Hedef: 1.5 Milyar Dolar

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyük bir hedefi açıkladı. Erdoğan, Belarus ile ticarette 1,5 milyar dolarlık bir hedefin bulunduğuna işaret etti.

Hedef: 1.5 Milyar Dolar

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko bugün Türkiye’ye geldi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Beştepe'de resmî törenle karşılanan Lukashenko, tören kıtasını selamladı.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko dün Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi tören ile karşılandı. Törenin ardından heyetlerini birbirlerine takdim eden ve basın mensuplarına tokalaşarak görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko, baş başa ve heyetler arası görüşmelerini Beştepe'de gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan konuşmasında, Belarus ile ticarette 1,5 milyar dolarlık bir hedefin bulunduğuna işaret etti. “Türkiye Belarus’un bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Aramızdaki iş birliğini her düzeyde daha da yukarıya taşımaya çalışacağız. 9. Savunma Sanayi iş birliği toplantısı Şubat ayında Ankara’da yapıldı. Gerekli hazırlıklar vakitlice yapılmış ve anlaşmalar hazırlandı. Ticaret hacmimiz gelişme eğilimi içerisinde görüldüğü gibi aramızda 6 anlaşma imzalandı. Bir ticaret hacmi hedefi kondu. Yeni hedefimiz bir buçuk milyar dolardır. Türkiye ve Belarus bunu başarabilecek düzeydedir.”

“İş birliği alanlarımızın çeşitlendirilmesi de ele aldığımız konular içerisindedir” diyen Erdeğan ifadelerine şu şekilde devam etti:

“ Bilim ve teknoloji arasındaki ilişkilerimiz bu anlamda önemlidir. Türkiye-Belarus ortak bilim ve teknoloji komitesi ilk toplantısını gerçekleştirdi. Belarus son yıllarda özellikle bilişim sektöründe kayda değer gelişmeler sağlamıştır.” Belarus’taki  Türk kültürüne ve Türkçe’ye olan ilgi ve Belaruslu turistlerin en çok tercih ettiği ülkelerden birisinin Türkiye olması memnuniyet verici olduğunu dile getiren Erdoğan,  Türkiye Belarus ilişkileri sağlam temeller üzerinde gelişme gösterdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanına bu kadar sıcak ve güzel bir karşılamayla yaptığı için teşekkür eden Lukashenko “ Ben 23 yıl evvel buradaydım. Türkiye ile olan ilişkilerimize çok önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Fetö ile mücadelede Belarus’tan destek gördüklerini belirten Erdoğan, “Belarus bu mücadelemizde bizi yalnız bırakmamış gerekli adımları atmaktan kaçınmamış Fetö bağlantılı derneklerin tasfiyesini sağlamıştır” diyerek Belarus Cumhurbaşkanı’na teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER