ve besicileri bilgilendirip, hayvanları aşılamaya başladı.

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Gerger ilçesi
- Kuduz levhası asılması
- Hayvanlar kontrol edilmesi
- Vatandaşların anlatması
- Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera -ADIYAMAN-

======================================

2) İYİ PARTİ'DE 'YETKİ' İSTİFASI; GAZİANTEP İL BAŞKANI GÖREVİ BIRAKTI
 
İYİ Parti Gaziantep İl Başkanı Oğuz Hocaoğlu, yetki isteğinin kabul edilmemesi üzerine görevinden istifa ettiğini açıkladı. Hocaoğlu, "Mevcut il ve ilçe teşkilatlarımız Gaziantep'i iktidara taşıyacak yapıda değil. Kabul edilmeyince istifa ettim" dedi.
İYİ Parti Gaziantep İl Başkanlığı görevinden istifa eden Oğuz Hocaoğlu, basın toplantısı düzenledi. Gaziantep teşkilatındaki tespitleri rapor halinde Genel Başkan Meral Akşener'e sunduğunu ifade eden Hocaoğlu, kuruluş aşamasında oluşturulan yönetimi revize etmek için de yetki istediğini söyledi.
'DEĞİŞİM İÇİN YETKİ İSTEDİM'
Mevcut il ve ilçe teşkilatlarının İYİ Parti'yi Gaziantep'te iyi bir noktaya taşıyacak yapıda olmadığını aktaran Hocaoğlu, şunları söyledi:
"İYİ Parti İl Başkanlığı'ndan ayrıldım ancak partinin bir neferiyim. Göreve geldiğimde Gaziantep'te, İYİ Parti'yi iktidar yapacağıma dair söz vermiştim. Bunu yapamazsam da istifa edeceğimi söylemiştim. Yaptığım tespitleri rapor olarak genel başkanımıza sunmuştum. Kuruluş aşamasında yönetim oluşturuldu ve bunun revize edilmesi gerektiğini söyledim. Çünkü mevcut il ve ilçe teşkilatlarımız partimizi iktidara taşıyacak yapıda değil. Bu değişim için yetki istedim. Kabul edilmeyince de istifamı istedim."
Hocaoğlu, istifasının ardından her kademeden telefon aldığını, ancak İYİ Parti Gaziantep milletvekili Hüseyin Filiz'in kendisini aramadığını, yüksek istişare kurulu üyeliği ile genel başkan danışmanlığı görevlerinin ise genel merkezin vereceği karara göre şekilleneceğini belirtti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
----------------------------
- Toplantıya katılanlar
- Oğuz Hocaoğlu'nun açıklaması
- Genel ve detay görüntüler

Haber:Kadir GÜNEŞ -Kamera:GAZİANTEP-

======================================

3) DENEME EKİMİ YAPILAN 6 YERLİ VE MİLLİ PATATES ÇEŞİDİNİN HASADI YAPILDI

NİĞDE'de Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen 6 yerli ve milli çeşidin hasadı ve tanıtımı yapıldı.
Alay Beldesi'nde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü - Patates Araştırma Enstitüsü iş birliği ile yerli patates çeşitlerinin deneme ekiminin yapıldığı arazide 'Tarla Günü' etkinliği düzenlendi. Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, ekimi  yapılan yerli patateslerin dekarda 4 tona yakın verim aldıklarını kaydetti. Pırlak, "Enstitümüz, Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne bağlı, Türkiye'deki ilk ve tek konu araştırma enstitüsüdür. Şu ana kadar yürüttüğümüz ıslah çalışmaları neticesinde 10 yerli ve milli patates çeşidi ülke tarımına kazandırdık. Hali hazırda da Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Burada deneme ekimi yapılan 6 çeşidimizin Niğde topraklarında verimi oldukça tatminkar. Çeşitlerimizden en düşüğünden dekarda 4 tona yakın verim aldık. Hasat sonunda tartımlar neticesinde kesin sonuç belli olacak. Ancak, geliştirdiğimiz çeşitlerimiz üreticilerimizin benimsediği, bu bölgeye adaptasyonu en yüksek olan çeşitlerö dedi.
DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAK
Etkinliğe katılan Vali Yardımcısı Cemil Kılınç ise, "Patates kent için stratejik bir ürün. Patatesin gerek verimini gerekse kalitesini artırmak için enstitümüz büyük bir kazanç. Enstitümüz, geliştirdiği tohumların her yıl birçok ilde deneme ekimlerini ve hasadını yapıyor. Bu ülkemizin dışa bağımlılığını azaltacak. Uzun vadede tamamen kendi kendimize yeter hale geleceğiz. Bir de geliştirdiğimiz tohumların kendi coğrafyamıza, iklimimize toprak yapımımıza daha faydalı, verimi yüksek, kaliteli ürünler haline geliyor. Bu anlamda her yıl bir adım daha ileriye gidiyoruz. Başarılı çalışmalarından dolayı enstitü çalışanlarımızı tebrik ediyorum" diye konuştu.
Konuşmaların ardından Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, yerli patates çeşitleri 'Saruhan', 'Nam', 'Onaran2015', 'Muratbey', 'Leventbey' ve 'Niğşah'ı katılımcılara tanıttı.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Patatesten görüntü  
-Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak'ın açıklaması
-Vali Yardımcısı Cemil Kılınç'ın konuşası
-Detay görüntüler

Haber-Kamera: Ali KADI/NİĞDE,()

======================================

4) JANDARMANIN UYUŞTURUCU BASKINI KAMERADA
 
TRABZON'da jandarmanın baskın düzenlediği ev ve eklentilerinde 1 kilo 40 gram esrar, 5 kök kenevir, 1 ruhsatsız tabanca ve çok sayıda mermi ele geçirildi. 2 şüphelinin gözaltına alındığı baskın anı da kamera yansıdı.
İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 'uyuşturucu imal ve ticareti yapıldığı' bilgisi üzerine harekete geçti, Çağlayan Mahallesi'nde tespit edilen bir eve operasyon düzenledi. Operasyon yapılan ev ve eklentilerinde ekiplerce yapılan aramada; 1 kilo 40 gram esrar, 5 kök kenevir, 1 ruhsatsız tabanca ve çok sayıda mermi ele geçirildi. Operasyonda yakalanan şüpheli İ.T. ve A.Ç., gözaltına alındı. Şüphelilerin sorgusu sürerken, baskın anları da kamera görüntülerine yansıdı.

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Baskın anları görüntüsü
- Ele geçirilen uyuşturcu ve silahların fotoğrafları

HABER-KAMERA: TRABZON, ()-

======================================

5) KIZKALESİ'NDE TARİHİN İZLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR
 
MERSİN'in simgesi olan ve önemli bir turizm potansiyeli bulunan Kızkalesi'nde tarihin izleri yürütülen çalışmalarla gün yüzüne çıkıyor. Mersin Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Şener Yıldırım’ın bilimsel danışmanlığında Kızkalesi’nin kara uzantısı olan Korykos Kalesi’nde kazı çalışmaları devam ediyor.
Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Prof. Dr. Ahmet Murat Gizir, Mersin Müze Müdürü Songül Ceylan Bala, Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Candan Ülkü, Doç. Dr. Deniz Kaplan ve Öğr. Gör. Dr. Ulus Tepebaş ile birlikte kalede gerçekleştirilen kazı çalışmalarını yerinde inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.
Mersin Üniversitesi olarak bölgedeki bütün kazı alanlarında aktif olarak yer aldıklarını vurgulayan Rektör Çamsarı, Kızkalesi’nde gerçekleştirecekleri projelerle de Mersin turizmine katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Rektör Çamsarı, "Bugüne kadar burada tam bir kazı ve restorasyon çalışması yapılmadı. Biz de hem deniz ve hem de kara kalesiyle ilgili bir proje yapmak istiyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan da destek alırsak, burada kazı çalışmaları yoğun bir şekilde başlayacak. Üniversitemiz, bölgedeki bütün kazı alanlarında aktif olarak yer alıyor ve bununla da gurur duyuyoruz. Kızkalesi’ndeki çalışmaların da Üniversitemiz bünyesinde devam etmesini istiyoruz. Bu noktada da hem yerel belediyelerimizden hem de bölge halkından destek bekliyoruz. Çalışmalar sonucunda Mersin’in bir turizm merkezi olacağına eminiz" dedi.
'KALEYİ SAĞLAMLAŞTIRACAĞIZ'
Kızkalesi’nin kara uzantısı olan Korykos Kalesi’ndeki kazı çalışmalarının bilimsel danışmanlığını yürüten Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Şener Yıldırım, "Korykos Antik Kenti, Helenistik dönemde güçlenmeye başlayan bir yerleşim alanı. Kara tarafındaki kalenin bulunduğu yer kentin liman girişi. 11. yüzyılın sonuna geldiğimizde Bizans döneminde bir kale inşa ediliyor ve kale Kilikya Ermeni Krallığı zamanında daha da güçlendiriliyor. Amacımız, geçirdiği savaşlar ve zamanın yol açtığı tahribatı ortadan kaldırarak kaleyi sağlamlaştırmak ve yeniden turizme kazandırmak" dedi.
'TURİZM POTANSİYELİ DAHA ÜST NOKTALARA ÇIKACAK'
Kızkalesi’nin Mersin’in simgesi olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Şener Yıldırım, "Kalede ilk kez geçtiğimiz yıl dış ve iç surlarda Müze Başkanlığı tarafından bir kazı çalışması yapıldı. Bu yıl da yine Müze Başkanlığı tarafından yürütülen ve benim de bilimsel danışmanlığımı yaptığım bir kazı çalışması yapılıyor. Kısa süre çalıştık ve bu sezonu tamamladık. Önümüzdeki yıl çalışmalara devam edeceğiz. Orta vadede ise kalede hem sağlamlaştırma çalışmaları hem de kazı çalışmaları devam edecek. Kızkalesi, Mersin’in simgesi ve biz de burayı bir açık hava müzesi haline getirip, kentin turizm potansiyelini daha üst noktalara çıkarmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Tarihi kalıntılardan görüntü
- Heyetin alanı gezmesi
- Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı'nın konuşması
- Öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Şener Yıldırım'ın konuşması

Haber-Kamera: Mehmet DOĞANER/ ERDEMLİ(Mersin), ()

======================================


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER