Türk sinemasının kalbi Hollywood'da atıyor

Bu yıl birincisi düzenlenen Hollywood Türk Film Festivali’nin açılışı Paramount Stüdyoları'nda görkemli bir törenle gerçekleşti.

Türk sinemasının kalbi Hollywood'da atıyor

Bu yıl birincisi düzenlenen Hollywood Türk Film Festivali' başladı. Yabancı konukların yanı sıra Türkiye'yi temsilen Demet Akbağ, Meryem Uzerli, Selçuk Yöntem, Hilal Saral, Kaan Urgancıoğlu, Hidayet Türkoğlu gibi birbirinden önemli isimler de açılışta yer aldı. Büşra Pekin’in sunuculuğunu yaptığı gecenin açılış konuşmasını festivalin kurucusu ve Golden Globe üyesi olan Barbaros Tapan yaptı. Konuşmasında festivalin amacını anlatan Tapan, Hollywood ile Türk dizi/sinema sektörünün bağının bu festival ile güçleneceğini belirtti. Türkiye’nin ve Türk Sineması’nın imajına küresel ölçekte katkı sağlamayı amaçlayan festivalde, yapımcı ve yönetmen Mustafa Karadeniz'in 'Çınar', Ferzan Özpetek'in 'İstanbul Kırmızısı' adlı filmlerinin yanı sıra Cihan Özdoğan'ın 'Sirayet', Dağhan Özdemir'in 'Mutluluk', Kerem Altın'ın 'Kapalı', Rıdvan Yavuz'un 'Kuyu', Onur Yağız'ın da 'Toprak' filmi gösterilecek.

DEMET AKBAĞ'A ONUR ÖDÜLÜ

Türk sinemasının başarılı ismi Demet Akbağ ve Altın Küre sahibi ünlü oyuncu Jacquile Bisset’e 'Hollywood Türk Film Festivali Onur Ödülü' verildi. Los Angeles Press Kulübü eski Başkanı ve Golden Globe üyesi Ali Sar’a ise özel plaket takdim edildi.

"ARTIK KENDİMİZİ GÖSTERMELİYİZ"

Televizyon dünyasının Türkiye'nin yanı sıra çok sayıda ülkede ilgi gören dizisi 'Diriliş Ertuğrul'da İbn Arabi karakteriyle sevilen Osman Soykut ise, Hollywood'da böyle bir etkinliğin düzenlenmesinin çok anlamlı olduğunu kaydederek, "Kendimizi göstermemizin zamanı geldi. Ben 30 yıldır buradayım. Yalnız başıma çarpışıyorum. Şimdi buradaki genç ve yetenekli insanları, yeni projeleri gördükçe çok seviniyorum. Başarıyı devretmek istiyorum. Bu faaliyetlere devam lütfen" diye konuştu.

"FİLM SEKTÖRÜNÜN MERKEZİNDELER"

Arkadaşlarına destek olmak için Los Angeles'a geldiğini belirten Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, "(Türk yönetmen ve oyuncular) Dünyanın film anlamındaki merkezindeler. Önemli insanların karşısında bu filmler gösterilecek. İnşallah beğeni toplar ve ülke olarak ne kadar iyi işler yaptığımızı herkes görmüş olur" ifadesini kullandı. Jüri tarafından seçilmiş 5 kısa ve 3 uzun metrajlı filmin gösterimi Paramount Pictures Stüdyoları'nda yapılacak. Bu sene 90.'sı düzenlenen Oscar Ödülleri töreninde Türkiye'yi 'En İyi Yabancı Film' dalında temsil eden 'Ayla' ise açılış filmi olarak festivalde yüzlerce davetli tarafından izlendi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER