DHA YURT BÜLTENİ - 7

DHA YURT BÜLTENİ - 7

1) PROF. DR. ÇİFTDOĞAN: ÇOCUKLARDA AŞILAMA ÇOK ÖNEMLİ
 
İZMİR Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilek Yılmaz Çiftdoğan, son dönemde çocuklarda Covid-19 vakalarının arttığını belirtip, aşılamanın çok önemli olduğunu söyledi. Çiftdoğan, "Obezite, tip 1 diyabet, kronik akciğer ve kalp hastalığı gibi rahatsızlığı bulunan çocuklarda daha çok yatış olduğunu görmekteyiz" dedi.
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Eğitim Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Dilek Yılmaz Çiftdoğan, çocuklarda Covid-19 vakalarında artış görüldüğünü söyledi. Çiftdoğan, "Covid-19 pandemisinin kontrolünde bizim için en önemli strateji maske, sosyal mesafe ve hijyendi. Artık çok önemli bir silahımız daha var; Covid-19 aşısı. Birçok ülke yetişkin bağışıklamasında çok önemli yol aldı, sıra artık çocuklara geldi ama baktığımızda hala yetişkinler de bile aşıya ulaşamamış ülkeler mevcut. Ülkemizde de 5 Ekim itibarıyla 12 yaş ve üzeri tüm çocuk, ergen ve yetişkinlere Covid-19 ile ilgili bağışıklama hakkı tanımlanmış durumda" diye konuştu.
ERKEN YAŞ GRUBUNDA ARTIŞ 
Yüz yüze eğitim için aşılamanın önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çiftdoğan, "Aşılama sadece çocuklarımızı korumakla kalmayıp hem temas ettiği aileleri hem de diğer erişkinler için Covid-19'un kontrolünde önemli bir stratejik yaklaşımdır" dedi.
Son dönemde pediatri ve ergen yaş grubundaki artışa değinen Çiftdoğan, "Özellikle erken yaş grubunda bir miktar artış söz konusu ancak bu olguların önemli bir kısmı ayaktan tedavi edilmekte. Yine obezite, tip 1 diyabet, kronik akciğer ve kalp hastalığı gibi rahatsızlığı bulunan çocuklarda daha çok yatış olduğunu görmekteyiz" diye konuştu. 
'MIS-C DEDİĞİMİZ TABLO İLE SAVAŞIYORUZ'
Çocukların aşılanmaması yönündeki görüşlere katılmadığını belirten Çiftdoğan, "Özellikle risk faktörü olan çocuklarda yatışların olduğunu bilmekteyiz. Yatarak tedavi almalarını gerektirecek hatta oksijen solunum desteği gereksinimi olan bulgularımızın da olduğunu vurguluyoruz. Sadece Covid-19 değil, çocuklarda tanımlanmış özel bir durum var. Covid-19'dan daha çok çocuklarda bu hastalık grubuyla uğraşıyoruz. Covid-19 geçirdikten 4 ay, belki daha fazla zaman sonra çoklu organ inflamasyonuyla giden 'MIS-C' dediğimiz bir tablo ile savaşıyoruz. 'MIS-C' dediğimiz bu durumda kalp yetmezliği, kalp damarlarındaki genişlemeler, ensefalit, daha uzun süreli ateş, karın ağrısı ishal ve döküntüler gibi çoklu organ ve sistemlerde yetmezlikler gibi yoğun bakım ihtiyacı gerektirecek hatta ölümle sonuçlanabilen vakaları görmekteyiz. Sadece çocuklar değil erişkinler için de önemli bir risk teşkil etmekte" dedi. 
Prof. Dr. Çiftdoğan, aşılamayla çocukların aile bireyleri ve diğer yetişkinlere Covid-19'u bulaştırmasının önlenebileceğini ve MIS-C'nin de engellenebileceğini vurguladı.
Oğlu Tunahan Koca (4) ile Covid-19'a yakalanan, evli ve 2 çocuk annesi Irmak Koca (25) da hastalık sürecini anlattı. Covid-19'u annesinden kaptıklarını belirten Koca, "Psikolojik olarak insan ister istemez etkileniyor. Sürekli yatmak istiyorsun. Hareket etmek istemiyorsun. Allah'a şükürler olsun ki çocuğumda ise hiçbir olumsuzluk gözlemedim" diye konuştu. 

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Prof. Dr. Dilek Yılmaz Çiftdoğan'ın muayene sırasında görüntüsü
-Prof. Dr. Dilek Yılmaz Çiftdoğan ile röp.
-Her ikisi de koronavirüs hastası olan Irmak Koca ve oğlu Tunahan Koca'nın görüntüsü
-Tunahan Koca ile röp.
-Genel ve detay görüntü

Haber: Kadir ÖZEN- Kamera: Tekin GÜRBULAK / İZMİR, ()

=====================================

2) ZONGULDAK'TAKİ 'ÇEKİRGE' OPERASYONUNUN 26 ŞÜPHELİSİ ADLİYEDE 

DEVLETİ milyonlarca TL zarara uğratan 20 örgütlü yapıya yönelik 28 ilde gerçekleştirilen operasyon kapsamında Zonguldak'ta gözaltına alınan 66 şüpheliden 26'sı, adliyeye sevk edildi.
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı, sahte engelli raporu, reçete, PCR testi düzenleyerek, devleti milyonlarca TL zarara uğratan 20 örgütlü yapıya yönelik 28 ilde 'Çekirge' operasyonu düzenledi. Operasyon kapsamında Zonguldak'ta 70 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Şüphelilerden 66'sı, yakalanarak gözaltına alınırken, 4'ünün ise yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğü öğrenildi. Gözaltına alınan 66 şüpheliden, aralarında hastane ve eczane çalışanlarının da bulunduğu 26'sının emniyetteki işlemleri tamamlandı. Şüpheliler, sağlık kontrollerinin ardından güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi. 1 şüpheli, ambulansla adliyeye götürülerek, sedyeyle içeri sokuldu. Diğer şüphelilerinin de emniyetteki işlemleri tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Şüphelilerin adliyeye çıkarılması
-Adliyeden detay

Haber-Kamera: Cüneyt ÖZFİDAN-Aytaç ÖZTÜRK/ZONGULDAK,()

=====================================

3) KAMYONET DEVRİLDİ: 2 YARALI

Burdur'da sebze ve meyve yüklü kamyonetin devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 2 kişi yaralandı.
Isparta'dan Burdur yönüne ilerleyen Erhan Göçerli yönetimindeki 32 AS 405 plakalı elma yüklü kamyonet, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu Burdur-Isparta Dağ Yolu'nda diğer şeride geçerek devrildi. Kamyonetin kasasında bulunan sebve ve meyve etrafa saçıldı. Kazada sürücüsü yara almazken, kamyonetteki Hüseyin Kaçmaz ile Nasuh Yıldırım yaralandı. Yaralılar abulansla Burdur Devlet Hastanesi'ne götürüldü. 

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Devrilen kamyonet
- Etrafa saçılan sebze-meyveler
- Yoldaki trafik

HABER-KAMERA: Mesut MADAN /BURDUR, () - 

=====================================

4) EMEKLİLİKTEN SONRA 'CEVİZ UZMANI' OLDU

ISPARTA'nın Eğirdir İlçesi'nde emekli olduktan sonra 7 dönümlük elma bahçesini cevize dönüştürüp, yılda 1000 ton hasat yapan Emin Boran, deniyimini diğer üreticilerle paylaşarak, ilçede ceviz üreticiliğinin yaygınlaşması için emek harcıyor.
Eyüpler Köyü'nde chandler ve fernor cinsi ceviz yetiştiren Emin Boran evinin bahçesindeki makineyle de cevizleri soyup, kurutmaya alıyor. Yaklaşık 8 yıldır ceviz fidanı ve cevizcilik konusunda araştırma yapan Boran, bölgedeki diğer çiftçilerle deneyimini paylaşıyor. Boran, ceviz bahçesi oluşturmak isteyenlere en iyi ceviz üretimi için tavsiyede bulunuyor. Ceviz verimini sürekli artırmak için incelemeler yapan Boran, çevresinde verdiği tavsiyelerden dolayı 'ceviz uzmanı' olarak tanınıyor.
Maliyeden emekli olduktan sonra 8 yıldır cevizle ilgili araştırma yapıp, verimi artırmak için uğraştığını anlatan Boran, "Bahçemde üretim, ürettiğim ürünlerin de pazarlamasını yapıyorum. Ceviz üretiminin fazla masrafı yok. Bakımı da çok kolay. Bu nedenle bölgemizde kolaylıkla yetişebilir. 1200 rakımına kadar chandler türü ceviz, 1200'den sonrada fernor türü ceviz daha iyi oluyor. Verimde sıkıntı yok, pazarlamada sıkıntı yok, depolama sıkıntısı yok, iyi bir ürün" diye konuştu.
Ceviz üretimini tek başına yaptığını anlatan Boran, şunları söyledi:
"Bölgemizde çok yerde üretim yapılıyor. Bakımı ile ilgili bana soranlar oluyor. Bahçelerine gidip danışmanlık görevi yapıyorum. Yaptığım araştırmalarla Türkiye'nin ceviz ihtiyacının yüzde 75'ini ithal ettiğini öğrendim. Halen dışarıdan ceviz almaktayız. Chandler ve fernor cinsi cevizlerin her ikisinin de yetiştirmesi üretimi çok iyi. Bu bölgelerde bu cevizleri yetiştirirken rakıma çok dikkat etmek gerekiyor."
Cevizlerin kilogramını 35- 40 liradan sattığını belirten Emin Boran, ceviz bahçesi oluşturmak isteyenlere chandler ve fernor cinslerinin taban suyunda iyi yetişmediğini, geçirgen toprakta veriminin fazla olduğu tavsiyesini verdi. Yılda 1000 ton hasat yaptığını anlatan Boran, cevizleri kurutup daha sonra satışa hazır hale getirdiğini söyledi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Emin Boran'ın topladığı cevizlerden görüntü
- Ceviz yıkama ve kurutmadan detay
- RÖP1: Emin Boran ile röportaj

HABER-KAMERA: Kemal ERBEN/EĞİRDİR,(Isparta)() - 

=====================================

5) 2 BİN 700 YILLIK ESERLER, 17 YIL SONRA MÜZEYE TAŞINDI
 
MANİSA'nın Yunusemre ilçesinde bulunan, tarihi 2 bin 700 yıla dayanan Aigai Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan 8 heykel ve binlerce parça eser, Manisa Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nin kapasite yetersizliği nedeniyle Aigai Kazı Deposu'nda tutuldu. Bu süreçte Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğü'nce ilçede yapılan Manisa'nın yeni müzesi tamamlandı. Depoda tutulan eserler, 17 yılın ardından yeni müzeye taşındı.
Batı Anadolu'da kurulan 12 Aiol kentinden biri olan ve tarihi 2 bin 700 yıla dayanan Manisa'nın Yunusemre ilçesi Yuntdağ Köseler Mahallesi yakınındaki Aigai Antik Kenti'nde 2004'ten bu yana kazı çalışmaları sürüyor. Kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan 8 heykel ve binlerce parça eser, Manisa Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nin kapasite yetersizliği nedeniyle Aigai Kazı Deposu'nda tutuldu. Bu süreçte Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğü tarafından ilçeye yapılan Manisa'nın yeni müzesi tamamlandı. Depoda tutulan ve aralarında 'Tanrıça Hestia' heykelinin de bulunduğu eserler, 17 yılın ardından yeni müzeye taşındı. Eserlerin gelecek yıl açılacak müzede halkın izlenimine sunulacağı belirtildi. 
'ÇOK ÖNEMLİ HEYKELLER VAR'
Aigai Kazı Heyeti Başkanı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sezgin, heykellerin Manisa müzesine değer katacağına inandıklarını belirterek, "Aigai Antik Kenti'nde kazı çalışmaları 2004 yılında başladı. Kazı çalışmalarının ilk başladığı halk meclisi (Bouleutreion) binasında ilk yıllardan itibaren çok sayıda heykel ile karşılaştık. Bu heykeller Aigai Kazı Deposu'nda korunuyor. Bu heykeller önemli bir onurlandırma heykel grubu. Meclisi yapan aile, öldükten sonra onurlandırılarak, heykelleri meclise dikilmiş. Bunun dışında çok önemli bir heykel var. Evlerin ve kentlerinin koruyucusu 'Tanrıça Hestia' heykeli de var. Bugün itibarıyla Manisa Müzesi'ne taşımaya başladık. Bunca yıldır yeni bir müzenin inşası bekleniyordu. Müzenin inşaatı bitmek üzere, son aşama olarak heykelleri oraya taşıyoruz. Heyecanlıyız. Heykeller ilk defa restore edilerek ayağa kaldırılacak. Bu heykellerin Manisa Müzesi'ne değer katacağına inanıyorum. Böylesine önemli heykel grubu hem bilim dünyasına kazandırılmış olacak hem de insanların beğenisine sunulacak" dedi.
'GÜNÜMÜZE ULAŞAN TEK HESTIA HEYKELİ'
Doç. Dr. Sezgin, "Önümüzdeki yılın ortalarına doğru müzenin açılacağını düşünüyoruz. Toplam 8 heykel var ama binlerce parçası var. Bu heykellerin kaidelerinde isimleri var ve soy ağacı ortaya çıkıyor. Heykellerin ikisinde ayrıca heykeltıraşın imzası var. Bu da çok kıymetli. M.Ö. 2'nci yüzyıldan bahsediyoruz. Bu dönemde Bergamalı heykeltıraşlar gelerek burada çalışmış. Bu heykeltıraş imzaları Bergama'da da yok, sadece Aigai'de var. Onun dışında belki de en özeli tanrıça Hestia heykeli çünkü Hestia, kentin hem birliği hem de düzenini sağlayan koruyucu tanrıçası. Antik dönemde çok az heykeli olan tanrıça. Başka kentlerde de vardır tabi ki ama onlar bronzdan yapıldığı için büyük ihtimal eritilmiş ve günümüze ulaşmamış. Aigai'deki tanrıça Hestia heykeli günümüze ulaşan tek heykel" diye konuştu.

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Aigai Kazı Heyeti Başkanı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sezgin'in konuşması
-Aigai Antik Kenti'nden görüntü
-Müzeden dron görüntüsü

Haber-Kamera: Ersan ERDOĞAN / MANİSA, ()

=====================================

6) BURDUR'DA ANAOKULU ÖĞRENCİLERİNE DEPREM EĞİTİMİ

Burdur'da Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından 112 bin kişiye afet eğitimi verildi.  Eğitimler kapsamında anaokulu öğrencileri de afet konusunda bilinçlendirildi. 
Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından, 2021 Afet Eğitim Yılı kapsamında Afet Farkındalık eğitimleri devam ediliyor. Müdürlükte görevli 20 eğitmen tarafından 112 bin kişiye eğitim verilen Burdur'da yıl sonuna kadar 210 bin kişiye eğitim hedefleniyor. Eğitimlerde kentte anasınıfı, ilkokul, ortaokul, lise, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencileri ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile vatandaşlara bilgilendirildi.
Burdur AFAD İl Müdürü Yasin Tokgöz, kentte afet eğitim serferberliği başlattıklarını söyledi. Ekim ayına kadar camilerde, kamu kurum ve kuruluşlarında, emniyet müdürlüğü, garnizon ve jandarma komutanlığında, eğitim gerçekleştirdiklerini anlatan Tokgöz, pandemi sürecinde de öğrencilere yönelik online eğitim gerçekleştirdiklerini belirtti. 
Örgün eğitimin başlamasıyla üniversite ve okullardaki öğrencilere yönelik eğitim çalışymalarına devam ettiklerini dile getiren Tokgöz, "Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde eğitim programımızı yapıp, anaokullarından başlayarak, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Afet kültürünün oluşması amacıyla okullarda eğitime çok önem veriyoruz. Çocukları afete karşı bilinçlendirirsek toplumumuzda sonraki nesillerde Afet kültürü oluşturma imkanımız olacaktır" diye konuştu.

Görüntü Dökümü
-----------------------
- Anasınıfında verilen eğitim
- Yasin Tokgöz ile röp.

HABER-KAMERA: Mesut MADAN/BURDUR,()

=====================================

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER