Keçeye yeni bakış açısı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ve Öğretim Görevlisi Dr. Jovita Sakalauskaite, Uruguay’ın başkenti Montevideo’da düzenlenen 7. Uluslararası Dünya Çağdaş Tekstil Sanatları Bienali’nde onur ödülü aldı.

Keçeye yeni bakış açısı

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, kadının varlığını, hayat vermesini ve ölümünü keçelerle anlatan sanatçılar, 75 sanatçının eserleriyle katıldığı bienalden Türkiye’ye ödülle döndü. Konuyla ilgili değerlendirmelerine yer verilen Prof. Dr. Adanır, kadını keçe üzerinden oluşturdukları objelerle simgelediklerini eserlerin bienal jürisinin beğenisini kazandığını bildirdi.

“Kadın çok güçlü bir varlık”

Bienalde farklı kültürlere ait tekstil sanatı eserlerinin yer aldığını kaydeden Adanır, “Biz de keçeye üç boyutlu formlar verdik. Ana tanrıça figürlerinden yola çıkarak keçeyle kadını anlatmak istedik. Kadının ana tanrıça olduğunu göz önüne sermeyi amaçladık. Bu projede kadının ne kadar güçlü bir varlık olduğunu vurguladık. Çalışmamız da bienal jürisinin dikkatini çekti. Türkiye ve kentimizi, Uruguay’da temsil ettiğimiz ve onurlandırıldığımız için çok mutluyuz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER