İnsanları ölüme götüren 4 kişi yakalandı!

Karaburun açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batmasına ilişkin yasa dışı geçişi organize ettikleri tespit edilen 4 kişi yakalandı. Zanlıların İstanbul'dan gelen ve kişi başı bin 500 dolara anlaştıkları düzensiz göçmenleri İzmir'de karşıladıkları ve bir evde iki grup halinde misafir ettikleri ileri sürüldü.

İnsanları ölüme götüren 4 kişi yakalandı!


İzmir'in Karaburun ilçesinde teknenin batması sonucu 8  düzensiz göçmenin cesedine ulaşılan ve bir kişinin de sağ kurtulduğu olaya  ilişkin, yasa dışı geçişi organize ettikleri iddia edilen 4 zanlı gözaltına  alındı. 

Alınan bilgiye göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve  İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 28 saat can yeleğiyle  yüzdükten sonra karaya çıkmayı başaran Irak uyruklu 30 yaşındaki Mıhabat İsmael  Ali'nin verdiği bilgiler doğrultusunda çalışma başlattı.


Polis ekipleri, kişi başı bin 500 dolara anlaştıkları düzensiz  göçmenleri İstanbul'dan İzmir'e gelişlerinde karşılayan ve Foça ilçesine  transferlerini sağlayan 4 zanlının kimliklerine ulaştı.

Operasyon düzenleyen ekipler, şüpheli 4 kişiyi yakaladı.

Emniyette ifadeleri alınan zanlıların İstanbul'dan gelen göçmenleri  karşıladıklarını ve Karabağlar ilçesinde iki grup halinde evlerde misafir  ettiklerini itiraf ettikleri öğrenildi.

Bu arada, tekneyi kullanan kişinin deniz yolu taşımacılığında  tecrübesinin olmadığı, kısa bir eğitim sonrası teknenin Irak uyruklu bir düzensiz  göçmene teslim edildiği bilgisine ulaşıldı.

Öte yandan, İzmir Adli Tıp Kurumunda otopsisi yapılan olayda hayatını  kaybeden 8 kişiden birinin, karaya ulaşmayı başaran Mıhabat İsmael Ali'nin eşi  olduğu kesinlik kazandı.

Olayda suda kaybolduğu değerlendirilen diğer 26 düzensiz göçmeni arama  çalışmaları sürüyor.

Karaburun açıklarında göçmenleri taşıyan teknenin batması sonrasında  6'sı karada, 2'si denizde olmak üzere 8 kişinin cesedine 10 Ekim'de ulaşılmış,  kazadan kurtulan bir kadının ifadesi doğrultusunda kayboldukları değerlendirilen  26 kişinin aranmasına başlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2018, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16