Türkiye'den ABD'ye Kudüs tepkisi

ABD'nin Trump'un ağzından Kudüs'ü İsrail Başkenti olarak tanımasının ardından gelen ABD Büyükelçiliği'nin Kudüse taşınacağı açıklamsına Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.

Türkiye'den ABD'ye Kudüs tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Tel Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağı yönündeki açıklamasının "son derece kaygı verici" olduğunu bildirdi.

İşte Dışişleri Bakanlığı'nın yaptğı açıklama:

"ABD Yönetimi’nin Tel Aviv'deki Büyükelçiliğini Mayıs ayında Kudüs'e taşıyacağını açıklaması, uluslararası hukuku, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Kudüs’le ilgili kararlarını ve yerleşik BM parametrelerini çiğneyerek barış zeminini tahrip etmekte ısrar ettiğini göstermektedir. ABD ne yazık ki bu kararıyla ahiren İstanbul’da toplanan İİT Olağanüstü Zirvesinin Sonuç Bildirisine ve akabinde BM Genel Kurulu’nda alınan karara yansıyan uluslararası toplumun vicdanının sesini duymadığını ya da daha vahimi, umursamadığını ortaya koymaktadır. ABD’nin son derece kaygı verici sözkonusu kararına karşı, Türkiye Filistin halkının meşru haklarının korunması için uluslararası toplumun ağırlıklı çoğunluğu ile birlikte çaba harcamayı sürdürecektir."

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER