Suriyeli çocuklara tam destek

Dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye'de, barınma merkezlerindeki 83 bin Suriyeli çocuk eğitime kazandırıldı.

Suriyeli çocuklara tam destek

İnsani yardımlarda ulaştığı seviyeyle dünyaya örnek olan Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük insani krizlerden biri olan Suriye krizinin yedinci yılında sığınmacılara umut olmaya devam ediyor. Dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, savaştan kaçan Suriyeli sığınmacılara AFAD koordinasyonunda yeni bir hayat sundu.

Bu kapsamda AFAD'ın 10 ilde kurduğu 21 Geçici Barınma Merkezinde bugüne kadar 548 bin kişi ağırlanırken bugün itibarıyla bu merkezlerde 228 bin 478 Suriyeli misafir ediliyor. Barınma merkezleri dışında da 3 milyon 320 bin 814 Suriyeli bulunuyor.

612 BİN ÇOCUK

EĞİTİM ALIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın iş birliğiyle atılan adımlar neticesinde, anaokulundan lise son sınıfa kadar sokaklardan alınarak okula devam etmeleri sağlanan öğrenciler de eklendiğinde Türkiye'nin eğitim hizmeti verdiği Suriyeli çocuk sayısı 612 bin 603'e ulaşıyor.

Öte yandan, barınma merkezlerinde düzenlenen yabancı dil, bilgisayar okuryazarlığı, halı dokuma gibi sertifika programlarında 225 bin Suriyeli yetişkin meslek sahibi oldu. Bu kişilerin, Suriye'nin yeniden inşasında önemli bir rol oynayacağı öngörülüyor.

276 BİN SIĞINMACI

 BEBEK DOĞDU

Türkiye'de kayıtlı tüm Suriyelilere sağlık hizmetleri ve ilaçlar Sağlık Bakanlığı iş birliği ile ücretsiz sunuluyor. Suriye ve Iraklı sığınmacıların tedavileri kapsamında 1 milyon 112 bin 58 ameliyat gerçekleştirildi, 1 milyon 326 bin 849 yatan hasta ve 31 milyon 449 bin 800 poliklinik hizmeti verildi. 276 bin 158 Suriyeli bebek de gözlerini Türkiye topraklarında açtı. Barınma merkezlerinde anne çocuk sağlığı alanında hamile ve emziren kadınlar için özel yemek seçenekleri de bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER