DHA YURT BÜLTENİ - 14

DHA YURT BÜLTENİ - 14

1) VAN'DA 33 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI
 
VAN'ın Gevaş ilçesinde jandarmanın durdurduğu bir araçta 11, Tuşba ilçesinde bir iş yerine düzenlenen operasyonda 22 olmak üzere, Afganistan uyruklu 33 kaçak göçmen yakalandı. Organizatörlük yaptıkları belirlenen 5 kişi gözaltına alındı.
İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Gevaş İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Dokuzağaç Mahallesi’nde önceki gün saat 21.30 sıralarında yol kontrolü sırasında şüphe üzerine durdurdukları araçta Afganistan uyruklu 11 kişiyi yakaladı, araç sürücüsü ve yanında bulunan S.A ve S.B. gözaltına aldı.
Çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan S.A ve S.B.'nin ifadeleri doğrultusunda JASAT ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri Tuşba ilçesindeki bir iş yerine operasyon düzenlendi. İş yerinde yapılan aramada yasa dışı yollardan ülkeye girdikleri belirlenen Afganistan uyruklu 22 kaçak göçmen yakalandı. İş yeri sahipleri N.S.İ., U.S.E. ve A.K. gözaltına alınırken, kaçak göçmenler ise İl Göç İdaresi'ne teslim edildi. 

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Jandarmanın aldığı önlemler
-Kaçak göçmenlerin iş yerinden çıkıp araca binmeleri
-Detaylar

HABER: VAN, ()- 

=====================================

2) TÜRKİYE ERMENİLERİ 85'İNCİ PATRİĞİ SAHAK MAŞALYAN, DİYARBAKIR'DA
 
DİYARBAKIR'da terör örgütü PKK tarafından tahrip edilen 645 yıllık Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Türkiye Ermenileri 85'inci Patriği Sahak Maşalyan, kiliseyi ziyaret etmek için geldiği kentte Vali Münir Karaloğlu ile de görüştü.
Sur ilçesinde Ermeni cemaatinin 'Orta Doğu'daki en büyük kilisesi' olarak bilinen 645 yıllık Surp Giragos Ermeni Kilisesi ile Mar Petyun Keldani Kilisesi'nin de içinde olduğu 4 kilise, 2015'te hendek ve barikat olayları sırasında PKK'lı teröristlerce tahrip edildi. Hem zararın ortadan kaldırılması hem de kiliselerin ibadete açılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, onarım ve restorasyon başlattı. Restorasyon çalışmaları tamamlanan Surp Giragos Kilisesi'ni ziyaret etmek amacıyla Diyarbakır'a gelen Türkiye Ermenileri 85'inci Patriği Sahak Maşalyan ve beraberindeki heyet, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu'na nezaket ziyaretinde bulundu.
'AĞIRLAMAKTAN MEMNUNİYET DUYDUK'
Valilik Şeref Defteri'ni imzalayan Maşalyan, Vali Karaloğlu ile görüştü. Karaloğlu, Maşalyan'ı 12 bin yıllık geçmişe sahip 33 medeniyete ev sahipliği yapmış simge şehir Diyarbakır'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Patrik Maşalyan ise zengin bir kültür birikimine sahip Diyarbakır'ın kadim surları ve tarihi kiliselerinde yapılan restore çalışmalarından dolayı Vali Karaloğlu'na teşekkür etti. Görüşme sonra Karaloğlu, Maşalyan'a el yapımı Diyarbakır işi fincan takımı hediye etti. Maşalyan da Vali Karaloğlu'na Ermeni ressamların yaptığı iki ciltlik bir eseri verdi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Ermeni patrik ve beraberindekilerin gelişi
-Vali: Münir Karaloğlu ile patrik ile tokalaşması 
-Ermeni patrik'in valilik defterini imzalaması ve vali ile basına poz vermesi
-Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mehmet Mucahit CEYLAN-Nurettin FİDANCAN / DİYARBAKIR,()

=====================================

3) HER AKŞAM RESTORANINA GELEN TİLKİLERİ BESLİYOR
 
MANİSA'nın Turgutlu ilçesine bağlı kırsal Güney Mahallesi'nde restoran ve kafe işletmeciliği yapan Kadir Sağlam (63), her akşam restoranına gelen 4 tilkiyi ekmekle besliyor. 
Manisa'nın Turgutlu ilçesi Güney Mahallesi Oyukbaşı mevkiinde restoran ve kafe işletmeciliği yapan Kadir Sağlam, restoranın bahçesinde beslediği 85 tavuğundan bazıları belli aralıklarla aç kalan tilkiler tarafından öldürüldü. Akşam saatlerinde tilkilerin restorana geldiğini fark eden Sağlam, onları doyurmaya başladı. Her akşam aynı saatlerde restorana gelip Sağlam'ın attığı ekmekleri yiyen tilkiler Sağlam'ın tavuklarına saldırmayı da bıraktı. Bir süredir tilkilerin her akşam aynı saatte restorana geldiklerini belirten Kadir Sağlam, onlar kendileri doyduktan sonra yavrularına da ekmek taşıdığını söyledi.
'ARAMIZDA BİR BAĞ OLUŞTURDUK'
Tilkileri besleyerek aralarında bir bağ kurduklarını anlatan Sağlam, geldikleri süre boyunca tilkileri doyurmaya devam edeceğini belirterek, "Restoranımız mevki olarak doğa ile iç içe olduğu için ormanlık alanda bulunan canlılarla diyalog içerisindeyiz. Müşterilerimizin dikkatini çekmek ve aynı zamanda yumurtalarından faydalanmak amacıyla beslediğimiz 85 tane tavuğumuzu belirli aralıklarla tilkilerin saldırısı sonucu kaybettik. Daha sonra sürekli restoranımızın etrafında görmeye başladığımız 4 adet tilkiye yiyecek vererek aramızda bir bağ oluşturduk. Özellikle akşam saatlerinde ziyaret eden tilkileri onlar için hazırladığımız yiyeceklerle beslemeye başladık. Bunu gören müşterilerimizden olumlu tepkiler almak bizi mutlu ediyor. Onlar bizi ziyaret ettiği müddetçe biz de onları beslemeyi sürdüreceğiz" dedi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-İşletmeci Kadir Sağlam'ın restorana gelen tilkileri beslemesi
-Restoranın içine kadar giren tilkiler
-Kadir Sağlam'ın açıklaması
-Genel detay ve görüntüler

Haber-Kamera: Doğan ÇİZMECİ / TURGUTLU (Manisa), ()

====================================

4) İŞ MAKİNELERİYLE KAPATILAN YOLDA DRİFTE CEZA
 
ORDU'da düğün konvoyunda sahil yolunu 4 iş makinesiyle ulaşıma kapatan operatörlere ve drift yapan sürücüye toplam 14 bin 754 TL ceza kesildi.
Ünye ilçesi Sahilköy Mahallesi sahil yolunda düğün konvoyuna katılan 4 operatör, iş makinesiyle karayolunu ulaşıma kapattı. Bu sırada sürücü, spor otomobiliyle drift yaptı. Kayda alınan görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Jandarmanın tespit ettiği 4 kepçe operatörüne toplam 5 bin 356 TL, drift yapan ehliyetsiz otomobil sürücüsü M.T.'ye (27) ise 9 bin 398 TL idari trafik cezası uygulandı.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Drift görüntüleri

Haber: Turgut DAĞDEVİREN/ÜNYE, (Ordu), () 

====================================

5) DANİMARKA'DA, SAKARYA'YA 'BİSİKLET KENTİ' ÖDÜLÜ
 
ULUSLARARASI Bisiklet Birliği (UCI), Danimarka’nın Odense kentinde düzenlenen törenle Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne 'Bisiklet Kenti' ödülü verdi. Başkan Ekrem Yüce, "Türkiye'de ilk olmaktan ve ülkemiz adına bu ödülü almaktan gurur duyduk. Umarız, bu alanda yaptığımız hizmetlerle markalaşma yolunda emin adımlarla ilerleriz" dedi.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin bisiklet alanındaki yatırımları ve ev sahipliği yaptığı organizasyonlar, kenti önemli bir başarıya taşıdı. Uluslararası Bisiklet Birliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne 'Bisiklet Kenti' unvanı verdi. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, tören için Danimarka'nın Odense kentine gitti. UCI’nın bugün bir otelde düzenlenen törende bisiklet sporunun dünyada geldiği nokta ve günlük hayattaki kullanımının yaygınlaştırılması için atılacak adımlar konuşuldu.
Toplantıda, Sakarya'da start alan BMX Supercross Dünya Kupası'ndan kesitler paylaşıldı. Ayrıca, Avrupa'nın en kapsamlı bisiklet tesisi Ayçiçeği Bisiklet Vadisi'nden ve Sakarya'nın ev sahipliği yaptığı diğer büyük organizasyonlar da sunumda yer aldı.
'BU UNVANI ŞEHRİMİZE LAYIK GÖRENLERİ SELAMLIYORUM'
Törende konuşan Ekrem Yüce, "Türkiye'yi böyle prestijli bir törende temsil etmekten, Türkiye'de ilk olmaktan ve ülkemiz adına bu ödülü almaktan gurur duyduk. Umarız, bu alanda yaptığımız hizmetlerle markalaşma yolunda emin adımlarla ilerleriz. UCI'nin verdiği bu unvandan dolayı şükranlarımı arz ediyorum. Dünyada kardeşçe, barışçıl bir şekilde çok mükemmel işler yapacağımızı düşünüyor ve sizlere de bunu söylüyorum. Bu unvanı şehrimize layık görenleri saygıyla selamlıyorum" dedi.
'SAKARYA SON 10 YILDA BU ALANDA ÇOK GELİŞTİ'
UCI Başkanı David Lappartient, ödülleri vermeden önce bisiklet kenti olan şehirleri anlattı. Lappartient, Sakarya'nın bisiklet ile ilgili yaptığı yatırımlara değinerek Başkan Yüce'yi tebrik etti. Lappartient, "Sakarya bisiklet konusunda özellikle son 10 yılda kendisini ciddi anlamda geliştirmiştir. Bu alanda araştırmayı, öğrenmeyi ve uygulamayı en iyi şekilde tamamlamıştır. Bir sürü bisiklet tesisi inşa etti, programları hayata geçirdi. Bisiklet geçişleri, trafik park, bisiklet yolları hayata geçirdi. Çocuklar için bisiklet programları uyguladı. Sakarya'yı bu konuda tebrik ediyorum. Etkinliklerin ve yatırımların devam etmesini umuyorum" dedi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Törenden görüntü
-Sakarya ile ilgili sunumun yapılması
-Ödülün verilmesi
-Başkan Yüce'nin konuşması

HABER: SAKARYA, ()

=====================================
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER