O sanıklar hakim karşısında

"Çiftlik Bank" olarak bilinen sistemin kurucu ve yöneticilerine yönelik açılan dava kapsamında, 48 sanığın yargılanmasına başladı.

O sanıklar hakim karşısında

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, 11 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Melih Osmançavuşoğlu, duruşma salonunda yeterli yer bulunmadığı gerekçesiyle basın mensupları ile izleyicileri duruşma salonuna almadı. Duruşmanın, sanıkların kimlik tespitinin alınmasıyla devam ettiği öğrenildi.

Öte yandan, duruşma salonunun bulunduğu koridor da çelik bariyerlerle kapatıldı. Buradan da sanıklar ve avukatlarının haricinde kimsenin girişine izin verilmiyor.

REKOR HAPİS İSTEMİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, gelir  getirme vaadiyle oynanan ve sisteme yeni katılımcıların girmesiyle devam  ettirilen, aynı zamanda fiilen çiftlikler de oluşturularak gelir elde edildiği  iddia olunan sistem aracılığıyla örgüt faaliyeti kapsamında bilişim sistemleri ve  ticaret şirketlerini araç olarak kullanıp nitelikli dolandırıcılık suçları  işlendiği ve elde edilen suç gelirlerinin de aklandığı iddiaları üzerine  soruşturma başlatıldığı belirtiliyor.

İddianamede, soruşturma kapsamında ilgili sistem bünyesinde faaliyet  gösteren tüm şirketlere kayyum atandığı, örgütün para alışverişini sağlamak üzere  kullandığı tüm banka hesaplarında yer alan paralara da el konulduğu kaydediliyor.

Sistem sayesinde 132 bin 222 katılımcıdan, sistemin çalışmaya  başladığı 31 Temmuz 2016 tarihinden itibaren 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira  toplandığı belirtilen iddianamede, katılımcılara bu dönemde 687 milyon 838 bin  995 lira geri ödeme yapıldığı bilgisi verildi.

Brezilya, Uruguay, KKTC ve ABD adli makamlarına yönelik iade  talepnamesi düzenlenerek firari şüpheliler Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Osman Naim  Kaya ve Cengiz Samur'un iadesinin istendiği aktarılan iddianamede, Türkiye'de  bulundukları bilinmekle beraber henüz yakalanamayan şüpheliler Hakan SoysalNiyazi Karakoç ve Serdar Dosdoğru'nun da yakalama emriyle halen arandıkları ifade  ediliyor.

İddianamede, 11'i tutuklu, 7'si firari toplam 48 kişi şüpheli, 3 bin  762 kişi de müşteki olarak yer alırken, şüphelilerden 18'inin örgüt yöneticisi,  23'ünün örgüt üyesi ve 7'sinin de örgüte yardım eden konumunda olduğu  belirtiliyor.

Aralarında firari Mehmet Aydın'ın da bulunduğu 18 örgüt yöneticisi  hakkında "suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme" suçundan ikişer yıldan  altışar yıla, "bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli  dolandırıcılık" suçundan 3 bin 762 kez üçer yıldan onar yıla, "ticari şirketlerin  faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" suçundan yine 3 bin 762 kez üçer  yıldan onar yıla, "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçundan da  altışar yıldan 14'er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, bu kapsamda 18 örgüt yöneticisinin 22 bin 580'er yıldan  75 bin 260'ar yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede, 23 sanığın da "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye  olma", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından dörder  yıldan onar yıla kadar, 7 sanık hakkında ise "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte  yardım etme" ve "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından  dörder yıldan onar yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER