Özel çocuklardan özel çalışmalar

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün ‘Özel eğitim materyalleri’ üzerine hayata geçirdiği projeye dahil edilen 4 merkezden biri olan Bursa'daki Mehmet Torun Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi’ndeki öğrenciler, mobilya ve el sanatları atölyeleri ile matbaada oyun, resimli kart, yapboz ve beceri panosu gibi materyaller üretiyor.

Özel çocuklardan özel çalışmalar

Engelli bireylerin eğitim öğretim imkanlarından en üst düzeyde yararlanmalarını sağlamak amacıyla Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından özel öğrencilere yönelik materyal üretilmesi için çalışma başlatıldı.

Belirlenen 66 çeşit 610 materyal seti, projeye dahil edilen 4 merkezden biri olan Mehmet Torun Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezindeki öğrenciler tarafından da üretiliyor.

ÖZEL BİREYLER İÇİN MATERYAL

Materyaller üretilirken kullanılan malzemeler, öğrencilerin sağlığı için tehdit oluşturmayacak şekilde seçildi. Materyaller zihinsel yetersizliği ve otizm spektrum bozukluğu, özel öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, bedensel ve çoklu yetersizliği bulunan bireyler için hazırlandı.
Merkezde, çeşitli şekiller, sayılar, yapbozlar, abaküsler, matematik kavramlarını öğreten eşleme ve sıralama oyunları, hayvanlar, meyveler, eşyalar ve taşıtların yanı sıra günlük yaşamda karşılaşılacak canlı ve nesneleri öğreten resimli kartlar, el-göz koordinasyonunu geliştiren ve dikkat toplamayı sağlayan halka geçirme oyunları, koordinasyon şeritleri, musluk ve kapı açma kapama gibi günlük yaşam becerilerinin çalışılabileceği beceri panoları, denge kontrolünü sağlamak için denge sehpası ve yürüme bandı gibi materyaller yapıldı. Bu materyaller, ilk aşamada orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin öğrenim gördüğü 276'şar ilkokul ve ortaokulda öğrenim gören 15 bin 791 öğrenciye ulaştırılacak.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER