''TBMM tavrını güçlü bir şekilde ortaya koydu''

TBMM Başkanı Mustafa Şentop basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Şentop ABD’nin Türkiye hakkındaki tasarısı ile ilgili “TBMM ortak açıklama ile tavrını güçlü bir şekilde ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

''TBMM tavrını güçlü bir şekilde ortaya koydu''

TBMM Başkanı Şentopun açıklamalarından satır başları,

Türkiyenin terör örgütlerine karşı gerçekleştirdiği operasyonlardan rahatsız olan bir takım çevrelerin olduğunu biliyoruz, ABDnin içinde ancak bunu önemsemiyoruz. Dünya değişti, dünyada hangi devlet terörle mücadele ediyorsa hepsinin aynı haklara sahip olduğunu biliyoruz. Terörle mücadele etmek devletlerin hakkı. Türkiyede gereğini yapar o anlamda kimseden izin isteyecek halimiz yok.

ABDye tasarı tepkisi

Suriyedeki gelişmeler nedeniyle karar aldılar. Bölgede inisiyatif almamızdan rahatsız oldular. Kararlar ikili ilişkilere zarar verebilir. Tasarılarla ilgili net bir meclis kararı alındı. Alınan kararın hukuki bir karşılığı yoktur. TBMM ortak açıklama ile tavrını güçlü bir şekilde ortaya koydu.

Artık dünya eski dünya değil, Türkiyede eski Türkiye değil. Birçok Avrupa ülkesi de bu anlamda oyun dışında kaldılar. Sesleri çıkıyor ama hepsi oyunun dışında.

Cumhurbaşkanı Erdoğanin ABDye ziyareti

Sayın Cumhurbaşkanımız bunu değerlendirecektir. 13 Kasıma kadar hala vakit var o zaman kadar ne gibi gelişmeler yaşanacak bilmiyoruz ama cumhurbaşkanımız bunu değerlendirerek bir karar verecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER