O silahlar geri dönecek

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ile Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili’nin de yer aldığı, Gürcistan Güvenlik ve Savunma Konferansı'na katıldı.

O silahlar  geri dönecek

Konferansın, 'Varşova Zirvesi' Sonrasında NATO: Dayanıklılık Yoluyla Caydırıcılık Sağlama, Bunun Ortaklar Bakımından Yansıları’ konulu oturumunda konuşan Canikli, NATO'nun güney hattında terörün kaynağıyla yüz yüze olan, en ön safta olan tek ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı.

“TÜRKİYE CİDDİ BEDELLER ÖDEDİ”

Canikli, en büyük terör tehdidi olarak nitelendirilen DAEŞ ve El Nusra'nın Suriye'den çıktığına ve beslendiğine dikkati çekti. Türkiye'nin Irak ve Suriye ile bin 400 kilometre sınırının olduğunu hatırlatan Canikli, son bir senede Türkiye topraklarını kullanmak isteyen yüzlerce, binlerce DAEŞ üyesi teröristin yakalandığını, bunların aralarında yabancı teröristlerin de bulunduğu 9 binden fazla kişinin gözaltına alındığını belirtti, “Şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri, Astana'da varılan anlaşma çerçevesinde El Kaide terör örgütü unsurlarını oradan temizlemek amacıyla İdlib'e harekat yapıyor, oradaki yerli, yerel muhalif birliklerle birlikte. Şu anda, bugün, şu an içinde bulunduğumuz saat itibarıyla” diyen Canikli, Türkiye'nin söz konusu süreçte çok ciddi bedeller ödediğini bildirdi.

AYNI KAYNAKTAN BESLENİYOR

Bakan Canikli, terör örgütü DAEŞ’in temizlenmesi için yapılan El Bab'a yönelik operasyona değinerek, şöyle devam etti: “El Nusra bütün hepimizin terör örgütü kabul ettiği, aynı şekilde ağırlıklı olarak Türkiye'yi hedef alan PKK terör örgütü ki yine bütün yine müttefiklerimiz tarafından da terör örgütü kabul edilen bir örgüt. Yine, PKK terör örgütünün Suriye uzantısı YPG var, terör örgütü. Aynı terörist kaynaktan besleniyor, PKK terör örgütü mensuplarını kullanıyor, aynı şekilde aynı yerden kumanda ediliyor. Müttefikimiz, dostumuz ABD, DAEŞ ile mücadele için arazide bu YPG terör örgütüyle şu anda birlikte, DAEŞ’e karşı birlikte, ortak çalışma yapıyor. Yaklaşık, bizim tespitlerimize göre, 40-50 bin kişilik bir orduyu donatacak silah-mühimmat desteği sağladı ki DAEŞ için, DAEŞ’e karşı savaşsın diye. ABD bunu bu amaçla yapıyor, bunu biliyoruz ama o terör örgütünün de nihai hedefi Türkiye. DAEŞ bittiğinde ki bitmek üzere, o silahların tamamı Türkiye'ye dönecek.”

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40