FETÖ'cü hain direnen gençleri şehit etti

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Jandarma Karargahı’ndaki olaylara ilişkin görülen davada ifade veren sanık Uzman Erbaş Akif Cin, sanık eski Yarbay Terzi’nin hain girişime direnen ve bayrak taşıyan iki genci şehit ettiğini söyledi.

FETÖ'cü hain direnen gençleri şehit etti

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı’nın Beştepe Karargahı'ndaki eylemlerle ilgili 244 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam edildi. Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen davada savunması alınan sanık Erdem Küçük, olay tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı’nda Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulu (MEBS) Başkanlığında muhabere astsubayı olarak görev yaptığını söyledi. Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz'da ev taşıma işlemi nedeniyle gece saatlerine kadar temizlik yaptığını belirten Küçük, televizyonu kuramadığı için teşebbüs haberlerini sonradan öğrendiğini iddia etti. Çapraz sorgu sırasında Mahkeme Başkanı Abdullah Köksal, 15 Temmuz akşamına ait HTS kayıtlarına göre Küçük'ün o gece birçok bölgede bulunduğunun tespit edildiğini anımsatarak, sanıktan bu durumu açıklamasını istedi. Sanık Küçük de askeri birliğe gitmediğini, bu yönde şahitlik yapabilecek isimler olduğunu iddia etti.Başkan Köksal'ın, "Şimdi, sen ve FETÖ elebaşı ıssız bir adada olsanız ne yapardın?" sorusuna Küçük, "Bu yapılanların hesabını sorardım." yanıtını verdi.

FÖTÖ’CÜLER HALKA ATEŞ ETTİ

Sanık uzman erbaş Akif Cin de hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini ve sulh ceza hakimliği’nde verdiği ifadenin geçerli olduğunu dile getirdi. Olay tarihinde Ankara Mamak 28. Mekanize Tugay Komutanlığı’nda sözleşmeli uzman erbaş olarak görev yaptığını bildiren Cin, 15 Temmuz'da bölük komutanı Yüzbaşı Sungur Poroy'un kendisini arayıp, tabur komutanı sanık eski Yarbay Ertuğrul Terzi'nin hafta sonu alarm vereceğini söylediğini aktardı. Emir üzerine teçhizatlarını alarak, garajlar bölgesine geçtiklerini belirten Cin, zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) araçlardan birinin şoförü olarak görevlendirildiğini, araca Poroy'un da bindiğini kaydetti. Kurtuluş Parkı ve Hacettepe bölgesinin emniyetini alacaklarını öğrendiğine işaret eden Cin, intikal sırasında Terzi'nin emriyle Beştepe güzergahına geçtiklerini söyledi. Jandarma Genel Komutanlığı karargahına geldiklerinde halkın araçların önünü kestiğini anlatan Cin, bu sırada tabur komutanı Terzi'nin elinde tabancasıyla araçtan inerek halka "Gidin, uzaklaşın, sizin için geldik." dediğini belirtti. Halkın geri adım atmaması üzerine Terzi'nin tabancasıyla havaya ateş ettiğini öne süren Cin, "Terzi, havaya ateş etti, şarjörünü bitirdi. Sonra piyade tüfeğiyle sağa sola rastgele ateş etmeye başladı. İki genci şehit ettiğini gördüm. Bunların sırtında bayrak vardı." dedi.

"SENİ VURACAKTIM"

Tabur komutanı Terzi'nin bir kez daha havaya ateş ettiğini, diğer askerlerin de ateş açması için emir verdiğini iddia eden Cin, ZPT kulesindeki bir astsubayın havaya 2 kez ateş edince ayaklarından tutarak kendisine engel olmaya çalıştığını savundu. Sanık Terzi'nin o gece sürekli telefonla görüşmeler yaptığını vurgulayan Cin, "Terzi bir görüşmesinde 'Gerekirse burada öleceğiz, ölmek var dönmek yok.' diyordu ancak kiminle konuştuğunu bilmiyorum." diye konuştu. Ertuğrul Terzi'yi vurmak için izin istediğini bölük komutanı Poroy'ın araçtan inmesi halinde vurulacağını söylediği iddiasını paylaşan Cin, bu görüşmeye diğer sanıkların da şahit olduğunu ileri sürdü. Çapraz sorgu sırasında Ertuğrul Terzi sanığın beyanlarını kabul etmediğini belirterek, "Benim darbeci olduğumu iddia ediyor bunu hangi aşamada öğrenmiş?" diye sordu. Cin de "Sırtında bayrağı olan iki kişiyi vurmanla senin darbeci olduğunu anladım. Bölük komutanı izin verseydi seni vuracaktım." şeklinde yanıtladı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER