Şırnak'ta kaçak madende göçük

Şırnak-Cizre karayolunun 20. kilometresindeki maden mevkisinde ruhsatsız bir kömür ocağında göçük oluştu. Kömür ocağında çalışan işçilerden bazılarının göçük altında kalması üzerine olay yerine AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Şırnak'ta kaçak madende göçük

6 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Mahsur kalan işçilerin kurtarılması için yürütülen çalışmalar sonucu 6 işçinin cenazesine ulaşıldı, 2 işçi ise yaralı kurtarıldı. Yaralı işçiler Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Göçük altında işçi kalma ihtimaline karşı arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Şırnak Valiliği, maden ocağında yaşanan göçükle ilgili açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklamada, göçük altında kalan bir vatandaşı kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "İlimiz merkez-Cizre karayolu üzerinde bulunan 1 nolu kömür ocağında bugün saat 14.30 sıralarında meydana gelen heyelan neticesinde göçük altında kalan 6 vatandaşımız vefat etmiş, 1 vatandaşımız ise ağır yaralanmıştır. Göçük altında kalan 1 vatandaşımızın arama- kurtarma çalışmaları ise devam etmektedir" denildi. "Söz konusu alan 2013 yılında üretime kapatılmıştır" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, söz konusu alanın 2013 yılında üretime kapatıldığı belirtilerek, "Söz konusu alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2013 yılında üretime kapatılmış bir alandır. Ruhsatsız olarak kömür çıkarma faaliyeti esnasında meydana gelen üzücü olayla ilgili olarak adli mercilerce hem iş güvenliği hem de terör örgütü ile bağlantıları yönüyle çok kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır" denildi.

"OCAĞININ ÇALIŞMA RUHSATI YOK"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından, "Şırnak’ta meydana gelen kazanın olduğu maden sahası, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için MİGEM tarafından 2013 yılında faaliyete durdurulmuş bir sahadır. Kazanın meydana geldiği saha için MİGEM tarafından verilmiş çalışma ruhsatı söz konusu değildir. Yapılan işlem kaçak işlemdir" açıklaması yapıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, kazanın meydana geldiği maden sahasının faaliyetinin, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) tarafından 2013'te durdurulduğunu bildirdi. Söz konusu saha için MİGEM tarafından verilen bir çalışma ruhsatının olmadığını belirten yetkililer, "Yapılan işlem kaçak işlemdir" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER