DHA YURT BÜLTENİ - 7

Motosiklet üzerinde 6 kişiyle tehlikeli yolculuk KAHRAMANMARAŞ'ta bebek ve çocukların da olduğu 6 kişinin bir motosikletle yolculuk etmesi cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Dulkadiroğlu ilçesi Menderes Mahallesi Trabzon Bulvarı'nda...

DHA YURT BÜLTENİ - 7

Motosiklet üzerinde 6 kişiyle tehlikeli yolculuk

KAHRAMANMARAŞ'ta bebek ve çocukların da olduğu 6 kişinin bir motosikletle yolculuk etmesi cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.
Dulkadiroğlu ilçesi Menderes Mahallesi Trabzon Bulvarı'nda 1'i bebek, 2'si çocuk ve 2'si kadın 6 kişinin bulunduğu motosiklet şehir merkezine doğru giderken bir vatandaş tarafından cep telefonuyla kaydedildi. Görüntülerde, çocuklar motosiklet sürücüsünün dizlerine otururken, arkada bulunan 2 kadından 1'inin de kucağında bebek taşıdığı görüldü. Şaşkın bakışlara aldırmayan motosiklettekiler tehlikeye aldırmadan yolculuklarına devam etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
--------------------------------
- 6 kişinin olduğu motosikletin gidişi

Haber-Kamera: Ömer KOÇ / KAHRAMANMARAŞ ()

==========================

Giresun'da selde kaybolan 4 kişi aranıyor

GİRESUN’da sağanak sonucu meydana gelen, 5'i asker 11 kişinin hayatını kaybettiği selde kaybolan 4 kişiyi arama çalışmaları sürüyor. Sele kapılan ablası ve eniştesini arayan Süleyman Karakılıç, “Devletin gücü arkamızda, kayıplarımızı bulduğumuz zaman bayramımız olacakö dedi.
Giresun'da, 22 Ağustos'ta etkili olan sağanak nedeniyle sel ve heyelanlar meydana geldi. Dereli ilçesinde; dereler taştı, cadde ve sokaklar nehre döndü, park halindeki araçlar sele kapılarak sürüklendi. Selde 5'i asker, 11 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi de kayboldu. 19 binanın yıkıldığı, 361 yapının hasar gördüğü kentte, alt ve üst yapı ile elektrik, su ve telefon hatları da zarar gördü.
KAYIPLAR ARANIYOR
Selin izlerinin silinmeye çalışıldığı kentte selde kaybolan operatör Ali Akbulut ile Umut Cantürk, Davut Akgün ve eşi Emine Akgün'ü  arama çalışmaları sürüyor. Çevre illerden takviyeye gelen AFAD, Jandarma Arama Kurtarma (JAK), AKUT, polis balık adamlar ve belediye ekipleri dere yataklarını karış karış tarıyor. Dalgıç ekipleri de su altını tarayarak, dere yataklarında kayıplardan iz arıyor. Ekipler ayrıca Karadeniz'de de arama çalışmaları yürütüyor. Kadavra köpeklerinin de kullanıldığı aramalarda yaklaşık 350 kişilik personel görev alıyor. Sel kayıplarının aileleri de bölgede hüzünlü bekleyişine devam ediyor.
‘DEVLETİN GÜCÜ ARKAMIZDA’
Ablası Emine Akgün ile eniştesi Davut Akgün'ü arama çalışmalarına katılan Süleyman Karakılıç, “Aramalar ilk gün gibi devam ediyor. AFAD, Jandarma ve devletin bütün kurumları burada çalışıyor. Şu anda kepçelerle yer altında arama yapılıyor. Aramalarda çember iyice daraldı. İnşallah ablam ve eniştemi en kısa zamanda bulacağız. Arama yapılan bölgeye her sabah 05.30’da geliyorum, gece 23.00’de eve gidiyorum. Devletin gücü arkamızda, kayıplarımızı bulduğumuz zaman bizim bayramımız olacakö dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-Sel bölgelerinde yapılar arama ve çalışmalardan görüntüler
-Süleyman Karakılıçtan görüntü ve ropörtaj
-Genel detaylar

HABER: SELÇUK BAŞAR - KAMERA: NURULLAH CABRİ / TRABZON ()

===========================

Kayseri Valisi Günaydın: Koronavirüslü bazı kişiler filyasyon ekiplerine isim vermekten kaçınıyorlar

KAYSERİ'de koronavirüs denetimine katılan Vali Şehmus Günaydın, "Kayseri'de koronavirüslü bazı kişiler filyasyon ekiplerine isim vermekten kaçınıyorlar. Son 1 ayda tespit ettiğimiz her bir pozitif vaka 7 tane temaslı isim veriyordu. Şimdi test sonucu pozitif olan arkadaşlarımız sadece 3 isim veriyor" dedi.
Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda kentte gerçekleştirilen denetime katıldı. Denetim öncesi açıklamada bulunan Vali Günaydın, Kayseri'de çok ciddi tedbirler aldıklarını söyleyerek, "Melikgazi ve Kocasinan bölgesindeki yoğunluk yaşanan çay ocaklarını kapattık. Piknik alanlarının kapatılmasına karar verdik. Geçtiğimiz hafta başlattığımız karantinaya uymayan kişilerin yurtlara yerleştirilmesi konusunda şu an kurallara uymayan 4 kişiyi devlet yurduna götürdük. Günlük 6 bine yakın insanları evinde kontrol ediyoruz. Temaslı kişilerin dışarı çıkmaması için kolluk kuvvetlerimiz 24 saat görev başında. Hastanelerimizde, yoğun bakım servislerimizde herhangi bir doluluk söz konusu değil. Aksini söyleyen varsa beraber hastanelerimize gidelim" dedi.
VAKALARIN ARTMA NEDENİ
Vali Günaydın, alınan tedbirlere rağmen Kayseri'nin vaka artışının en çok görüldüğü illerin başında gelmesinin nedeninin sorulması üzerine, şunları kaydetti:
"Kayseri'de vaka artışına neden olan birçok etken var. Düğünlerde ve cenazelerde koronavirüs tehlikesinin önünü, aldığımız tedbirlerle geçtik. O kadar sık tedbirler aldık ki buradaki düğünler başka illere götürüldü. Risk kaynağımızın en büyük nedenlerinden birisi Kurban Bayramı'ndan sonra yapılan düğünlerdi. Kayseri'de koronavirüslü bazı kişiler filyasyon ekiplerine isim vermekten kaçınıyorlar. Son 1 ayda tespit ettiğimiz her bir pozitif vaka 7 tane temaslı ismi veriyordu. Şimdi test sonucu pozitif olan arkadaşlarımız sadece 3 isim veriyor. Vermediği isimler de virüsü yaymaya devam ediyor. Vatandaşlarımız lütfen filyasyon ekiplerine yardımcı olsunlar ve isimleri versinler."
Vali Günaydın açıklamanın ardından Sahabiye Mahallesi'ndeki denetimde esnafları ziyaret ederek maske ve sosyal mesafe konusunda uyardı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
- Kayseri Valisi açıklama
- Diğer görüntüler

Haber-Kamera: Yasin DALKILIÇ - Şeref KAHRAMAN / KAYSERİ ()

===========================

Vali Memiş: Virüste artışı durdurduk, inişe geçtik

ERZURUM Valisi Okay Memiş, maske takma oranının yüzde 95'lerde olması sebebiyle vatandaşlara teşekkür etti. Vali Memiş, yeni normalden sonra yaşanan vaka artışlarını bir aylık sürede durdurduklarını belirterek, "İnişe geçtik ama vaka sayılarımız hala yüksek. Biraz daha denetimleri artırarak bu inişi sürdürmek istiyoruz" dedi. 
İçişleri Bakanlığı'nın 81 ilde başlattığı koronavirüs tedbirlerine yönelik denetim, Erzurum'da Vali Okay Memiş tarafından yapıldı. Merkez Yakutiye ilçesi Gezmahallesi'nde işyerlerini denetleyen Vali Memiş, vatandaşlara maske, sosyal mesafe ve hijyen uyarısı yaptı. Maske takan vatandaşlara teşekkür eden Vali Memiş, Erzurum'da maske takma oranının yüzde 95 olduğunu söyledi. Şehiriçi yolcu taşımacılığı yapan dolmuş ve minibüslere binerek vatandaşlarla sohbet eden Vali Memiş, maske ve mesafeye dikkat çekti. 
Denetimler sonrası açıklamada bulunan Vali Memiş, yeni normalin ardından tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz ve Erzurum'da vaka sayılarında artış olduğunu belirtti. Erzurum özelinde kısmi artışlar olduğunu ancak bir aylık süre içerisinde bunu durdurduklarını söyleyen Vali Memiş, "Vakaları bir platoya indirdik. Tıpkı Erzurum plotası gibi pandemide de platodayız. Vakalarda inişe geçtik ama vaka sayımız hala yüksek. Biraz daha denetimleri artırarak bu inişi sürdürmek istiyoruz. Daha anlamlı bir inişle çok daha sağlıklı bir ortamı oluşturmak istiyoruz" dedi. 
Vatandaşı kırmadan, üzmeden incitmeden denetimler yaptıklarını ifade eden Memiş, yüklü miktarda da cezai işlem uyguladıklarını kaydetti. Bilim insanlarının vakalarda ekim ve kasım ayına dikkat edilmesi konusundaki uyarılarını da takip ettiklerini anlatan Vali Memiş, "Bilim insanları influanza denilen grip salgınıyla beraber Covid-19 salgını olursa sıkıntı yaşanabilir diye uyarıyor. Biz işimiyi iyi yapmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızda duyarlılığı artırmaya çalışıyoruz. Erzurum'un sağlık alt yapısı çok iyi. 1500 yataklı şehir hastanemiz, üniversite hastanemiz diğer hastanelerden dolayı sağlık altyapımız çok iyi. Sistem çok iyi işliyor. Yoğun bakım oranı yüzde 30 kapasitesinde" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-Vali Memiş'in işyerlerini denetimi
-Vali Memiş'in denetiminden genel ve detay
-Vali Memiş'in açıklaması
-Vali Memiş'in dolmuş ve minibüslere binerek uyarıda bulunması

Haber-Kamera: Salih TEKİN / ERZURUM, ()

===========================

Kumluca'da yuvadan çıkan caretta caretta yavruları denizle buluştu

Antalya'nın Kumluca ilçesinde yuvalarından çıkan caretta caretta yavruları denizle buluştu.
Caretta caretta kaplumbağalarının en önemli yuvalama alanlarından biri olan Antalya'nın Kumluca ilçesi sahilinde, yuvadan çıkan yavrular denizle buluştu. Yavruların zorlu yolculuk sonucu denize ulaşma anlarına gönüllü çevreciler de eşlik etti. 
'YUVA TAKİBİNDE 250'Yİ GEÇTİK'
Gönüllü çevreci ve fizik öğretmeni Sedef Kaçmaz, Kumluca sahilinin Türkiye'deki 21 caretta caretta üreme kumsalından biri olduğunu belirterek, Antalya'da caretta carettaların yuva yaptığı 9 sahil bulunduğunu kaydetti. Sedef Kaçmaz, "Yuvaların artık sonlarına doğru geliyoruz. Artık yavrularımızın çoğu çıktı. Kumluca kıyılarının sadece obalar kısmında kaldı. Yuva takibinde 250'yi geçtik. Aslında bu sahilde daha fazlası var ama gücümüz buna yetti. Çünkü çok az ekibiz" dedi.
Bugüne kadar yaptıkları çalışmalarda binlerce caretta caretta yavrusunu kurtarıp, denizle buluşmasını sağladıklarını anlatan Sedef Kaçmaz, "Çıkmanın maksimum olduğu zamanlarda, bir günde 150- 200 yavru çıkarıp kurtardık. Yani binlerce oldu. İstatistiklere bakmam lazım. Çünkü sayıyoruz. Sadece 250 (yuva) tanesine biz müdahale ettik. Çok geniş bir alan. Bu kadar daha vardır. 500 kadar olduğunu tahmin ediyoruz. Bu dönemde yuva takibini bıraktık çünkü yetişemediğimiz ve göremediğimiz yuvaların çıkışını takip ediyoruz" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-----------------
- Sahilde yuvaların kontrolünü yapan gönüllü çevreciler
- Yuvalardaki yumurtalardan çıkmayan yavruları tespit ederken.
- Yavruların yumurtadan çıkması
- Yavruların denizle buluşması
- RÖP: Sedef Kaçmaz 

HABER- KAMERA: Ramazan SARIKAYALI/KUMLUCA (Antalya), ()

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40