DHA YURT BÜLTENİ - 14

DHA YURT BÜLTENİ - 14

YARGITAY, KADİR ŞEKER'E VERİLEN CEZANIN BOZULMASINI İSTEDİ (2)
1) KADİR ŞEKER'İN AĞABEYİ: UMUT OLUR UMARIM

Kadir Şeker hakkında verilen 12,5 yıl hapis cezasını, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yüksek bulmasını değerlendiren ağabeyi Hidayet Fatih Şeker, adaletin yerini bulacağını düşündüklerini söyledi. Şeker, "Yargının kararına saygımız sonsuz. Yüce Türk yargısı, ne derse o olur. Tüm kamuoyu, cezanın yüksek olduğunu zaten söylüyordu. Verilen cezanın ne kadar ağır olduğunu biliyoruz. Kadına şiddet olaylarında Kadir Şeker'in olayı hep gündeme geliyor. Toplumda adalet duygusu zayıflamıştı. Böylelikle insanlar için bir umut olur umarım" dedi.

Görüntü Dökümü
------------------------
-Kadir Şeker'in arşiv görüntüleri

Haber-Kamera:KONYA,

=======================================

2) GELİNİNİ ÖLDÜRÜP CESEDİNİ PARÇALARA AYIRAN KAYINPEDER: TORUNLARIMI DÖVÜYORDU

TEKİRDAĞ'ın Çerkezköy ilçesinde Fehmi Adsız'ın (65), tartıştığı Kırgızistan uyruklu gelini Ayat Adsız'ı (31) bıçaklayarak öldürdükten sonra kollarını ve bacaklarını, testere ile parçalara ayırdığı ortaya çıktı. İfadesinde, gelininin, torunlarını sürekli dövdüğünü bu nedenle cinayeti işlediğini söyleyen Adsız, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.
Çerkezköy'de İstasyon Mahallesi Ortanca Sokak'taki bir apartmanda dün gece Fehmi Adsız, aynı evde birlikte yaşadığı Kırgızistan uyruklu gelini 2 çocuk annesi Ayat Adsız'ı, çıkan tartışmada bıçaklayarak öldürdü. Cinayetin ardından Adsız, genç kadının vücudunu parçalara ayırdı. Bir süre sonra eve gelen Fehmi Adsız'ın eşi Seher Adsız, kanları fark edip, kocasına ne olduğunu sordu. Eşinden, gelinini öldürdüğünü öğrenen Seher Adsız, polise haber verdi.
BIÇAKLA ÖLDÜRDÜ, KOL VE BACAKLARINI TESTERE KESTİ
Adrese gelen polis ekiplerinin yaptığı aramada, Ayat Adsız'ın parçalara ayrılmış vücudunun bir kısmı banyodaki çöp kutusunda, bir kısmı ise evin önünde park halinde bulunan 01 BH 485 plakalı otomobilin bagajında çöp poşetleri içinde bulundu. Ayat Adsız'a ait ceset parçaları otopsi yapılmak üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi, Fehmi Adsız ise gözaltına alındı. 
Yapılan incelemede Fehmi Adsız'ın, gelinini bıçaklayarak öldürdükten sonra vücudunu testereyle parçalara ayırdığı ortaya çıktı. Adsız'ın gelininin iki kol ve iki bacağını testere ile kestikten sonra poşetler içinde bahçedeki otomobilin bagajına koyduğu, vücudunun diğer kısmını da evin banyosunda tuttuğu ve bu kısımları kesemeden, eşinin eve geldiği belirlendi. 
'TORUNLARIMI DÖVÜYORDU'
Oğlu Tolgahan'ın bir tekstil fabrikasında güvenlik görevlisi olduğunu kaydeden emekli Fehmi Adsız, gelininin torunlarını sürekli dövdüğünü, kendilerine de iyi davranmadığı gerekçesiyle aralarında sorun yaşadığını söyledi. Adsız, bu nedenle gelinini defalarca uyardığını, zaman zaman tartışma yaşadıklarını kaydetti.
EŞİ VE 2 TORUNUNU GEZMEYE GÖNDERİP, GELİNİNİ ÖLDÜRMÜŞ
Dün, eşi, 2 torunu ve gelini ile gezmeye çıktığını belirten Fehmi Adsız, bir süre sona eşinden torunlarını gezdirmesini istediğini, kendisinin de gelinin alarak eve döndüğünü ve öldürdüğünü itiraf etti. İfadesinde Fehmi Adsız'ın, "Gelinim, sürekli gözlerimizin önünde torunlarımızı dövüyor ve onlara kötü davranıyordu. Defalarca dövmemesi konusunda uyardım ama ikazlarıma aldırmadı. Bize karşı da olumsuz davranıyor ve aileme dil uzatıyordu. Son zamanlarda iyice haddini aşmış, bize karşı geliyor ve çocuklarını dövüyordu. Yapma dedim, defalarca uyardım ama dinlemedi. Bıçakladıktan sonra kendimi kaybetmişim" dediği bildirildi.
Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne soruşturması süren Fehmi Adsız, işlemlerinin tamamlanmasının ardından sıkı güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi.

Görüntü Dökümü
------------------------
-Olayın yaşandığı bina
-Ceset parçasının konulduğu otomobil
-Ev ve çevresinden detaylar
-Muhabir Mehmet Yirun anons
-Fehmi Adlı'nın adliyeye getirilmesi
-Adlı'dan detaylar
-Adliye tabelası

Haber-Kamera: Mehmet YİRUN-Onur KAYA/ ÇERKEZKÖY (Tekirdağ), ()- 

=======================================

3) 5 YAŞINDAKİ MUHAMMET PROTEZ BACAĞINA KAVUŞTU

MARDİN'in Kızıltepe ilçesinde gelişim geriliği nedeniyle 2 yıl önce sağ bacağı kesilen 5 yaşındaki Muhammed Hüseyin, bir hayırseverin desteğiyle protez bacağına kavuştu. Muhammed'in babası Sabri Hüseyin, "Oğluma protez bacak takıldı. Oğlum artık yürüyüp, koşabilecek. Çok mutluyum. Herkese teşekkür ediyorumö dedi.
Suriyeli ailenin 5 yaşındaki oğulları Muhammed'in, gelişim geriliği nedeniyle 2 yıl önce sağ bacağı kesildi. Muhammed, koltuk değneği ile yürümeye başladı. Muhammet'in sosyal medyada paylaşılan görüntüleri, çok sayıda kişi tarafından izlendi. Hayırsever bir vatandaş, Kızıltepe Kaymakamlığı'na ulaşarak Muhammed'e protez bacak için destekte bulunacağını söyledi.
PROTEZ BACAĞIYLA YÜRÜDÜ
Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam'ın talimatıyla Muhammed'in ailesine ulaşıldı. Kaymakamlık görevlileri, uzman ekiple aileyi ziyaret etti. Muhammed'in protez için ölçüleri alınarak, sipariş edildi. Hayırsever bir vatandaşın yardımı ile proteze kavuşan Muhammed, yeni bacağıyla yürüdü. Muhammed'in o mutlu anlarına Kaymakam Çam ve Kızıltepe Öksüz ve Yetimler Derneği üyeleri de tanıklık etti, Kaymakam Çam, "Bugün Muhammed yavrumuzun protez bacağının takıldığı gündürö diyerek, şunları söyledi:
"Koltuk değneğiyle görüntüsü sosyal medyaya düşmüştü. Muhammed'i izleyen herkes onun için seferber oldu. Bir hayırseverimizin yardımıyla Muhammed'in protez ayağını taktık. Hepimiz Muhammed kadar mutluyuz. Şu anda Muhammed'in mutluluğu gözlerinden okunuyor. Tüm hayırseverlerimize, katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.ö
'OĞLUM ARTIK KOŞABİLECEK'
Muhammed'in babası Sabri Hüseyin, oğlunun artık değneksiz yürüyeceğini belirterek, "Çocuğumun görüntüleri sosyal medyaya düşmüştü, bundan haberimiz yoktu. Hayırseverler ve Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam bize ulaştı. Bir hayırsever tarafından Muhammed için protez bacak yapılacağını söyledi ve bugün de protez bacak takıldı. Oğlum artık yürüyüp, koşabilecek. Çok mutluyum. Herkese teşekkür ediyorumö dedi.

Görüntü Dökümü
------------------------
-Muhammed'in protez takılması
-Yürümesi
-Kızıltepe Kaykakamı Hüseyin Çam'ın konuşması
-Baba Sabri Hüseyin kürtçe konuşması
-Detaylar

HABER-KAMERA:MEMETALİ DİNLER/KIZILTEPE, ()

=======================================

4) COĞRAFİ İŞARET ALMASINDA KATKI SAĞLAYANLARA PLAKET VERİLDİ
 
AYDIN'da İncirliova Belediyesi'nin 2017 yılında Türk Patent ve Marka kurumuna kentte üretilen deve sucuğu için yaptığı başvurusu sonucu geçen mart ayında coğrafi işaret almasında katkı sağlayan 60 kişiye düzenlenen törenle plaket verildi.
İncirliova'da üretimi yapılan ve Türkiye'nin çeşitli illerine kilosu 80 liradan gönderilen deve ürünü sucuğa, coğrafi işaretin alınması için bir önceki dönemin MHP'li Belediye Başkanı Gürşat Kale tarafından 2017 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvuruda bulunuldu. Yapılan başvuruyu inceleyen kurum 29 Mart'ta 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 'İncirliova deve sucuğu' adıyla coğrafi işaret tescili kazandı. Deve sucuğuna coğrafi işaret alınmasına katkı sağlayan 60 kişiye İncirliova Belediyesi Kültür Park'ta düzenlenen törenle plaketle ödüllendirdi. Törene katılanlara ekmek arası deve sucuğu da ikram edildi. Törene İncirliova Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken'in yanı sıra STK temsilcileri, siyasi ilçe başkanları, muhtarlar ve daire müdürleri katıldı.
"İNCİRLİOVA DENİLİNCE AKLA İNCİR VE DEVE KÜLTÜRÜ GELİR"
Törende konuşma yapan İncirliova Belediye Başkanı İYİ Partili Aytekin Kaya, "İncirliova denildiğinde cennetin meyvesi olan incir ile birlikte deve güreşleri ve deve kültürü gelir. Deve sucuğu da bu kültürün en önemli olan ve sadece İncirliova'da üretilir. Bu geleneksel lezzetin tescillenmesi çok önemli bir çalışmadır. Önceki belediye başkanı döneminde başladı. Biz de bu çalışmayı sürdürdük. Deve sucuğunu İncirliova adına tescil edilmesini sağladık. Amacımız deve sucuğunu yıllar önce yapıldığı orijinal tadıyla koruyarak gelecek nesillere aktarmaktır. Bu vesileyle katkısı olanlara teşekkür ediyorum" dedi.
İncirliova Eski Belediye Başkanı Gürşat Kale de, başlangıcından bugüne kadar sahada ve her alanda desteği olan katılımcılara teşekkür etti. Projeyi hazırlayan ve başlatan Osman Torun ise süreci anlattı.

Görüntü Dökümü
------------------------
-Deve sucuğundan görüntü
-İmalattan görüntü
-Toplantıdan görüntü
-Katılımcılara plaket takdiminden görüntü
-Aytekin Kaya konuşması
-Gürşat Kale Konuşması
-Osman Torun Konuşması
-Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Burhan CEYHAN / AYDIN, ()-

=======================================

5) GAZİANTEP'TE KAZALAR, MOBESE KAMERALARINDA
 
GAZİANTEP'te, son günlerde meydana gelen trafik kazaları mobese kameralarına yansıdı.
Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü, olaylara engel olmak ve erken müdahale etmek amacıyla kentin farklı noktalarına kurulan mobese kameralarına yansıyan kaza görüntüleri paylaştı. Şehrin değişik semtlerinde meydana gelen kazaların genellikle sürücü hatalarından kaynaklandığı görüldü. Görüntülerde, bir otomobilin yaya geçidinden geçmek isteyen bisikletliye çarpması ve iki otomobilin çarpışması sonucu birinin şarampole yuvarlandığı yer aldı. .
Yetkililer, kazaların büyük bölümünün dikkatsizlik nedeniyle meydana geldiğini belirterek, sürücülere trafik kurallarına uymaları çağrısında bulundu.

Görüntü Dökümü
------------------------
- Trafik kazaları (Mobese görüntüsü)
- Genel ve detay görüntüler

Haber: -Kamera: Mustafa KANLI-GAZİANTEP-

=======================================

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER