Gelenek, kültür ve müzik üzerine ilk üniversite

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kurulan Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğüne atadığı bağlama ustası Prof. Dr. Erol Parlak, üniversiteye ilişkin projelerini, hedeflerini ve üniversitenin müzik alanında üstlendiği misyonu anlattı.

Gelenek, kültür ve müzik üzerine ilk üniversite

Yeni kurulan Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanan Prof. Dr. Erol Parlak, üniversitenin ruhunun temelde geleneğe dayalı olacağını belirterek, "Bu geleneğe dayalılıktan, salt bir müzik türünün olacağı bir üniversitenin anlaşılmaması gerekir. Üç kültür de üniversitede bir arada olacak. Geleneği, toprağımızın ruhunu bilmemiz lazım. Dünyanın en zengin kültür coğrafyasındaki birikimi anlamamız lazım. Bunu anlamadan ve bunun üzerinden yürümeden dünyada kendimizi kimlikli, kişilikli ifade etmemizin yolu yoktur. Üniversitemizin temelinde olan anlayış bu" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kurulan Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğüne atadığı bağlama ustası Prof. Dr. Erol Parlak, Türkiye'de bir müzik üniversitesi kurulması önerisini, geçen yıl Beştepe'de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde yaptığı teşekkür konuşmasında getirdiğini ve Türkiye'de sanatın, özelinde de müziğin profilinin nasıl olduğunu, yaşanan sorunların nasıl aşılabileceğine dair çeşitli projeleri aktarmaya çalıştığını belirtti. Bu projelerden birinin tematik müzik üniversitesi kurulması olduğunu aktaran Parlak, özellikle batıda bu tür üniversitelerin yaygın olduğunu, Türkiye'de de yeni yeni geliştiğini, müzik alanında ise bu tarz üniversitelerin hiç olmadığını ifade etti.

“BÖYLE BİR ÜNİVERSİTE’YE İHTİYAÇ VARDI”

Türkiye'deki üniversitelerde müziğin çoğunlukla teknik üniversitelerin içinde yapılanmış bir şekilde olduğunu, kendini ifade edebilecek mecraları da çokça da bulamadığını dile getiren Parlak, "Türkiye, çok güçlü bir sanat potansiyeli olmasına rağmen kendisini ifade edemez bir durum arz etmekteydi. Müzik eğitimcileri ve sanatçılar olarak bunun bir takım olumsuzluklarını yaşıyoruz. Böyle bir üniversiteye ihtiyaç olduğunu hissettim, yıllardan beri de düşünüyordum. Bu aslında konuşmamın içinde bir cümleydi. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu çok dikkatli bir şekilde takip etmişler. Konuşmamın içinden, bir müzik üniversitesi kurulmalıdır dileğimi çekip alarak bana 'Hocam üniversiteyi kuruyor muyuz?' dediler. Ben de büyük hizmet olur dedim. Bu şekilde süreç başladı. " diye konuştu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüzü Doç. Dr. İbrahim Kalın ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Sağer'in de emek ve desteğiyle bir çalışma yürüttüklerini belirten Parlak, hazırladıkları rapor doğrultusunda YÖK'ün 5 Nisan'da düzenlediği toplantıya sanat kurumlarından akademisyenlerin katıldığını söyledi.

“En zengin kültür coğrafyasındayız”

Prof. Dr. Parlak, üniversitenin kurulmasının ardından rektör atamasının gerçekleştiğini ve dün akşam itibariyle görevinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onandığını hatırlattı. Türkiye'nin içinde bulunduğu konumundan ve sosyo-kültürel yapısından kaynaklı müzik alanında bir kaç başlılık olduğunu aktaran Parlak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir Türk Sanat Müziği birikimimiz var bizim 600 yıllık Osmanlı geleneğinden intikal eden. Daha çok şehre dönük yüzü olan Türk Sanat Müziği kültürümüz var. 300 yıldır batılılaşma serüvenimiz var ve bunun içinde batı müziği birikimimiz var. 5-10 bin yıllık çok derin bir geçmişi olan Anadolumuzun geleneksel kültürü var. Bunların her biri birbirinden bağımsız. Çoğu müzik kurumlarında birbiri ile ayrışmış durumda duruyorlar. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'nda bunun karma eğitimi yapılıyor. Karma modeller var ama modernleşme çalışmalarının başladığı 200 yıllık tarih içinde bunlar hep kopuk şekilde geldiler ve bir zıtlıklar zemini oluşmuş durumda. Kurumlar birbirlerinden bağımsız hareket ediyorlar. Bir türlü de uzlaşma kültürü çıkmıyor. Bu da ülkemiz adına bir olumsuzluk yaratıyor. Dünyanın en zengin kültür coğrafyasındayız ama dünyada tanınmıyoruz. İşte bu zıtlıklar zemini, bu kültürel potansiyelimizi, insan ve kültür kaynağımızı çok güçlü bir şekilde değerlendirip, kendimizi dünyaya kimlikli, kişilikli sunmamızın önünde büyük bir engel olarak duruyor. Benim yeni bir müzik kurumu telaffuz etmeye çalışmamın sebebi budur. Kurumlarımız bu konuda bir çözüm üretmeyecekse, tematik bir üniversite olmalı ve bizim üç büyük kaynaktan gelen kültürümüzü birleştirerek dünyaya çok güçlü bir yanıt vermeliyiz. "

Parlak, Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin, 5-10 bin yıllık kültürü, 600 yıllık Osmanlı'dan kalan güçlü miras ve 300 yıllık Batılılaşma serüveninden edindiğimiz kazanımları bir araya getirerek, güçlü bir alt yapı ve anlayış geliştirerek, bu alanda Türkiye'nin kendisini ifade etmesini sağlayacağını belirtti. Üniversitenin ruhunun temelde geleneğe dayalı olacağını ifade eden Parlak, bu geleneğe dayalılıktan, salt bir müzik türünün olacağı bir üniversite olacağının anlaşılmaması gerektiğini vurguladı. Üç kültürün de üniversitede bir arada olacağını anlatan Parlak, "Geleneği, toprağımızın ruhunu bilmemiz lazım. Dünyanın en zengin kültür coğrafyasındaki birikimi anlamamız lazım. Bunu anlamadan ve bunun üzerinden yürümeden dünyada kendimizi kimlikli, kişilikli ifade etmemizin yolu yoktur. Üniversitemizin temelinde olan anlayış bu" dedi. Üniversitede pop, jazz ve gücel müziklerin de olacağını ifade eden Parlak, jazz okuyan bir öğrencinin piyano bilmesi gerektiği gibi tamburu, bağlamayı, makamları, perde yapısını, uslupları, tarzları, türleri, repartuvarı bilmesi gerektiğinin önemine işaret etti. Üniversite bünyesinde Müzik Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Müzik ve Sanat Eğitimi Fakültesi, İcra Sanatları Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Güzel Sanatlar Meslek Yüksek Okulu, Güzel Sanatlar Enstitüsü'nün yer alacağını belirten Parlak, ayrıca sürekli eğitim merkezleri, uzaktan eğitim merkezleri, ses ve bilgi kütüphaneleri, araştırma merkezlerini de içeren donanımlı bir üniversite hedeflediklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER