DHA YURT BÜLTENİ - 5

DHA YURT BÜLTENİ - 5

ANTALYA'DAKİ ORMAN YANGINI, GÖYNÜK KANYONU'NA İLERLİYOR (2)
1) YANGININ İLERLEYİŞİ KISMEN DURDURULDU

Konyaaltı ilçesine bağlı Üçoluk mahallesi ile Kemer ilçesine bağlı Ovacık mahallesinin sınırında dün akşam başlayan ve 17 saattir devam eden orman yangınını söndürme çalışmaları devam ediyor. Havadan ve karadan ekiplerin müdahale ettiği yangında ilk belirlemelere göre 6-7 hektarlık alan zarar gördü. Rüzgarın etkisini yitirmesinin ardından yangını söndürme çalışmaları da hız kazandı. Yangının ilerleyişi kısmen de olsa durduruldu. 
TURİSTLERİN YANGIN ÜZÜNTÜSÜ 
Kemer ve Keltepe mevkiinde yayla turu yapan Rus turistler, orman yangınını görünce turu durdurup yangını ve söndürme çalışmalarını izledi. Yanan alandan yükselen dumanın fotoğrafını çeken turistlerin havadan müdahaleyi izlediği görüldü. Turistlerden İrina Pavlova, yangına çok üzüldüğünü söyledi. Pavlova "Söndürme çalışmalarının devam etmesine sevindim. İkinci defa Türkiye'ye geliyorum. Antalya'yı çok beğendim" diye konuştu.
Moskova'dan gelen Margarita Medvediva ise "Yangın gerçekten çok kötü bir şey. Canlılar için kesinlikle çok kötü. Sönmüş gibi görünüyor" dedi.
BAŞKAN TOPALOĞLU YANGIN YERİNDE
Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu da yanan alanı ziyaret ederek yangınla ilgili bilgi aldı. Topaloğlu, "Tam yangınlar bitti derken akşam yağmurla birlikte yıldırım düşmesi sonucu yangın başladı. Bu bizi çok üzdü. Dün akşamdan beri orman işçileri, gönüllü vatandaşlar ve belediye çalışanlarımızla birlikte yangınla mücadele ediyoruz. Havanın kararmasıyla birlikte çalışmalar durmuştu. Sabah havadan ve karadan çalışmalar yeniden başladı" diye konuştu.

Görüntü Dökümü
-----------------------
(Uçaktan çekilen görüntü)
- Yanan bölgeden ve sarp araziden görüntü
- Dumanlardan görüntü
- Uçağın su bırakması
-Yangından drone görüntüleri
(Aktüel)
-Röp1:Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu
-Turistler detay
-Turistlerin fotoğraf çektirmesi detay
-Yangını izlemeleri detay
-Röp:Turistler iki kişi ile
-Turistler ve yangından detaylar
-Helikopterin yangına doğru gitmesi detay(drone görüntüsü)
-Detaylar
-Yangından drone görüntüleri

HABER:Alparslan ÇINAR -Levent YENİGÜN - KAMERA: Burak YALMAN/ ANTALYA, ()

=====================================

(ÖZEL)
2) EMİR VE ELİF KARDEŞLERİN 'KAN ŞEKERİ' DAYANIŞMASI
 
ANTALYA'da yaşayan Emir (9) ve Elif (7) Sarıcaoğlu kardeşler, tip 1 diyabet hastalığı ile yaşamaya çalışıyor. İki kardeş, içerisinde insülin iğnesi, şeker ölçüm cihazı ve acil durum şekeri bulunan çantayı okulda, alışverişte, parkta yanlarından ayırmıyor. Düzenli olarak kan şekerini ölçüp, sürekli birbirlerini kontrol eden kardeşlerin 'kan şekeri' dayanışması gülümsetiyor.
Sultan (41) ile İbrahim Sarıcaoğlu (42) çiftinin çocukları Emir ve Elif, tip 1 diyabet hastalığıyla mücadele ediyor. Tip 1 diyabet teşhisiyle ilk olarak oğlu Emir'le yüzleşen Sarıcaoğlu çifti, hastalığı tanıyarak mücadele etmenin yolunu seçti. Anne Sarıcaoğlu, oğlu Emir'e hastalık ile ilgili her aşamayı detaylı şekilde anlattı. Doğduktan 3 yıl sonra çiftin ikinci çocukları Elif'te de aynı hastalık baş gösterdi.
TÜM GIDALARI ÖZEL SEÇİLİYOR
Çocuklarının sağlık giderine aylık 2 bin lira harcayan aile, gıdaları da özel seçiyor. Şekersiz ve doğal beslenmeleri için özel undan kek yapan anne Sarıcaoğlu, her gün çocuklarının okuluna giderek öğle yemeklerini yakından takip ediyor. Sık sık kan şekeri ölçümü yapan anne Sarıcaoğlu, çocuklarına da bunu öğretti.
ORTAK ÇANTA
Anne ve babalarının yanı sıra iki kardeş de birbirine destek oluyor, sürekli birbirlerinin yediği içtiği her şeyi kontrol ediyor. İki kardeş, şeker ölçümlerini de üçüncü bir kişiye ihtiyaç duymadan yapabiliyor. İçinde kan şekeri ölçüm cihazı, insülin, acil durum şekeri gibi sağlık ürünleri bulunan çanta; okula, alışverişe, parka gittiklerinde sürekli iki kardeşin yanında duruyor.
ÇOCUK PARKINDA ŞEKER ÖLÇÜMÜ
Parkta oynadıkları sırada da birbirlerini sürekli kontrol eden Emir ve Elif, kendilerini kötü hissettiklerinde ortak çantalarından çıkardıkları, iğneyle parmaklarına küçük bir delik açıp kan şekeri ölçümü yapıyor. İki kardeş, eğer değerleri düşük çıkarsa şeker ya da özel undan yapılmış kekten yiyerek şekerlerinin normal seviyeye gelmesini bekliyor.
'YA ALAMAYANLAR NE YAPIYOR'
Özel bir kurumun bölge müdürlüğü görevini bırakıp, evlatlarının sağlığı ile ilgilenen anne Sarıcaoğlu, hastalık ile yüzleşip çocuklarına da bunu kabullendirmekle doğru bir adım attığını söyledi. Tip 1 diyabetin çok masraflı bir hastalık olduğunu belirten Sarıcaoğlu, "Her şeyimiz özel. Sağlık kitleri dahi çok pahalı. Alabilenler şanslı. Ya alamayanlar ne yapıyor? 2 çocuğun aylık sağlık kiti masrafı, en az 2 bin lira. Bu hastalık gıdasına kadar çok maliyetli. Aynı durumdaki ailelerin sesi olmak için video paylaşım sitelerinde yayınlar yapıyorum. Umarım sesleri olabiliyorumdur" diye konuştu. Emir ve Elif ise birbirlerinin kan şekeri ölçümü, takibi ve ortak çantalarıyla yaşamaya alıştıklarını söyledi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Kardeşlerin görüntüsü
- Emir kardeşi Elif'in kan şekerini ölçerken görüntüsü
- RÖP1: Emir Sarıcaoğlu
- RÖP2: Elif Sarıcaoğlu
- RÖP3: Anne Sultan Sarıcaoğlu ile röportaj
- Elif, ağabeyinin kan şekerini ölçerken
- muhabiri Alparslan ÇINAR ANONSLAR

HABER: Alparslan ÇINAR -KAMERA: Mehmet KILIÇASLAN/ ANTALYA,()

======================================

(ÖZEL)
3) DÜNYA HARİKASI 'ARTEMİS' TARİHİ DOKUSUNA KAVUŞUYOR
 
İZMİR'in Selçuk ilçesinde, antik dünyanın 7 harikasından biri olduğu belirtilen Artemis Tapınağı'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca başlatılan proje kapsamında çevre düzenlemesi yapıldı. Efes Arkeoloji Müzesi Müdürü Cengiz Topal, "Bu proje ile tapınak ziyaretçilerimiz tarafından daha konforlu gezilebilir hale gelecek. Buradaki görsel algıyı biraz daha yükseltip tapınağı daha iyi tanıtmaya çalışacağız. Projemiz bitti, kurul onayları tamamlandı" dedi.
Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği İzmir'in Selçuk ilçesindeki Artemis Tapınağı’nda birkaç yıl önceki bakımsız görüntü tepki çekti. Milattan önce 550 yılında inşa edilmesine rağmen günümüzde yalnızca zemini ve heykel parçaları ulaşan dünyaca ünlü tapınak için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca başlatılan proje kapsamında çevre düzenlemesi yapıldı.
Çalışmalar hakkında bilgi veren Efes Arkeoloji Müzesi Müdürü Cengiz Topal, "Kalıntıların daha algılanabilir hale getirilmesi için bakanlığımız bir proje çalışması yaptı. Bu proje ile tapınak ziyaretçilerimiz tarafından daha konforlu gezilebilir hale gelecek. Projenin onay süreçleri tamamlandı, yenilemeler üzerinde çalışılıyor" diye konuştu.
'GÜNÜMÜZE SON DERECE AZ KALINTI ULAŞTI'
Artemis Tapınağı'nın özelliklerine de değinen Topal, "Artemis Tapınağı dünyanın 7 harikasından biridir. Antik dünyanın harikaları, antik dönemde olduğu varsayılan ya da bilinen ama çoğunluğu yok olmuş yapılardır. Artemis Tapınağı'nın özelliği tamamının mermerden yapılmış olmasıdır. Bu durum 'Artemis Kültürü' ile ilgilidir. Hristiyanlık döneminde Pagan anlayış sona erdikten sonra yaklaşık 3'üncü yüzyılın ortalarında tapınağın terk edildiğini ve kullanılmadığını biliyoruz. Bu sürecin sonrasında buradaki mimari taş blokların başka yapılarda kullanıldığını görüyoruz. Dolayısıyla bugün alana baktığımızda son derece az bir kalıntı ile karşılaşıyoruz. 1890'lı yıllarda yapılmış kazıların sonrasında yine bazı parçalar başka yerlere taşınmış" dedi.
‘DAHA İYİ TANITMAYA ÇALIŞACAĞIZ'
Tapınağın bakımsız olduğu yönündeki eleştirilerle ilgili de açıklamalarda bulunan Topal, "Aslında tapınakta bir bakımsızlık söz konusu değil. Artemis Tapınağı'nda çok az kalıntı olması bazen yanlış anlaşılmalara neden olabiliyor. Bulunduğumuz alanda bir askerlik şube binası vardı. Bu bina boşaltıldı. Biz o alanı da alarak ziyaretçileri karşılayacağımız bir sunum alanı oluşturuyoruz. Alanda çevre düzenlemesi yaptık. Buradaki görsel algıyı biraz daha yükseltip tapınağı daha iyi tanıtmaya çalışacağız. Projemiz bitti, kurul onayları tamamlandı. Uygulama için bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Tapınaktaki kalıntılardan görüntü
-Cengin Topal ile röportaj
-Artemis Tapınağı genel detay görüntüler

Haber: Hande NAYMAN / Kamera: Ahmet Turhan ALTAY / İZMİR, ()

======================================

4) 'YAĞDONDURAN' ÇİLESİNİ BİTİRECEK TÜNEL AÇILIŞA HAZIRLANIYOR
 
SİVAS- Malatya yolunda, Ulaş ilçesi sınırlarında yer alan ve adını kış aylarındaki soğuktan alan Yağdonduran Geçidi, sürücülerin korkulu rüyası olmaktan çıkacak. Kışın tipi ve buzlanma nedeniyle sık sık ulaşıma kapanan geçit için 2016 yılında yapımına başlanan ve çift tüpten oluşan 1567 metre uzunluğundaki tünel projesinde sona gelindi. Tünelin 2022'de hizmete girmesi bekleniyor.
Sivas- Malatya yolu üzeri 55'inci kilometrede yer alan, kış aylarında sık sık kapanan ve kazalara neden olan Yağdonduran Geçidi, yapılan çalışmayla sürücüleri rahatlatacak. Bölgede 5 yıl önce yapımına başlanan çift geçitli tünel projesinde son aşamaya gelindi. İç Anadolu Bölgesi'ni Sivas üzerinden Doğu Anadolu Bölgesi'ne bağlayan geçide yapılan tünelde kazı tamamlanırken, giriş bölümleri ve elektrik altyapı çalışmaları sürüyor. Tünel, 2022 yılında hizmete girecek. 
'RAHAT ULAŞIM SAĞLAYACAK'
Tünelin hizmete girmesiyle ulaşımda büyük rahatlama sağlanacağını belirten Vali Salih Ayhan, "Sivas, kara yolları açısından çok şanslı bir yer. 2000'li yıllara baktığımız zaman 24 kilometre bölünmüş yolu varken, şu anda 800 kilometreye çıkmış durumda. Bu yolların kalitesi de gün geçtikçe artmaktadır. Sivas'ın doğu, batı, kuzey ve güney akslarına baktığımız da 'En elzem hangisi' diye soracak olursanız gerçekten Yağdonduran Tüneli çok çok önemlidir. Bizim kış döneminde çok hafif bir tipide dahi çok kolayca kapanan yolların başında gelmektedir. Yağdonduran adı bile ürkütücü. Orada çok güzel bir proje yürütülüyor. Burası 1567 metre ve çift tüpten oluşuyor. Tünel bir gidiş ve bir gelişten oluşuyor. Şu anda tünellerin giriş kısımları ile elektrik altyapısı yapılmaktadır. Burası 2022'de hizmete girecek bu proje gerçekten Sivas'ımızın Malatya ve güneyle bağlantısını çok rahat bir şekilde sağlamış olacak. Ayrıca bizim o bölgede Divriği, Kangal ve Gürün ilçelerimize de çok rahat ulaşım sağlayacak. Kuzeyde yapımı süren Geminbeli, güneyde ise Yağdonduran Tüneli ile iki bölgeye ulaşım kolay sağlanacak" dedi. 

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Tünel alanından dron görüntüleri
-Tüneldeki çalışmalardan görüntüler
-Tnel içinden görüntüler
-Vali Salih Ayhan'ın açıklaması

Haber-Kamera: Hüsnü Ümit AVCI-Arife Defne ARSLAN/ULAŞ (Sivas), () 

======================================

5) OSMANİYELİ 2 ÖĞRENCİ, GELİŞTİRDİKLERİ PROJEYLE BİRİNCİ OLDU
 
OSMANİYE’de  2 öğrenci tarafından 6 ayda geliştirilen, Deprem Sonrası Ses İletim Sistemi 'Zelzele 1.0ö isimli proje, İngiltere’nin başkenti Londra ki bir firma tarafından çevrimiçi ortam da yapılan uluslararası 'Coder in Action' yarışmasında 1500 proje arasında dünya birinciliği elde etti. 
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi İdris İbrahim Erten ve Osmaniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Teknolojisi 12. sınıf öğrencisi Atakan Karaoğlan’ın birlikte tasarladığı proje yaklaşık 600 liraya mal oldu. Deprem sonrası yıkılan binalarda kalan depremzedelerin konumlarını ve kat bilgilerini haritalandıran ve sesli iletişim imkanı sağlayacak olan ‘Zelzele 1.0’ isimli projenin sunumunu pandemi dolayısıyla online olarak sunan ikili, kazandıkları 3 bin dolar ödülle projelerini daha da geliştirmeyi hedefliyor.
Projeyi Elazığ, Malatya ve Ege Denizi bölgelerinde daha önce ciddi kayıplara neden olan son yıllarda meydana gelen deprem afetlerinin zararlarını en aza indirmek için geliştirdiklerini söyleyen İdris İbrahim Erten, "Yapmış olduğumuz cihaz, deprem sonrası enkaz altından ses gönderen ve gelecek olan arama kurtarma ekibinin işini kolaylaştırması adına haritalandırma yapan, yapay zekayı kullanan bir proje. Biz bu projemizi, Elazığ depreminde yaşanan kurtarma çalışmaları sonrasında biz bunu daha minimum seviyelere nasıl getiririz düşüncesiyle başladık. Ardından yaptığımız projenin ilk halini çıkarttık. Bununla birlikte yurt dışında uluslararası düzeyde ki bir firmanın düzenlediği yarışmaya katıldık ve birincilik elde ettik. Şuan projemiz geliştirme aşamasındadır" dedi. Erten, uluslararası düzeyde düzenlenen yarışmaya dünya genelinden 1500’den fazla katılım sağlandığını belirterek, “Biz o projelerin içerisinden ilk değerlendirmede ilk beşe girdik. İkinci değerlendirmede ise uluslararası düzeyde birincilik elde ettik. Şu an bu ödüle ülkemize getirmekten gurur duyuyoruzö diye konuştu.
Dünya çapında düzenlenen yarışmaya katılmak için Zelzele 1.0’ı geliştirdiklerini söyleyen Atakan Karaoğlan ise, "Zelzele versiyon 1.0, depremlerde enkaz altında ki kişilerle iletişimimizi daha çabuk sağlamamıza yarıyor. Cihazımız, deprem sinyallerini algılıyor ve iki taraflı ses alışverişi yapıyor. Yani yıkılan binanın altında kalan kişiyle hem ses aktarışı hem de ses dönüşü alıyoruz. Bu şekilde enkaz altındaki kişinin daha çabuk güvenli iletişime geçmesini sağlıyor. Zelzele versiyon 1.0’de şuan kullanmış olduğumuz cayro Mpu6050 sensoru, ardinyo yazılımla bu sensor algılama yapıyor ve daha sonra röleye bir pin veriyor. Üzerinde kendi geliştirdiğim bir radyo vericisi var. Bu şekilde 500 metreye kadar bir çekim mesafesi veriyor. Ama iki tarafın frekansı karışmaması için biz bunu 10 ile 50 metre arasına sınırlandırdık. Bunu her binaya kurmamız durumunda frekansların karışmaması için böyle bir önlem aldık. Cihaz 12 voltla çalışıyor, 12 volt 1 amperlik bir şarj cihazıyla destekliyoruz. Şarj cihazı devredeyken cihaz kapalı, deprem esnasında elektrik kesildiğinde cihaz otomatik devreye giriyor. Projemizde iki taraflı alıcımız ve vericimiz var. Vericimiz üzerindeki mikrofon bir oda büyüklüğündeki alandaki sesi anlık olarak aktarabilmektedir. Şu şekilde çalışır, odanın en köşesinden en sonuna kadar bütün odadaki sesi almaya başlar. Diğer alıcı kısımda da mikrofon kullandık. Üzerindeki alıcı ve verici modül sadece biz tarafından iletişime geçilebildiği için frekans kaydırması yaşanmıyor" diye konuştu.
Seri üretimde olunmadığı için 40 dolarlık bir maliyetle projeyi geliştirdiklerini söyleyen Karaoğlan, şöyle devam etti:
"Bu proje, deprem nerede insanların can kaybı. Bizi çok etkiledi bunu geliştirerek istediğimiz desteği bulduktan sonra bütün binaları entegre etmeyi sağlayacağız bu projeyle birlikte hayata yeniden bir adım atmış bulunmaktayız insanlar kendilerini daha kolay daha güvenli bir şekilde iletişime geçmesine istiyor. Yer altında enkaz altında üç gün dört gün bekleyen oluyor. Bu projede onu sıfıra indirmeyi planlıyoruz.ö
İdris İbrahim Erten ve Atakan Karaoğlan, yarışma öncesi kendilerine destek veren Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Öğretim Üyesi Muslum Demir ve Osmaniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Bölümü Alan Şefi Mahmut Uçman’a teşekkür ettiler.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-İdris İbrahim Erten ve Atakan Karaoğlan’ın zelzele10 cihazı test etmeleri
-Ses deneme çalışmasından detay görüntüler
-Cihazdan ses iletim ve ses alım denemesi
-Atakan Karaoğlan deneme yaparken
-Öğrencilerin cihaz üzerinde çalışma yapmalarından detaylar
-İdris İbrahim Erten ile röp.
-Atakan Karaoğlan ile röp.
-Öğretim görevlisi Müslüm Demir’in öğrencilerle birlikte İngilizce sunumundan detay

Haber-Kamera: İbrahim EMÜL /OSMANİYE, ()

======================================

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER