DHA YURT BÜLTENİ - 21

DHA YURT BÜLTENİ - 21

NEVŞEHİR'DE İKİ OTOBÜS ÇARPIŞTI: 27 YARALI (1)
 
NEVŞEHİR'in Gülşehir ilçesinde, aynı istikamette seyir halinde olan iki otobüsün çarpıştığı kazada ilk belirlemelere göre aralarında geziye katılan üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 27 kişi yaralandı.Kaza, saat 19.00 sıralarında Gülşehir ilçesi Gümüşkent mevkisinde meydana geldi. Hacıbektaş ilçesinden Nevşehir istikametine seyir halinde olan ve birinin içerisinde geziye katılan üniversite öğrencilerinin bulunduğu iki otobüs çarpıştı. Aynı istikamete giden otobüslerin çarpışması sonucu kontrolden çıkan ve içerisinde Hacıbektaş ilçesine geziye gittikleri öğrenilen üniversite öğrencilerinin bulunduğu otobüs şarampole devrildi. Can pazarının yaşandığı kaza yerine çok sayıda polis, jandarma, sağlık ve itfaiye ekibi sevk edildi. İlk belirlemelere göre çoğunluğu üniversite öğrencisi 27 kişinin yaralandığı öğrenildi. Kazayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

-Görüntü geçiliyor

Haber: Ahmet KORKMAZER / NEVŞEHİR, ()

=========================================

5 YAŞINDAKİ MUHAMMET PROTEZ BACAĞINA KAVUŞTU (3)
 
PROTEZ AYAĞIYLA İLK KEZ TOP OYNADI

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde hayırsever bir vatandaşın desteği ile protez bacak takılan Suriyeli ailenin çocuğu Muhammed Hüseyin, Axa Sigorta Efeler Ligi'nde mücadele eden Yeni Kızıltepe Spor- Altekma maçını tribünde izledi. Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, Muhammed'i Axa Sigorta Efeler Ligi'nde mücadele eden Kızıltepe Spor'un ile Altekma maçına götürdü. Maçın bitmesinden sonra sahaya inen Muhammed, Kaymakam Çam ile top oynadı. Tribündeki izleyiciler Muhammed'i uzun süre alkışladı.

Görüntü Dökümü:
----------------------------
Muhammed trübünde maç izlerken
Muhammed elindeki bayrağı sallarken
Muhammed Kaymakam Çam ile top oynağı
Detaylar

HABER/KAMERA:Mehmetali DİNLER/KIZILTEPE, (Mardin), ()

=========================================

KONYA'DA, DÜŞEN UÇAĞA ARAMA- KURTARMA TATBİKATI
 
KONYA'da, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), hava şartları nedeniyle dağın yamacına düşen uçağa yönelik arama- kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi. Gerçeği aratmayan tatbikatta kazazedelerden bazıları askeri helikopterle taşındı. İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı UMKE tarafından, AFAD, itfaiye ve askeri arama- kurtarma ekibinin de katıldığı düşen uçaktaki yaralıları kurtarmaya yönelik tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikatın senaryosu gereği içinde 14 kişinin bulunduğu özel jet, hava şartları nedeniyle dağın yamacına düştü. Ardından da arama- kurtarma ekipleri bölgeye sevk edildi. Tatbikatın gerçeğe uygun olması için de çadırlardan temsili bir uçak oluşturuldu. Bölgeye ulaşan ekipler kazadan yaralı olarak kurtulan 3 kişiye müdahale etti. Yaralılar hem karadan ambulansla hem de askeri helikopterle hastaneye götürüldü. 
'AMAÇ, PERSONELİMİZİ ZİNDE TUTMAK'
112 Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Ergin, "Konya'da 320 UMKE gönüllümüz bulunuyor. Her yıl farklı bir senaryo üzerinde bir tatbikatımız var. Amacımız, değerli hazinemiz dediğimiz personelimizi zinde tutmak. Her türlü afete ve gerçek zamanda da karşılaştığımız durumlarda arkadaşlarımızı hazır bulundurma amacıyla yaptığımız çalışmalar bunlar" dedi. UMKE Sorumlusu Ömer Göksu ise "Emeğimizin karşılığını burada başarıyla tamamladığımız bir tatbikatla karşılığını alıyoruz. Bizim amacımız tabii ki hazırlık. Tatbikatların amacı da budur. Bu vesileyle arkadaşlarımızın imkan ve kabiliyetlerini gördük. Sadece eğitim değil. Aynı zamanda beraber nasıl çalışabiliriz, nerede eksiğimiz var. Nerede biz onları, nerede onlar bizi tamamlar bunu gördük. Bunlar ülkemizin geleceği adına afetlerle iç içe olan ülkemiz adına çok önemliydi" diye konuştu.

Görüntü Dökümü:
----------------------------
-Tatbikattan detaylar 
-Yaralıların kurtarılmasından detay
-Havadan destekten detay
-112 Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Ergin'in konuşması
-Konya Umke Sorumlusu Ömer Göksu'nun konuşması

Haber-Kamera:Salih BÜYÜKSAMANCI/KONYA,

=========================================

AK PARTİ'Lİ KURTULMUŞ: TERÖR ÖRGÜTLERİNE SİLAH VERİLMESİN, İKİ HAFTA SONRA HİÇBİRİ KALMAZ
 
AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, emperyalist güçlerin Ortadoğu'da karışıklık yaratarak güç devşirmek istediğini belirterek, "Büyük ülkeler, emperyalist ülkeler terör örgütlerine silah vermesinler. Lojistik vermesinler. İstihbarat desteği sağlamasınlar, hatta siyasi destek sağlamasınlar, dünyanın hiçbir yerinde bir iki hafta sonra hiçbir terör örgütü kalmaz" dedi. AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, bir dizi açılış ve temaslarda bulunmak üzere Mardin'e geldi. Valiliğini ziyaret edip, Valilik şeref defterini imzaladıktan sonra Vali Mahmut Demirtaş ile bir süre basına kapalı olarak görüşen Kurtulmuş, ziyaretinin ardından sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, kaymakamlar ve ilçe belediye başkanlarının yanı sıra kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
'ÜLKE ÇOĞRAFYASINDA GÜÇLÜ OLACAĞIZ'
Medeniyetler beşiği Mardin'de bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Kurtulmuş, emperyalist güçlerin Ortadoğu'da karışıklık yaratarak güç devşirmek istediğini söyledi. Kurtulmuş, "Bizim amacımız ise daha fazla bütünleştirmektir. Daha fazla bu coğrafyanın nimetlerinden bütün halkların istifade edebileceği bir ortamı sağlamaktır. Bunun için bölge halklarının tamamının geleceği barıştan, esenlikten, kardeşlikten, kalkınmadan ve dayanışmadan geçiyor. Bunu sadece 84 milyon vatandaşı olmaktan onur duyduğumuz bu ülkenin vatandaşları için söylemiyorum. Bu söylediklerimin tamamını bölge halklarındaki bütün kardeşlerimiz için söylüyorum. Irak'taki, Suriye'deki, Kürt, Türkmen, Arap, Sünni, Şii kardeşlerimiz için de diğer din mensubu olan coğrafyamızın ortakları için de bunları söylüyorum. Bu coğrafyada insanların tamamının geleceği, ırkların tamamının geleceği, mezheplerin tamamının geleceği dostluktan, kardeşlikten, ittifaktan ve dayanışmadan geçiyor. Her kim ayrılık söylüyorsa, her kim bu bölgede birtakım grupların biri birinden ayrılmasının peşinden koşuyor bilerek veya bilmeden bu işe alet oluyorsa bilin ki bölge halklarının hayrına hiçbir şey söylemiyor. Çünkü biliyoruz ki, Türk'ün kaderi, Kürt'ün kaderinden ayrı değildir. Çünkü biliyoruz ki Arap'ın kaderi, Kürt'ün kaderinden ayrı değildir. Çünkü biliyoruz ki, Sünni'nin kaderi Şii'nin kaderinden ayrı değildir. Çünkü bizim derdimiz birliktir, bizim derdimiz beraberliktir, kardeşliktir, insanlıktır. İnsanların yaradılışından eşitliğidir. Bu istikamette yürüyeceğiz. Bunu yaparken de bu ülkede bu coğrafyada güçlü olacağız. İki ayağımız da sağlam basacak" dedi. Mardin'in, Sümerlerin, Asurluların, Artukluların, Selçukluların, Osmanlıların çok derin izlerini bıraktığı bir medeniyet ve kültür şehri olduğunu belirten Kurtulmuş, "Bugün itibariyle de çok büyük potansiyelleri olan Anadolu'muzun nadide şehirlerinden birisidir. Allah biliyor, her Mardin'e geldiğimde coşkuyla geliyorum. Giderken de üzülerek buradan ayrılıyorum" diye konuştu.
'DAHA ZOR BİR DÖNEME GEÇTİMİZİ GÖRÜYORUZ'
Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Avrupa Birliği içerisindeki farklılıkların telafi edilerek başka bir güç merkezi haline gelme çabaları. Rusya'nın hem Karadeniz'de hem Akdeniz'de önemli bir güç olmak için ileriye doğru atmış olduğu adımlar. ABD'nin, Asya'daki ülkelerin, Afrika'daki ülkelerin çok topyekûn, bu anlamda özellikle içinde bulunduğu bölgeyi de ilgilendiren yeni bir güç dengesi, yeni bir güç denklemini kurmak üzere olduğunu hepimiz görüyoruz. Bu anlamda dünya ekonomi politiğinin eski alışkanlıklarının kökten değişeceği bir dönemin içerisine çoktan girdik. Bu dönemin içerisinde özellikle birçok alanda yeni rekabet alanları ortaya çıkıyor. Hatta bu rekabet alanlarının birkaç adım sonra da çatışma alanları haline dönüşmesi kaçınılmazdır. Biz bunu belki 15- 20 sene evvel söylüyorduk. Dünyanın bu gidişatı böyle olursa 'su savaşları, enerji savaşları ve özellikle gıda savaşlarının olması kaçınılmazdır' diyorduk. Şimdi bunların önümüze çıktığı bir dönem var. Ve dünya ekonomi politiğinde yeni bir dengenin yeni bir denklemin kurulmakta olduğunu görüyoruz. Daha zor bir döneme geçtiğimizi görüyoruz. Dünyadaki üretimin, üretim merkezlerinin değişmekte olduğunu görüyoruz. Lojistik ve özellikle ulaşım imkanlarının çok ciddi şekilde fotoğraf değiştirdiğini görüyoruz. Ve sadece bunu bir resim olarak önünüze koymak istiyorum."
'EMPERYALİST GÜÇLER TERÖR ÖRGÜTLERİNE SİLAH VERMESİN'
Kurtulmuş, "Büyük ülkeler, emperyalist ülkeler terör örgütlerine silah vermesinler. Lojistik vermesinler. İstihbarat desteği sağlamasınlar, hatta siyasi destek sağlamasınlar, dünyanın hiçbir yerinde bir iki hafta sonra hiçbir terör örgütü kalmaz" diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Silah vermeseydiniz bu kadar çok lojistik sağlanmazsa bu DEAŞ örgütü dediğiniz örgüt nasıl ortaya çıkacaktı. Ya da hemen burnumuzun dibinde ellerine silah tutuşturulan PYD'si, YPG'si, nasıl ortaya çıkacaktı, Suriye'yi, Irak'ı hallaç pamuğu gibi atacaktı. Ya da Afrika'nın ortalarında, daha bir bardak temiz suyu olmayan insanların eline 10 binlerce dolarlık silahları verip onları Boko haram vs. örgütlendiren kimlerdir. Bu kirli oyunun arkasında dünyadaki siyasetteki değişimin denge değişiklerinin içerisinden bazı ülkeler kendilerine güç devşirmek istiyorlar. Bu coğrafya bereketli hilalin tam da kilit taşıdır. Anadolu coğrafyası, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu, Filistin toprakları, Afrika'nın kuzeyine kadar olan coğrafya tarih boyunca güç merkezlerinin savaş için tutuştuğu ve kimin daha etkili olursa dünyada etkili olduğu bir coğrafyadır. Bu coğrafyanın amiral gemisi, bu coğrafyanın kilit taşı Türkiye'dir. Türkiye'nin bu bölgede güçlü durması, ayakları üstünde güçlü durması ve çevresindeki değişikliklerden etkilenmeden büyük ve güçlü Türkiye istikametinde yoluna devam etmesi, sadece Türkiye'nin hayrına değil, başta komşularımız Suriye ve Irak olmak üzere bütün bölge halklarının hayrınadır."

Görüntü Dökümü:
----------------------------
Kurtulmuş'un Valilik Şeref defterini imzalaması
Kurtulmuş'un Valilik makamında Vali Demirtaş ile görüşmesi
Kurtulmuş'un konuşma yapacağı salondan genel ve detay görüntüler
Kurtulmuş'un salona gelmesi ve oturması
Kurtulmuş'un konuşması
Genel ve detay görüntüler

---TAMAMI FTP'DE

Haber- Kamera: Selim KAYA / MARDİN,()

=========================================

TOKAT'YA YÜK TRENİNİN LOKOMOTİFİ YANDI
 
TOKAT'ta, Samsun-Sivas seferini yapan yük treninin lokomotifinde yangın çıktı. Yangın demiryolu çalışanlarının müdahalesiyle söndürüldü. Olay, saat 20.30 sıralarında Tokat'ın Zile ilçesinde Lojistik Şefliği girişinde meydana geldi. Makinist Eyüp Çınar yönetimindeki Samsun-Sivas seferini yapan 43410 sefer sayılı yük treninin lokomotifi, Lojistik şefliği girişinde belirlenemeyen nedenle alev aldı. Durumu fark eden makinist Çınar treni durdururak istasyondakilere haber verdi. Zile Lojistik Şefi Serdal Deniz, personel Dursun Erdurak ve Süleyman Akıncı'nın yangın tüpleriyle müdahale ettiği lokomotifteki yangın kısa sürede söndürüldü. Lokomotifin kullanılmaz hale geldiği yangının çıkış nedeni araştırılıyor. 

Görüntü Dökümü:
----------------------------
-Olay yerinden görüntüler
-Alev alan lokomotif

Haber: Yaşar Erkan İÇEN/ ZİLE(Tokat), ()

=========================================

PENCERE VE KORKULUK ARASINDA MAHSUR KALAN ÇOCUĞU İTFAİYE KURTARDI
 
MANİSA'nın Turgutlu ilçesinde, 7 yaşındaki bir çocuk, 3 katlı apartmanın 2'nci katındaki evde pencere ve korkuluk arasında mahsur kaldı. Talihsiz çocuk, itfaiye ekiplerince kurtarıldı.Olay, saat 17.00 sıralarında Yıldırım Mahallesi Atatürk Bulvarı bulunan 3 katlı apartmanın 2'nci katında bulunan dairede meydana geldi. İddiaya göre, 7 yaşındaki çocuk, pencere camı ile korkuluklar arasındaki 40 santimetrelik boşlukta mahsur kaldı. Sürgülü pencerenin kapanması ile girdiği yerden çıkamayan çocuk şaşkın gözlerle kurtarılmayı bekledi. Çocuğun mahsur kaldığını gören vatandaşlar, itfaiye ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Turgutlu İtfaiye Amirliği ekipleri evde ve apartmanda kimsenin bulunmaması üzerine merdivenli araçla çocuğu bulunduğu yerden kurtardı. Mahsur kalan çocuğun evde tek başına olduğu ve sürgülü camı yanlışlıkla kapattıktan sonra bir daha açamadığı öğrenildi.

Görüntü Dökümü:
----------------------------
-Olay yerinden görüntü
-Genel ve detay görüntü

 Haber - Kamera: Turgutlu, (Manisa), () 

=========================================

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER