Sürücülere bakım çağrısı

Havaların soğumaya başlamasıyla sürücülerin kışın yolda kalmamaları için antifiriz seviye ve dereceleri, lastik diş derinlikleri, motor, aks ve ön takımlar başta olmak üzere detaylı araç bakımının yapılmasının önemli olduğu bildirildi.

Sürücülere bakım çağrısı

Bursa Oto Tamircileri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Kargılı, yaptığı açıklamada, kış aylarına yaklaşırken sanayi çarşısındaki yoğunluğun arttığını söyledi. Kargılı, Türkiye'de kış mevsiminin ağır geçtiğini belirterek sürücülerin yolda kalmaması için araçlarına "A'dan Z'ye bakım" yaptırmaları önerisinde bulundu.

“KONTROL EDİLMESİ LAZIM”

Sürücülerin araçlarını tanıdıkları ustalara yaptırması gerektiğinin altını çizen Kargılı, şunları kaydetti: "Lastiklerin havası en az ayda bir kez kontrol edilmeli. Karlı ve buzlu yollarda lastiğin havası düşürülmemelidir. Cam silecekleri ve fırçaları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Eğer araçtaki akü, 3 yıldan fazla süredir kullanılıyorsa kış başlamadan önce kontrol edilmesi gerekir. Bunun dışında V kayışı motordan aldığı gücü vantilatör, su pompası ve alternatöre iletir. Yaz aylarında gevşeyen veya uzayan V kayışları işlevselliğini kaybedebilir. Kayışın gevşemesi ve kopması halinde aracınız hararet yapabilir. Bundan dolayı V kayışı ve triger kayışının kontrol edilmesi lazım."

“CAN TAŞIYORLAR”

Araçların "can" taşıdığını vurgulayan Kargılı, şu bilgileri aktardı: "Aracınızı evladınız gibi gözetlemelisiniz. İnsanoğlu kendisini kışa nasıl hazırlıyorsa aracına da o özeni göstermeli. Kışa girilirken araçların antifiriz seviye ve dereceleri, lastik diş derinlikleri, akslar ve ön takımlar başta olmak üzere önem taşıyan diğer aksamları mutlaka bakımdan geçirilmeli. Sürücünün aracı ne kadar bakımlı olursa, kışı o kadar rahat geçirir” açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER