FETÖ'çü hainler, tazminat ödeyecek

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında uçakların ve zırhlı araçların bombalaması sonucu oluşan zararın karşılanması için 661 sanık hakkında 34 milyon 559 bin 647 liralık tazminat davası açıldı.

FETÖ'çü hainler, tazminat ödeyecek

 

   Emniyet Genel Müdürlüğü’nce Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında bombalanma sonucu bina ve araçlarında oluşan zararın karşılanması için örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 661 sanık hakkında 34 milyon 559 bin 647 liralık tazminat davası açıldı.

   Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesince görülecek davanın 197 sayfalık dilekçesinde, darbe girişimi sırasında Ankara Emniyet Müdürlüğü ile bağlı birimlerin taşınır ve taşınmaz mallarında meydana gelen zararın, cuntacılardan tahsil edilmesi talebinde bulunuldu. Eylemleri nedeniyle davalıların, doğan zarardan müşterek ve müteselsilen sorumlu oldukları vurgulanarak, mahkemeden kurumun lehine 34 milyon 559 bin 647 lira maddi tazminata hükmedilmesi istenildi.

   TAZMİNAT İSTENEN

   BAZI HAİNLER

   "Fetullah Gülen, Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Akın Öztürk, Mehmet Dişli, Mehmet Partigöç, Hakan Evrim, Nurettin Oruç…’’

   ‘MALLARINA EL KONULSUN’

   Dilekçede, mal varlığı kaçırma ihtimaline karşı ceza davaları beklenmeksizin davalıların taşınır ve taşınmaz malları ile üçüncü kişilerdeki hak ve alacakları üzerine tedbir konulması talep edildi. "Teşkilatımız, tarihimizin hiçbir döneminde olmadığı şekilde maddi zarara uğramıştır" Denilen dilekçede; Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesindeki şube binaları, bilgi işlem merkezleri, plaka tanıma sistemleri ve MOBESE'ler ile 186 farklı modeldeki aracın ağır hasar gördüğü, 55 aracın ise kullanılamaz hale geldiği kaydedildi.

   ‘GÖRÜLMEMİŞ HAİNLİK’

   "Teşkilatımız, tarihimizin ve demokrasimizin hiçbir döneminde olmadığı şekilde büyük maddi zarara uğramıştır" ifadesi kullanılan dilekçede, davalıların darbe girişimi sırasında üstelendikleri rollerine ilişkin açıklamalara yer verildi. Dilekçede, bir numaralı davalı örgüt elebaşı Gülen'in darbe girişiminin planlayıcısı olduğu ve emrini verdiği belirtilerek, "Davalı Fetullah Gülen'in, darbenin yönetim merkezi Akıncı Üssü'ndeki eylemleri koordine etmesi, emir ve talimat vermesi, diğer yöneticilerle eylem ve iş birliği içinde bulunması, darbeye teşebbüs faaliyeti sırasında gerçekleştirilecek eylemlerle ilgili darbeyi yönetip organize edenlere, Adil Öksüz ve Kemal Batmaz vasıtasıyla emirler vermesi nedeniyle sorumlu olduğundan meydana gelen bütün zarar ve ziyandan sorumluluğu bulunmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER