Kimlik kartında e-imza dönemi başlıyor

Kimlik kartlarına e-İmza yükleme işlemleri başlıyor. E-imza yükleme işlemlerine 50 ilde başlanacak. Vatandaşlar işlemleri, nüfus müdürlüklerindeki nüfusmatikler aracılığıyla yapılabilecek.

Kimlik kartında e-imza dönemi başlıyor

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 21 Eylül 2020'de hayata geçirilen Hayat Kimliğinle Kolay projesinin ikinci adımını kimlik kartlarına e-İmza yüklenmesi oluşturuyor.

Bu kapsamda, e-İmza yükleme işlemleri bugünden itibaren 50 ilde nüfus müdürlüklerindeki nüfusmatikler aracılığıyla yapılabilecek.

E-İMZA İŞLEMLERİ HANGİ İLLERDE YAPILABİLİNECEK?

Bu iller Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak olacak.

50 ilde nüfusmatiklerde e-İmza yükleme işlemlerinin başlamasından  kısa süre sonra ülke genelinde Nüfus Müdürlüklerinde, tapu müdürlüklerinde ve bankalarda e-İmza yüklenme işlemleri yapılabilecek.

Uygulama ile vatandaşlar yeni nesil kimlik kartını sürücü belgesi olarak kullanabilmelerinin  yanı sıra e-İmza olarak da kullanabilecek.

Hüsniye Mollaoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER