SEKTÖRÜN KALBİ KONGREDE ATIYOR

Sektörüne önemli katkılarda bulunan 4. Uluslararası Gıda Kongresi başladı. İki gün boyunca sürecek olan kongrede, ‘Gıda Sektörüne Yeni Yaklaşımlar’ teması masaya yatırılacak.

SEKTÖRÜN KALBİ KONGREDE ATIYOR

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Gıda Kongresi, farklı ülkelerden gıda sektörünün temsilcilerinin katılımıyla start aldı. Merinos Atatürk Kongre Merkezi’nde iki gün sürecek olan kongrede, ‘Gıda Sektörüne Yeni Yaklaşımlar’ teması ele alınacak. Diğer yandan kırsal kalkınmaya önem veren Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, ‘İyi Tarım’ uygulamaları kapsamında da sertifika töreni düzenlendi.

BURSA GIDA ÜRETİMİNDE ÖNCÜ

Kongrenin açılışında konuşma yapan Bursa Valisi İzzettin Küçük, dünya nüfusunun sürekli olarak arttığını ve ileride bölüşecek ekmek bulmakta zorlanacağımı vurgulayarak, Bursa’nın gıda üretimi konusunda öncü bir şehir olduğunu vurguladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, tarımın gelişmesinde ve kırsal kalkınmanın artması konusunda yerel yönetimlerin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

BAŞARILI ÇİFTÇİLERE SERTİFİKA

Kongrenin ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘İyi Tarım’ uygulamaları kapsamında çiftçilere sertifika dağıtımı töreni gerçekleştirildi. Törene Vali İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile çiftçiler katıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her alanda gelişen Bursa’nın ve Türkiye’nin gıda alanında da yaptığı çalışmalarla güzel noktaya geldiğini söyledi.

“DÜNYA PAZARLARINA HİTAP EDİYORUZ”

Yerel yönetimlerin artık tüm sektörlerde olduğu gibi gıda ve tarımda da yer aldığını belirten Başkan Altepe, “Özellikle yerli üretimin artması, yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesi konusunda öncülük yapıyoruz. Tüm sektörlere olduğu gibi tarım ve gıda alanına öncelik veriyoruz. Verimli toprakları, çalışkan insanları olan Bursa’da şeftali, incir, armut, sofralık zeytin gibi ürünleriyle dünya pazarlarına hitap ediyoruz. Bizler de üretimin, verimin ve kalitenin artması, dünya pazarlarının beklentisinin karşılanması noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

BURSA’DAN ÖRNEK ADIMLAR

Bursa olarak örnek adımlar attıklarını anlatan Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın ve tarım şirketinin Türkiye’de bir ilk olduğunu aktardı. Amaçlarının üreticiye daha fazla kazandırmak olduğunu söyleyen Altepe, “Çiftçilerimizin ürünlerinin dünya pazarlarında yer bulmasını istiyoruz. Bu sayede refah seviyesinin de artmasını arzuluyoruz. Kırsalın göç vermemesini istiyoruz. Bu alanda yapılan çalışmalarla Bursa öncü ve örnek şehir seçildi. Çalışmalar Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirildi. Amacımız bunları daha iyiye taşımak. Bunun için de köylü ve çiftçilerimizin eğitimine önem veriyoruz. ‘İyi tarım uygulamaları’ dediğimiz eğitimlerde standardın ve kalitenin önemi anlatıldı. Üretimlerini tamamlayan vatandaşlarımıza sertifikalarını veriyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER