Doğu guta'da ölümler sürüyor

Esed rejiminin Suriye'nin başkenti Şam'daki Doğu Guta bölgesine düzenlediği saldırılarda biri sivil savunma (Beyaz Baretliler) görevlisi 7 sivil hayatını kaybetti.

Doğu guta'da ölümler sürüyor

Esed rejiminin Doğu Guta'daki bazı ilçe ve beldeleri hedef alan saldırılarının önceki gün geç saatlere kadar sürdüğünü bildirdi. Bu arada Hammuriye beldesindeki kurtarma çalışmalarına giden bir sivil savunma aracı, rejimin misket bombalı saldırısına hedef oldu. Saldırıda sivil savunma kurtarma ekibinden Aladdin Cuha hayatını kaybetti. Rejim güçlerinin dün sabah erken saatlerden itibaren Haresta, Arbin, Duma, Ayn Terma, Merc ve Misraba bölgelerindeki sivil yerleşim yerlerine düzenlediği yoğun saldırılarda 9 sivil yaşamını yitirmişti. Bombardımanlarda yaralananlar, sivil savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerince sahra hastanelerine taşındı.

1 HAFTADA 73 SİVİL ÖLDÜ

Esed rejiminin son bir haftada Doğu Guta'nın ilçe ve beldelerine top ve misket bombalarının da kullanıldığı saldırılarında aralarında çocukların da olduğu 73 sivil yaşamını yitirdi. Arama ve kurtarma çalışmalarına katılan sivil savunma ekipleri, saldırılarda 4 çalışanını kaybetti. Yoğun hava saldırılarının yaşandığı bölgelerde esnaf, iş yerlerini kapattı. Rejimin 5 yıldır kuşatma altında tuttuğu Doğu Guta, Astana anlaşmaları çerçevesinde 'gerginliği azaltma bölgesi' ilan edilmişti. Rejimin garantörü Rusya, 22 Temmuz'da ateşkesin yürürlüğe girdiğini duyurmuştu ancak buna rağmen Esed rejiminin saldırıları aralıksız sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER