Diyarbakır yenileniyor

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gitti.

Diyarbakır yenileniyor

Çavuşoğlu, terörün Diyarbakır’daki izlerine değinerek, “Malumunuz çok kısa bir süre önce burada sadece insanların canına kasteden değil, aynı zamanda tarihi ve kültürel eserlerimize de düşmanca tavırlar benimseyen terör örgütü, Sur içerisinde 14 tarihi esere zarar verdi. Şu anda restorasyon işlemlerimizi başlatmış bulunuyoruz. Diyarbakır’daki terörün izlerini sileceğiz” şeklinde konuştu.

TERÖR İZLERİ SİLİNİYOR

Bunlardan 12'sinin Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olduğunu bildiren Çavuşoğlu, şunları anlattı: “Tabi terör sadece insana, belli bir düşünceye, sadece İslam'a değil insanlığın ortak değeri olan her şeye karşı büyük bir düşmanlık göstermektedir. Terör tarafından harabe haline getirilmiş Ermeni Protestan ve Ermeni Katolik kiliselerini de restore kapsamına aldık. Bunlarında restorasyonunu gerçekleştiriyoruz. Bu süreçte Diyarbakırımızın tekrar cazibe merkezi olması, o hedeflediğimiz beş milyon turistin buralara seyahat etmesi için bizler üzerimize düşeni hem hükümet hem de görev kapsamımda bulunan vakıflar olarak gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”

“DİYARBAKIR KALKINACAK”

Ecdadın taştan bir medeniyet ördüğünü, vakıfların ise insanlığa hizmet etmenin fonksiyonu olduğunu anlatan Çavuşoğlu, bütün canlılara hizmet etme gayesinin vakıflar aracılığıyla oluşturulduğunu belirtti. “Bizim medeniyetimiz Diyarbakır, Türkiye ve bütün illerimiz ve bölgemizdeki medeniyetimiz, yaşatma üzerine kurulmuş bir medeniyet, birlik ve beraberlik üzerine kurulmuş bir medeniyettir." ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir insanı öldürmenin bütün bir insanlığı öldürmek olduğu, bir insanı yaşatmanın da bütün bir insanlığı yaşatmak olduğu tasavvurundan hareketle bir medeniyet tasavvuru ortaya koyuyoruz. Güzel işler olacak. Diyarbakır gelişecek, kalkınacak. İnsanımız selametle barış ve huzur içerisinde Diyarbakır'ın kendi kodlarına yakışacak bir tarzda burada hayatını idame ettirecek. Terörle etkili bir mücadelemiz var. Bunu sürdürmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki süreç bölgemiz ve Diyarbakır için de çok güzel işlerin gerçekleştirileceği bir süreç olacak.”

TERÖR 14 ESERE ZARAR VERDİ

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde İslam'ın 5. Harem'i Şerif'i olarak kabul edilen tarihi Ulu Cami önünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu, Vakıflar Bölge müdürleri ile Diyarbakır'da bir araya geldiklerini belirterek, kentte genişletilmiş bir istişare toplantısı yapacaklarını belirtti. Toplantıda, Diyarbakır özelinde hem de Türkiye genelinde vakıflara yönelik ileriki süreçte yapılacak çalışmaların planlamalarını hazırlayacaklarını, mevcut çalışmaları gözden geçireceklerini anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Diyarbakır açık hava müzesi diyeceğimiz kadim bir kent. Diyarbakır birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Burada 27 sahabe ve 2 peygamber meftun. Dolayısıyla hem kültürel hem tarihi hem de inanç bakımından merkezi konumda. Bölge, Türkiye ve bu coğrafya için çok önemli bir yer. Malumunuz çok kısa bir süre önce burada sadece insanların canına kasteden değil, aynı zamanda tarihi ve kültürel eserlerimize de düşmanca tavırlar benimseyen terör örgütü Sur içerisinde 14 tarihi esere zarar verdi. Bunlardan 12'si vakıf eseri. Şu anda restorasyon işlemlerimizi başlatmış bulunuyoruz. Başta 'Kurşunlu' dediğimiz Fatihpaşa Camisi olmak üzere Şeyh Arap, Kadı, Şeyh Mutahhar ve Ulu Cami ile Dört Ayaklı Minare'de restorasyonlar hızla devam ediyor.”

RESTORASYONLAR SÜRÜYOR

PKK'lı teröristlerin Sur ilçesinde kiliselere de zarar verdiğini anımsatan Çavuşoğlu, “Terör, belli bir dine ve kesime değil insanların tüm ortak değerlerine düşmanca tavır benimseyen bir şey. Son zamanlarda devletimizin, hükümetimizin kararlı tutumu çerçevesinde sürdürmüş olduğumuz terörle mücadele konsepti gerçekten çok etkili oldu. Bütün bir insanlık ve dünya olarak teröre karşı hep birlikte mutabakat sağlayıp, mücadele vermek zorundayız” diye konuştu. Çavuşoğlu, terör örgütünün sadece İslam dinine ilişkin vakıf ve kültürel eserlere değil aynı zamanda Ermeni Protestan ve Katolik kiliselerini de aynı şekilde harap ettiklerini vurgulayarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak bu iki kilisenin de restorasyonuna devam ettiklerini kaydetti. “Son 30 yıldan bu yana Diyarbakır hiç hak etmediği bir durumla karşı karşıya kaldı. Maalesef bu muhteşem, 'medeniyet müzesi' diyeceğimiz Diyarbakır, hiç de istenmeyen terör olaylarıyla anılmış oldu” diyen Çavuşoğlu, Diyarbakırlılara bu süreçte verdikleri destekten dolayı teşekkür etti

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER