DHA YURT BÜLTENİ - 5

DEAŞ'ın sözde Türkiye emiri, hakim savcı ve turist kafilesini kaçırma planı yapmış ADANA'da yakalanan ve götürüldüğü İstanbul'da tutuklanarak cezaevine konulan terör örgütü DEAŞ’ın sözde 'Türkiye emiri' Mahmut Özden'in...

DHA YURT BÜLTENİ - 5

DEAŞ'ın sözde Türkiye emiri, hakim savcı ve turist kafilesini kaçırma planı yapmış

ADANA'da yakalanan ve götürüldüğü İstanbul'da tutuklanarak cezaevine konulan terör örgütü DEAŞ’ın sözde 'Türkiye emiri' Mahmut Özden'in tutuklu bulunan DEAŞ üyesi teröristlerin serbest bırakılması için, hakim, savcı ve turist kafilesi kaçırarak eylem yapmak istediği ortaya çıktı.
Terör örgütü DEAŞ'ın Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ile bazı dernek, kuruluş ve kişilere yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu yönünde elde edilen istihbari bilgiler üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce çalışma başlatıldı. Bu kapsamda örgüt üyesi Hüseyin Sağır, AK-47 marka uzun namlulu silah ve 5 şarjör ile İstanbul'da yakalandı. Çıkarıldığı mahkemece 18 Ağustos'ta tutuklanan Hüseyin Sağır'a eylem talimatı verdiği değerlendiren ve DEAŞ adına çatışma bölgelerinde sorumlu düzeyde faaliyet gösteren, üst düzey örgüt mensuplarından şifreli mesaj programları aracılığıyla aldığı talimatlar doğrultusunda Türkiye'deki stratejik yerlere, siyaset ve devlet adamlarıyla bazı ekonomik hedeflere yönelik sansasyonel eylemleri koordine eden DEAŞ'ın sözde Türkiye emiri Mahmut Özden, 20 Ağustos’ta Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Yeşilbağlar Mahallesi'nde gözaltına alındı. Özden, 31 Ağustos'ta sevk edildiği adliyede tutuklandı. Sözde terör örgütü emiri Mahmut Özden'in yakalandığı evde yapılan aramada, çok sayıda döküman ele geçirildi. Dökümünlarda, patlayıcı ve silahların kimlere teslim edileceği, grupların kimlerle hareket edeceği, krokiler, veriler ile haritalar ele geçirildiği bildirildi. Evdeki iki bilgisayarda ise Irak ve Suriye’den talimat aldığı, ünlü siyasetçileri kaçırma planları olduğu öne sürüldü. Gözaltına alınan Mahmut Özden'in emniyet güçleri tarafından İstanbul'a gönderilmesiyle oğlu Hamza Özden'in babasının sözde Türkiye emiri görevini devraldığı kaydedildi. Adana polisinin yaptığı operasyonla Hamza Özden'in de aralarında bulunduğu 5 şüpheli yakalandı. Mahmut Özden'in oğlu Hamza Özden ile örgüt üyesi olduğu saptanan şüpheliler İstanbul'a gönderildi. 2015 yılından bu yana Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından terör örgütü üyesi olmak, anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs, terör örgütü adına haraç toplamak, bekçilere saldırı hazırlığı gibi birçok gerekçeyle 10 kez gözaltına alınan Özden ve oğlu Hamza 31 Ağustos'ta tutuklandı. 
HAKİM SAVCI VE TURİST KAFİLESİ KAÇIRMAK İSTEMİŞ
Mahmut Özden'in evinde yapılan aramalarda ele geçirilen dijital materyalleri inceleyen polis, eylem planlarını ortaya çıkardı. Ülke içinde yakalanarak tutuklanan terör örgütü üyelerinin serbest bırakılması için eylem planları hazırlandığı kaydedildi. Plana göre Özden'in bölgede görev yapan hakim ve savıcıları ve turist kafilerini kaçırarak, tutuklanan DEAŞ'lı teröristlerin serbert bırakılması için kullanmayı hedefledikleri anlaşıldı. Örgüt üyelerine, 'Bu kişileri kaçırın, Türkiye hakim ve savcısına kıyamaz, bu arkadaşlarımızı bu şekilde kurtarırız' dediği iddia edildi. Ayrıca Özden'in teröristlere, sorumluluk yerlerinde vatandaşlara baskı kurmaları yönünde talimatlar verdiği, örgüt üyeleriyle bir vatandaşın kulağını kestikleri ve İstanbul'da da dinsiz olarak gördükleri LGBT'lilerin eylemine saldırı düzenleyecekleri saptandı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-------------------------
- Zanlıların adli tıp birimine getirilmesi
- Mahmut Özden'in kameramana öpücük atması

Haber:Çağlar ÖZTÜRK-Ruşan Anıl ATAR-Kamera:Gökhan KESKİNCİ / ADANA, ()

==========================

Köpeğe çarpmamak için yavaşladı, zincirleme kazaya neden oldu

Bursa’nın Gemlik ilçesinde yola çıkan köpek zincirleme kazaya yol açtı. 6 aracın karıştığı kazada, yaralanan olmadı.
Kaza, sabah saatlerinde Yalova Yolu Dörtyol mevkiinde meydana geldi. Sol şeritte ilerleyen otomobilin sürücüsü yola çıkan köpeğe çarpmamak için frene bastı. Aniden yavaşlayan otomobilin arkasındaki bulunan 5 araç ise önündeki araçlara çarptı. Çevredekilerin ihbarıyla olay yerine sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Kazada eseri ölen ya da yaralanan olmadı. Kaza nedeniyle tek şeritten sağlanan trafik, kazaya karışan araçların çekilmesiyle yeniden normale döndü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-------------------------------
-Zincirleme kazaya karışan araçlardan görüntüler

Haber-Kamera: Kazım BULUT / GEMLİK (Bursa),()

==========================

100 bin liralık hırsızlık şüphelisi elindeki dövmeden yakalandı

Bursa'da iki ayrı evden toplam 100 bin lira değerinde değerli eşya ve para çalan 2 şüpheli, birinin elindeki dövmeden tespit edilip, yakalandı.
Osmangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri, geçtiğimiz hafta, Çekirge ve Kükürtlü Mahalleleri'ndeki 2 evden yaşanan toplam 100 bin liralık hırsızlık olaylarının ardından çalışma başlattı. Güvenlik kameraları görüntülerinden 2 hırsızlık olayının da aynı 2 şüpheli tarafından gerçekleştirildiği belirlendi. Görüntülerden şüphelilerden erkek olanan elinde dövme olduğu saptandı. Dövmeden yola çıkan ekipler, şüphelilerin A.S.T. (20)  adlı kadın ile H.D. (43) olduğunu belirledi. İkili, geçen salı günü evlerinde yakalanarak, gözaltına alındı. Evlerde yapılan aramalarda 3 kombi, 2 laptop, 2 çamaşır makinesi ve 1 elektrikli süpürge ele geçirildi. Çalıntı malzemeler sahiplerine teslim edilirken işlemlerinin ardından dün adliyeye sevk edilen şüpheliler, tutuklandı.

Görüntü Dökümü:
--------------------------
-Şüphelilerin hırsızlık anları güvenlik kamerası

Haber: Mehmet İNAN/BURSA, ()

===========================

Tunceli'de kayıp 2 kardeşten 5'inci günde de iz yok

TUNCELİ'deki Munzur Vadisi Milli Parkı içindeki Venk köyü yakınlarında piknik yapmak ve sarımsak toplamaya gittikten sonra kendilerinden bir daha haber alınamayan Bozkurt (45) ve Mehmet Aydemir (37) kardeşleri arama çalışmaları, 5'inci günde havadan ve karadan devam ederken, şu ana kadar bir ize rastlanılmadı. 
Elazığ'da doğal gaz işiyle uğraşan Bozkurt ve Mehmet Aydemir kardeşler, iş için bir süre önce Tunceli'ye geldi. İki kardeş, geçtiğimiz pazar günü 23 P 1387 plakalı otomobilleriyle piknik yapmak ve sarımsak toplamak için Munzur Vadisi Milli Parkı'ndaki Venk köyü yakınlarına gitti. Bulundukları yeri yakınlarına da bildiren kardeşler, otomobillerini, cama acil durumlarda aranması için telefon numarası içeren bir not bırakarak yol kenarına park etti. Bozkurt kardeşlerden geç saatlere kadar haber alınamayınca yakınları durumu jandarmaya bildirdi. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen ekipler, park halindeki otomobili buldu, ancak kardeşlere ulaşamadı.
ARAMA ÇALIŞMALARINA 300 KİŞİ KATILDI
Tunceli Valiliği'nce jandarma, polis, AFAD ve gönüllü arama kurtarma ekiplerinden oluşan 300 kişilik arama kurtarma ekibi kayıp iki kardeşi bulmak için çalışma yürütüyor. Aydemir kardeşlerin bulunması için arama kurtarma çalışmaları 5'inci günde de devam etti. Dün gece boyunca jandarmaya ait İHA'larla arama çalışmaları sürdürülürken bu sabah da helikopterlerle bölgeye çok sayıda arama kurtarma ve jandarma ekibi sevk edildi. Farklı illerden gelen 4 jandarma ve polis su altı arama kurtarma ekibi, Munzur Vadisi Milli Parkı içinde geçen Munzur Nehri'nde arama çalışmalarını sürdürürken, AFAD ekipleriyle gönüllü arama kurtarma ekipleri de karada ve dağlık alanlarda arama çalışmalarını sürdürüyor. Helikopter, dron, İHA desteğiyle yapılan arama çalışmalarına rağmen 2 kardeşe ait bir ize rastlanılmadı.
VALİ ARAMA ÇALIŞMALARINI HAVADA TAKİP ETTİ
Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, beraberindeki İl Jandarma Komutanı Albay Durali Ceylan ve AFAD İl Müdürü Cem Erdoğan ile birlikte helikopterle, Bozkurt kardeşler için yürütülen arama çalışmalarını takip etti. 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-----------
Vali Mehmet Ali Özkan ve beraberindeki heyet helikoptere binerken
Vali ve komutanlar helikopterde bölgeyi incelerken
Jandarma komutanı bölgeyi valiye anlatırken
Arama çalışmaların yapıldığı bölgenin havadan görüntüsü
Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Ferit DEMİR/ TUNCELİ,()

=========================

Kızılırmak Deltası'ndaki yangın UNESCO sürecini etkilemeyecek

SAMSUN'da Kızılırmak Deltası'ndaki sazlık alanda önceki gün çıkan ve 2 bin dönümlük alanın zarar gördüğü yangının Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olan ve Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamındaki koruma altında bulunan 5 bin 174 hektarlık bölgenin dışında kaldığı belirlendi. Yangının deltanın Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Daimi Listesi'ne alınma sürecini etkilemeyeceği belirtildi.
Türkiye'nin önemli sulak alanlarından, 56 bin hektarlık Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde önceki gün bilinmeyen nedenle yangın çıktı. 19 Mayıs ilçesi Yörükler Mahallesi sınırlarındaki sazlık alanda çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale etti. İş makineleriyle yangının bulunduğu alanın çevresinde hat oluşturulup alevlerin yayılması engellendi. Yangın gece saatlerinde söndürüldü. Deltadaki incelemede yaklaşık 2 bin dönümlük alanın zarar gördüğü tespit edildi. Bilim adamları tarafından yapılan ilk incelemede göç mevsiminde olmaları nedeniyle yangından kuşların fazla etkilenmediği ancak bölgede bulunan sürüngenler ile bitki örtüsünün büyük zarar gördüğü belirtildi.
Öte yandan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin 5 bin 174 hektarlık kısmı Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olan ve Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunuyor. Yangının bu alanda gerçekleşmediği bu nedenle devam eden UNESCO sürecinin de olumsuz yönde etkilenmeyeceği belirtildi.
'UNESCO SÜRECİNE ZARAR VERMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ'
19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, yangın nedeniyle bölgedeki sürüngenlerin büyük ölçüde zarar gördüğünü belirterek "Bilerek yada kazayla onu bilmiyoruz ama sonuçta bir yangın olmuştur. Bu yangında bizim UNESCO yolunda olan şuan geçici listede bulunan ve daimi listeye girmesi için son rötuşları yapılan bir bölge burası. Son cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Türkiye'de mutlak korunacak 7 tane alandan birisi Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti. Tek tesellimiz RAMSAR sözleşmesi ile koruma altına alınan bölgenin her hangi bir bölümüne yangının sirayet etmemiş olması. Kuşların yumurtlama dönemi değil göç mevsimi olmadığı için o noktada kuşlar zarar görmedi. Birde karacalar, çakal, tilki tarzı doğal hayatın yabani misafirleri var onlardan da görünen bir leş yok. Temennimiz bir daha böyle bir durumun yaşanmaması. Yangının Ramsar sözleşmesiyle korunan bölgede olmadığı için UNESCO sürecine de bir zarar vereceğini düşünmüyoruz" dedi.
KIZILIRMAK DELTASI KUŞ CENNETİ
Kızıırmak Deltası Kuş Cenneti 13 Nisan 2016'da Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındı. Samsun'da, 359 kuş türünün yaşadığı, 56 bin hektarlık Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin korunması için bölge, Temmuz 2018'de araç girişine kapatıldı. 5 bin 174 hektarlık kısmı Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olan ve Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunan deltada irili ufaklı 20 göl ile büyük bataklık ve sazlık alanlar yer alıyor. Avrupa Kuş Alanları Envanteri'ndeki en önemli 4 kriterden 3'üne sahip olan Kızılırmak Deltası, göç sırasında Karadeniz'i doğrudan aşan kuş türleri için yaşamsal önem taşıyor. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin Dünya Mirası Daimi Listesi'ne alınması ile bölgenin daha etkin korunması amaçlanıyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-------------------------------
-Deltadan detaylar
-Yanan öblgeden detaylar
-Drone ile detaylar
-Röportaj

Haber-Kamera:Yaprak KOÇER- Hüseyin KALAY / SAMSUN, ()

==========================

İznik Gölü'ndeki çekilme iskele fotoğraflarında

Bursa’daki İznik Gölü’nde suların çekilmesi, ilçenin en büyük iskelesinde çekilen görüntü ile gün yüzüne çıktı. Gölün kıyısında işletmesi bulunan Naci Özsoy, "30 sene balıkçılık yaptım. İznik Gölü’nde çok nadirdir gölün çekilmesi ama bu sene büyük bir çekilme var" diyerek, yetkililerden çözüm beklediklerini söyledi.
Marmara Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise beşinci büyük doğal gölü olan İznik Gölü’nde, son zamanlarda kuraklık ve tarımsal alanlarda kullanılan su nedeniyle çekilme meydana geldi. İznik ilçesine bağlı Çakırca Mahallesi’nde bulunan iskeledeki son görüntü, suların çekildiğini gösterirken bölgedeki vatandaşlar ve yetkililer ise bu durumdan endişe ediyor.
'BU SENE BÜYÜK BİR ÇEKİLME VAR'
Gölün kıyısında işletmesi bulunan Naci Özsoy, "30 sene balıkçılık yaptım. İznik Gölü’nde çok nadirdir gölün çekilmesi ama bu sene büyük bir çekilme var. Bunun nedeni tarımsal su pompalarının çalışması ve gölden bazı fabrikaların su çekmesidir. Ben buranın işletmecisiyim çekilmeden sonra bataklık ve pislik oluştu yani görsellik olarak çok kötü bir görüntü oluştu. Yetkililerden acil çözüm bekliyoruz" dedi.
GÖL-DER’DEN AÇIKLAMA
İznik Gölü Derneği (GÖL-DER) Başkanı Semih Öz ise yaptığı açıklamada, "Gölümüzün beslenmesini sağlayan en büyük kaynaklar yer altı suları ve yağışlardır. Son birkaç yıla baktığımızda İznik’te Derbent, Aydınlar, Orhangazi’de Çakırlı ve Yenişehir’in birkaç mahallesinde irili ufaklı olmak üzere sulama göletleri yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir. Söz konusu mahallelerimizde yapılan bu göletlerin çiftçimize sağladığı katkı büyüktür, önemlidir ama gölümüzün beslenmesini de engellediği aşikârdır. Tarımsal sulama haricinde sanayi alanında da gölümüzün suyu kullanılmaktadır. Orhangazi’de bulunan bir fabrika ve Gemlik Serbest Bölge'de faaliyet gösteren fabrikaların bazılarının da gölümüzün suyunu çektiğini biliyoruz" ifadelerini kullandı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-İskeleden görüntü
-Açıklamalar
-Detaylar

Haber-Kamera: İlkay ALTAY/ İZNİK, (Bursa), ()
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40