Diyanet'ten sözlük tartışmasına cevap niteliğinde cuma hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığı, kuruma yönelik son günlerde artan '9 yaşındaki kız çocuklar evlenebilir' yolundaki eleştiriler üzerine bu haftaki cuma hutbesini bu konuya ayırdı. Açıklamada 'çocuklara istismara bırakmak azla caiz değildir 'denildi.

Diyanet'ten sözlük tartışmasına cevap niteliğinde cuma hutbesi

Hutbede, "Evlilik bilinç ve sorumluluk gerektirir. Eş ve anne olmanın anlamını idrak etme rüştüne erişmemiş bir kızın evlendirilmeye çalışılması asla kabul edilemez bir durumdur" denildi.

Hutbe konusu boyunca kadınların haklarından ve özgürlüklerinden bahsetti. Sözlük hakkında iddiada bulunanlara cevabını verdi. Hutbede Peygamber efendimizin hayatından da bir örnek vardı.

'İSTEMEDİĞİM HALDE BENİ EVLENDİRMEYİ DÜŞÜNÜYOR'

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve müftülüklere iletilerek cuma hutbesinde okunması istenen 'Dünyadaki Cennetimiz, Aile'  başlıklı hutbede, Hz. Muhammed'in yanına gelen genç bir kızın "Ya Resulallah! İstemediğim halde babam beni kardeşinin oğlu ile evlendirmeyi düşünüyor" diyerek serzenişte bulunduğu belirtildi.

'KIZLARIN SÖZ HAKKI OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENMEK İSTEDİM'

Okunan hutbede bu durum şöyle aktarıldı: 

"Rahmet elçisi, derhal kızın babasını çağırttı. Zira olayı bir kez de babadan dinlemek ve şayet fikri sorulmadan evlendirilmek isteniyorsa kıza tercih hakkı tanımak istemişti. Bu durum karşısında kendini güvende hisseden genç kız 'Ey Allah'ın Resulü! Nikah konusunda kadınların da söz hakkı olup olmadığını öğrenmek istediğim için size müracaat ettim' dedi."

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40