Türkçenin geleceği tehlike altında

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferruh Ağca, en eski dillerden biri olan Türk dilinin günümüzde sosyal medyanın da etkisiyle bozulma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Türkçenin geleceği tehlike altında

Prof. Dr. Ağca, Türk dilinin yaklaşık 2 bin yıllık bir dil olduğunu belirterek, yüzyıllardır kurallı bir dil olarak günümüze kadar geldiğini söyledi. Dünyanın en eski dillerinden biri olan Türk dilinde yazılı metinlerin 7. yüzyıldan başladığını anlatan Ağca, "Bununla birlikte Türk dilinin miladın başlangıcında var olduğuna dair çeşitli tanıklarımız var, çeşitli ölçütlerimiz var. Dünyanın en zengin dili. Yaklaşık 2 bin yıllık bir dil. Tarihin derinliklerinde oluşmuş bir kurallar bütünüdür Türk dili. Biz bu kuralları bugün koymadık, 6. yüzyılda da, 7. yüzyılda da bu kurallar vardı ve dolayısıyla Türk Dili kendisini koruyor bir anlamda” dedi.

“Türk dili tehdit altında”

İş yeri isimlerinin, tabelaların yazılışlarının ve sosyal medya araçlarının farklı dilde olmasının Türk dilini tehdit ettiğini söyleyen Ağca, “Bilhassa iş yeri adlarının, ticaret adlarının, tabeladaki isimlerin yabancı sözcüklerden oluşu, Türk dilinin tehdit eden konulardan biri. İkincisi gençlerimizin yoğunluklu olarak kullandıkları sosyal medya araçlarındaki dil bizim dilimizin geleceğini tehdit ediyor. Mesele dilimize gelen yabancı sözcükler meselesi değil, mesele bu sözcüklerin imlası meselesi. Bizim harflerimiz belli, nasıl yazacağımız belli ama bunları İngilizcenin, Fransızcanın imlasıyla yazdığımız takdirde çocuklarımıza okullarda Türkçeyi öğretirken izah etmekte güçlük çekeceğiz bir süre sonra. Dilimizin önündeki en önemli engellerden biri bu sosyal medya sitelerindeki Türkçenin kullanımı. Bir diğeri ise yabancı kelimelerin istilası. Biz bırakın ilköğretim ve orta öğretim okullarındaki öğrencilerin, bu özensizliklerini maalesef üniversite öğrencileri arasında da buna benzer tavırları görüyoruz. Bu oldukça tehlikeli bir durum. Bunun tehlikesi dilin yok olacağından değil, dilimizin yok olma gibi bir durumu mevzu dahi olamaz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, Türkçe bir metni okuyup anlamada ülkeler arasında 50. sırada olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ferruh Ağca, “Dünyadaki 70 ülke arasında 7 ile 15 yaş arasındaki çocuklar üzerindeki yapılan araştırmaya göre, Türkiye, Türkçe bir metni okuyup anlamada 50. sırada. Bu sosyal medyanın dili, kitap okumama ve dildeki erozyon öğrencilerde bir süre sonra dil bilincinin tümüyle kaybolmasına yol açacak. O yüzden oldukça tehlikeli görüyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER